Česko získá nový superpočítač. Přichází nástupce Barbory Nové
Je obecně známo, že takzvané superpočítače patří mezi technologickou špičku IT. V Česku se dva takové exempláře nacházejí v ostravském superpočítačovém centru IT4Innovations, které tento týden oznámilo plánovanou obměnu svých systémů na příští dva roky. Centrum jako první plánuje vyměnit superpočítač Barbora, jenž je v provozu již od roku 2019. Nového systému by se tak Česká republika měla dočkat už letos. Dodá jej společnost Eviden, která slibuje i technologie, jež ještě nebyly v Evropě nainstalovány.
V čem bude tento nový superpočítač oproti současné Barboře lepší? A v jakých oborech najde uplatnění?
Zdroj: IT4Innovations
Dodavatel slibuje inovativní technologie
Podle tiskové zprávy ostravského superpočítačového centra IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, vyjde nový superpočítač na 91 milionů korun a bude financován z Operačního programu Jan Amos Komenský, spadajícího pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Dodavatelem superpočítače se stane, stejně jako v případě současné Barbory, technologická společnost Eviden (dříve Atos). „V pořadí již třetí superpočítač, který budeme do Ostravy dodávat, obsahuje některé naprosto nové technologie, u nichž se bude jednat o jejich úplně první instalaci v Evropě,“ vysvětlil šéf HPC týmu společnosti Eviden Jaroslav Vojtěch.
Nejmodernější procesory a zrychlení výpočtů
Jak popisuje IT4Innovations, které superpočítače provozuje již od roku 2013, technologie je potřeba kvůli jejich zastarávání měnit každých pět až šest let. „Tento systém nepořizujeme až tak z důvodu rozšiřování kapacit našeho centra – k tomu dojde až v případě rozšíření superpočítače Karolina v roce 2026. Nicméně nástupce Barbory, vybavený procesory Intel Granite Rapids, jež představují nejmodernější typ procesorů, umožní našim uživatelům významně zrychlit řešení vybraných úloh vyžadujících vysokou paměťovou propustnost,“ prohlásil ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations Branislav Jansík.
Nejvíce přitom nový superpočítač pomůže vědcům a výzkumníkům z oblasti inženýrství, molekulární dynamiky, astrofyziky či modelování klimatu. Je totiž postavený na technologii BullSequana XH3000 a uživatelům tak přinese unikátní architekturu složenou z výpočetních uzlů zaměřených především na úlohy, které potřebují právě vysokou paměťovou propustnost (tzv. „memory bound“) a také vyšší potřebu paměti na jádro.
„V porovnání s výpočetními uzly superpočítače Karolina dojde ke zvýšení propustnosti až 2,75× (paměti s rychlostí 8800 MT/s) a trojnásobné zvýšení velikosti. Jako vhodné doplnění pak systém uživatelům nabídne vysokorychlostní úložiště založené plně na technologiích solid state disků (SSD) umožňující efektivní práci s delšími výpočty pomocí metody checkpoint-restart s rychlostí přesahující 697 GB/s a kapacitou přes 500 TB,“ doplňují technické detaily v tiskové zprávě IT4Innovations.
Zdroj: IT4Innovations
Díky tomuto superpočítači tedy získá Česko další technologický unikát, který potvrzuje naši pozici na špičce evropského IT a otevírá nové možnosti pro vědu, výzkum i průmyslové inovace. Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Přečti si také: