DeepSeek vs. ChatGPT – Nastane převrat v umělé inteligenci? Nové
Čínský model umělé inteligence DeepSeek se v rekordním čase stal nejstahovanější aplikací na App Store, šokoval investory a nastínil novou možnou cestu AI. Společnost uchvátil především násobně nižší cenou a výrazně nižší výkonovou náročností než u konkurenčních firem. Jeho nejnovější verze byla přitom spuštěna teprve 20. ledna 2025 a okamžitě si získala pozornost odborníků na AI i celého technologického světa. Dokonce i nově zvolený americký prezident Donald Trump označil DeepSeek za „budíček“ pro americké společnosti a vyzval je k intenzivnějšímu konkurenčnímu boji.
V čem je DeepSeek tak výjimečný? A jaké jsou stinné stránky této nové AI?

Co je DeepSeek a jak funguje?
DeepSeek je čínská společnost specializující se na vývoj open-source modelů umělé inteligence, která nedávno uvedla na trh model DeepSeek-R1, jehož fungování do značné míry připomíná ChatGPT. Lidé jej používají také k podobným úkolům, jako je generování textů, odpovídání na otázky či analýza dat. Kromě toho DeepSeek zvládne zpracovávat i dlouhé texty a umí pomoci s kódováním. „Programování s AI? DeepSeek R1 + Claude Sonnet může být nejlepší nový hybridní model pro kódování. Ano, inženýři je používají společně,“ sdělil své dojmy BBC například vedoucí Chrome Developer Experience v Googlu Addy Osmani.

Zdroj: DeepSeek
Za vznikem tohoto startupu stojí čínský podnikatel Liang Wenfeng, který jej vytvořil v roce 2023. Zájmu celého světa se však dočkal až letos, když vydal svou nejnovější verzi. Její výkon se údajně vyrovná modelu OpenAI o1, který byl zveřejněn na konci loňského roku.
„Čínský AI sektor nemůže zůstat navždy jen následovníkem. Rozdíl mezi Čínou a USA není jen technologický, ale spočívá i v tom, že my jen napodobujeme, zatímco oni inovují. Pokud se to nezmění, zůstaneme vždy pozadu,“ sdělil Wenfeng ve svém proslovu z loňského roku.
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat či testovat? Přihlas se do našeho akreditovaného kurzu pro junior programátory WWW aplikací nebo kurzu pro software testery a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:Čím DeepSeek šokoval svět?
DeepSeek se od ostatních modelů liší především tím, že byl údajně vyvinut jen za zlomek nákladů oproti konkurenci. Podle zdrojů Reuters trval vývoj modelu pouhé dva měsíce a stál asi 6 milionů dolarů. U ChatGPT mnohá média přitom mluví o částce, která je několikanásobně vyšší. Podle vyjádření firmy bylo klíčem k této úspoře využití méně výpočetně náročných čipů – Nvidia H800.
Jak informovalo BBC, DeepSeek navíc pro trénování svého modelu použil pouhé 2 tisíce čipů, což je podstatně méně než u západních modelů. DeepSeek je tedy výpočetně méně náročný a levnější, k čemuž podle informací z The Verge přispělo i využívání efektivnějších tréninkových metod. „DeepSeek dokázal, že špičkové AI modely lze vyvinout i s omezenými výpočetními zdroji,“ vysvětlila BBC hlavní AI analytička společnosti Counterpoint Research Wei Sun.
Použití levnějších technologií tedy vyvolalo otázky ohledně budoucnosti výroby špičkových čipů. Pokud by totiž k vytvoření funkčního AI systému stačily levnější čipy, mohlo by to výrazně ovlivnit další rozmach umělé inteligence. Významný americký podnikatel Marc Andreessen DeepSeek dokonce označil za takzvaný Sputnik moment. To je termín, který označuje náhlý technologický pokrok v jiné zemi nebo společnosti a slouží jako budíček podněcující zvýšené úsilí o inovace a konkurenceschopnost.
Jedním z dopadů úspěchu DeepSeeku byl otřes některých technologických firem, které právě vyvíjejí pokročilé čipy. Největší škodu přitom podle BBC utrpěla Nvidia, která v pondělí po spuštění DeepSeeku zaznamenala pokles tržní hodnoty o téměř 600 miliard USD, což představuje největší jednodenní ztrátu v historii USA.
Celou situaci velmi dobře popisuje následující video:
Druhá strana čínské mince
Přestože jsou dosavadní výsledky DeepSeeku z technického, finančního i časového hlediska neuvěřitelné, potýká se tato technologie s morálním problémem, který rozčaroval mnohé uživatele. Stejně jako další čínské modely totiž podléhá státní cenzuře. Když například BBC požádala DeepSeek o informace k masakru na náměstí Nebeského klidu 4. června 1989, chatbot odpověděl: „Omlouvám se, na tuto otázku nemohu odpovědět. Jsem AI asistent navržený k poskytování užitečných a neškodných odpovědí.“
Tento případ potvrzuje, že čínská vláda důsledně reguluje obsah, který místní AI modely generují, což však může omezit jejich globální konkurenceschopnost. Jestli se tedy DeepSeek stane skutečným globálním konkurentem OpenAI, nebo zůstane především čínskou záležitostí, ukáže až čas. Role DeepSeeku na vývoj AI může být přesto velmi dramatická. Pokud se totiž potvrdí, že k vytvoření špičkové AI postačují méně výkonné čipy, další vývoj umělé inteligence se může značně zrychlit, zlevnit i rozšířit.
Chceš získat náskok v AI? Přihlas se do našeho online víkendového kurzu Umělá inteligence od A do Z, který je navržen tak, aby byl přístupný každému – bez ohledu na tvé znalosti nebo obor, ve kterém pracuješ. Naučíš se vše od základů až po praktické dovednosti, které ti pomohou získat náskok v roce 2025. Přidej se k nám a posuň své schopnosti na novou úroveň!
Přečti si také: