NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

"Denně mi chodily stovky nabídek" - Příběh Libora

Libor se věnoval 12 let hromadné dopravě v Teplicích. Nakonec ho obor přestal bavit a byl jednou z příčin jeho podlomeného zdraví. Zatoužil tedy po změně. Velké životní změně. Odešel z práce a díky svým koníčkům a velké poptávce po programátorech se rozhodl pro IT. A povedlo se mu hned na prvních 2 pohovorech naprosto uspět. Dnes pracuje v úžasném kolektivu a těší se každý den do práce. Dle jeho slov nalezl úžasný work-life balance. Má možnost si i zacvičit v budově firmy. Celkově takový přístup zaměstnavatele zatím jinde než v IT neviděl.

Jak mu šlo po takové době a nasbíraných zkušenostech zkusit úplně novou kariéru od 0? Bylo jednoduché sehnat pozici Python programátora? A co především doporučuje dalším rekvalifikantům ohledně výběru jazyka?

Blog ITnetwork.cz

Po 12 letech dost

Libore, co jsi dělal před rekvalifikací?

Vystudoval jsem vysokou školu ekonomie. Následně jsem začal pracovat na Magistrátu v Teplicích, kde jsem se věnoval teplické hromadné dopravě. Po 6 letech jsem přešel do firmy, která právě hromadnou dopravu v Teplicích provozovala. Nejdříve jsem dělal technického manažera a následně vedoucího celé provozní oblasti zhruba 6 let. Dohromady jsem byl tedy 12 let v dopravě.

Co byl tvůj impuls skončit?

Jednak jsem se tomu věnoval dlouho. Potom, že to byl dost specifický obor, ve kterém moc neexistují svátky ani volno. Člověk musí neustále očekávat co se stane. Nebylo dne klidu. To mě vedlo ke změně. Práce s lidmi je sice zajímavá a do určité míry obohacující, ale pak se začne zajídat. Také jsem se začal zhoršovat po zdravotní stránce a bylo to spojené s tím, že jsem byl nespokojený. Jsem z Ústeckého kraje a tady zaměstnání s ekonomickým uplatněním jsou dost pod průměrnou mzdou.

Co tě dovedlo právě k IT?

Počítačům jsem se věnoval od malička. Začínal jsem na Atari, 386 a tak. Hodně se věnuji grafice a focení. Do toho mě zajímá i 3D modelování a tisk. Tudíž k tomu vedla celkem dlouhá cesta. I když oklikou přes všechno možné, jen ne přes programování.

Věděl jsem, že v tomto oboru je poptávka po lidech. Jedná se o zajímavou práci. A kontakt s lidmi je v IT přeci jen jiný. Člověk si dělá svou práci, za kterou si zodpovídá a nemusí řešit průšvihy ostatních. Tak alespoň vypadá moje práce a velmi mi to vyhovuje.

Ty jsi během kurzu pracoval nebo ne?

Ukončil jsem zaměstnání s tím, že to byla trochu střelba naslepo. Nevěděl jsem, zda mi rekvalifikace projde přes Úřad práce. Ale díky obrovské pomoci ITnetworku a notné dávce štěstí to vyšlo. Kvůli nějakému důvodu procházelo v určité době velmi málo žádostí o proplacení rekvalifikace (kvůli schvalování státního rozpočtu, pozn. red.).

Jaký kurz jsi si vybral?

Já byl vlastně první, kdo si zažádal o Python, když jste ho otevřeli. Dlouho jsem bádal, jaký jazyk si vybrat. Těch žádaných je dnes více. Ale nakonec pro mě vyhrál Python. Dneska jsem rád, že jsem se odvážil do rekvalifikace jít. Kdybych měl např. tabulkový, nebo běžný plat v Teplicích, tak s tím, co se všude dnes děje (válka na Ukrajině, energetická krize, pozn. red.), bych na tom teď nebyl dobře.

Jít do rekvalifikace chtělo určitě hodně odvahy.

Rozhodně ano. Velkou roli v tom hrála moje přítelkyně, která mě podpořila tím, že ona stále pracovala. Tudíž jsme věděli, že to po finanční stránce nějak zvládneme. A také jsem doufal, že po dokončení kurzu si nějakou tu práci prostě dřív nebo později najdu.

Jak jsi se dozvěděl o ITnetworku?

Nejdříve jsem začal kurz na Udemy v Pythonu. Ještě jsem pokukoval po Javě. Stejně mi ale nakonec ten jejich Bootcamp přišel málo. Chtěl jsem nějaké oficiálně uznané vzdělání tady v Čechách. Takže jsem hledal, až jsem našel ITnetwork. Zaujala mě možnost rekvalifikace, která nakonec Úřadem práce prošla dobře. Pak se mi líbila také celková nabídka kurzů a background této firmy i co vlastně tady mohu získat.

Chtěl jsem nějaké oficiálně uznané vzdělání tady v Čechách. Takže jsem hledal, až jsem našel ITnetwork. Zaujala mě možnost rekvalifikace, která nakonec Úřadem práce prošla dobře. Pak se mi líbila také celková nabídka kurzů a background této firmy i co vlastně tady mohu získat.

Až díky rekvalifikaci vše cvaklo

Jak bys popsal začátky kurzu?

Bál jsem se. Přestože jsem něco tušil z toho Bootcampu, který jsem prošel tak do 1/3, i tak to pro mě bylo docela těžké.

Navíc to, že jsem 12 let dělal svou práci a nebylo potřeba se každý den něco učit, tak mi trvalo, než se hlava znovu nastartovala. Asi 10 - 14 dní. Pak se to naštěstí srovnalo a naopak jsem byl jako houba a nasával úplně všechno. A tohle se mi už bude hodit po celou kariéru, protože se vždycky bude co učit. Nakonec jsem to zvládl.

Líbil se ti koncept kurzu?

Určitě. Tím, že to byl první kurz rekvalifikace v Pythonu, tak jsem dával zpětnou vazbu, co a jak. Prezenční kurzy byly super. Samostudium bylo také dobré, ale ty závěrečné kvízy mi dávaly zabrat, jelikož mi přišlo, že je na to málo času. Nakonec to bylo v pořádku.

Co se ti v kurzu líbilo nejvíce a co nejméně?

Nejvíc se mi líbil přístup lektorů. Na většině kurzů, kde jsem byl, tak jsem byl velmi spokojený. Všichni všechno vysvětlili a co nevěděli, dohledali a pomohli. Co se mi líbilo nejméně, bylo Django. Tam jsem měl největší záseky a bylo to zpracováno trochu méně kvalitněji než ten samotný Python.

Nejvíc se mi líbil přístup lektorů. Na většině kurzů, kde jsem byl, tak jsem byl velmi spokojený. Všichni všechno vysvětlili a co nevěděli, dohledali a pomohli.

Překvapilo tě během kurzu něco?

Lehkým překvapením bylo to, že jsem se učil i HTML a CSS. Ačkoliv zaměření bylo na webové aplikace, tak je to vlastně s odstupem času logické. Jednalo se o příjemné překvapení. Rozhodně to jsou vědomosti, které nejsou k zahození.

Co pro tebe bylo nejtěžší a co nejjednodušší?

Největší problém pro mě bylo SQL a databáze. Django má všechno toto řešeno přes objektové mapování, takže jak jsem zpracovával závěrečný projekt, používal jsem toto. Samostatné SQL příkazy šly bokem. Potom se je naučit na zkoušku bylo trochu těžší, ale zvládl jsem to.

A nejjednodušší byly základy Pythonu. Než jsme se dostali k OOP. Dokonce mi místy přišel Python jednodušší než CSS, který dokáže být občas osinou v zadku. Když už chce člověk daný web vystajlovat, aby působil moderně, tak se pak dostává do úzkých.

Jaký byl tvůj hnací motor?

Chtěl jsem změnit práci a tím pádem hlavně dokončit kurz, abych na novou práci dosáhl. V zásadě jsem svůj věk ani neviděl jako velkou překážku. Měl jsem chuť najít si práci, která by mě bavila a naplňovala a pokud možno byla slušně ohodnocená.

Kolik ti je, že mluvíš o věku?

35 let. Teď jsem ve velmi mladém kolektivu. Asi jsem nejstarší. Dělám si legraci, že přináším životní zkušenosti.

Splnil kurz tvé očekávání?

Určitě. Dalo mi to dostatečné znalosti, abych si mohl najít svou práci. Hned po ukončení kurzu jsem si tedy úplně nevěřil, že bych to dokázal. Nevěřil jsem si, že něco umím. Měsíc po kurzu jsem ještě přes den pokračoval v učení Pythonu a odpoledne jsem pracoval na JavaScriptu a Reactu, které jsem si sám koupil.

Začal mě zajímat front-end. Vzhledem k tomu, jaké mám koníčky, to asi není překvapením.

Doporučil bys ITnetwork?

Rozhodně.

Blog ITnetwork.cz

Denně mi chodily emaily se stovkami volných pozic

Proč sis nevěřil, že by sis práci mohl najít?

Když jsem si procházel inzeráty a četl, co vlastně chtějí, tak jsem nějak neviděl, proč zrovna mě by někdo mohl chtít zaměstnat. Byl jsem z toho docela v šoku, protože na Django není až taková poptávka. Asi bych doporučil dalším, aby si nevybírali jazyk podle toho, co je trendy a moderní, ale podle toho, co se v tom jazyce dělá. A jestli je to to, co by je bavilo pak i dělat.

Chvilku jsem přemýšlel, jestli jsem si vybral Python dobře. Proto jsem se vrhl pak ještě na React, protože je žádaný a front-end mi přišel jako možná cesta.. Nakonec ho dnes ani nepotřebuji. Django je lepší na testování a datové analýzy. A já jsem nakonec skončil u testování a baví mě to.

Asi bych doporučil dalším, aby si nevybírali jazyk podle toho, co je trendy a moderní, ale podle toho, co se v tom jazyce dělá. A jestli je to to, co by ho bavilo pak i dělat.

Věnuješ Reactu i tak nějaký čas?

Věnuji, ale jen pro sebe. K práci ho nepotřebuji.

Jaké byly tvé myšlenky po ukončení kurzu?

Tím, že jsem měl tendence se podceňovat, tak jsem se bál kamkoliv svůj životopis poslat. Chtěl jsem být připravený a schopný podávat skvělé výkony. Takže jsem věděl, že se toho musím naučit strašně moc, než vůbec odpovím na první inzerát.

Pomáhal ti s tím někdo?

Moje přítelkyně. Ta mi vlastně našla tuhle práci, kde jsem dnes. Řekla, že ať sem pošlu životopis a ono to nakonec vyšlo.

Kde a jak sis sháněl práci?

Koukal jsem na různé portály s pracovními nabídkami. Porůznu jsem se registroval. Chvíli jsem uvažoval i o freelance. Ale myslím, že bych nejdříve měl mít nějaké zkušenosti, abych něco mohl s čistým svědomím pro někoho něco vytvořit. Prostě být zodpovědný vůči zákazníkům.

Denně mi chodily emaily se stovkami volných pozic. Musel jsem už jen přesvědčit sám sebe, abych na nějakou odpověděl.

Denně mi chodily emaily se stovkami volných pozic.

Jak dlouho ti po kurzu trvalo najít si práci?

Asi měsíc. Prvních 10 dní jsem to vůbec neřešil. Pak jsem začal posílat životopisy a přišly 2 odpovědi. U první nakonec vyšlo najevo, že by potřebovali někoho spíš na JavaScript a React, ale přijali mě. Druhá pozice se mi ovšem líbila víc, protože tady jsem mohl uplatnit Python. Takže ze 2 odpovědí na můj životopis vyšly oba pohovory.

Počítal jsem s tím, že budu dojíždět buď do Prahy nebo do Brna. V Ústí moc nabídek IT práce prostě není. Maximálně tvorba webu.

Blog ITnetwork.cz

Když se každé ráno těšíš do práce...

Kde dnes pracuješ a co děláš?

Pracuji ve společnosti Digitech Automotive a dojíždím do Prahy 3 - 4 dny v týdnu. Sice mám částečnou možnost home office, ale jsem rád v kontaktu se svými kolegy a sbírám tak zkušenosti. Myslím, že takhle je to lepší a rychlejší.

Pracuji na programování testů. Je to Automotive. Spadáme zčásti pod Škoda auto a zčásti pod koncern Volkswagen. Pro tyto automobilky se zabýváme psaním a tvorbou testů.

To zní zajímavě.

Auta mě vždy bavila, tak jsem ze své práce nadšený. Ale nebýt přítelkyně, nesebral bych odvahu se o takovou práci ucházet. Jsem v super kolektivu. Každý je ochotný mi s čímkoliv pomoci. Znalosti, které jsem získal v kurzu, jsou relativně dostatečné. Je zde samozřejmě hodně specifického, protože se jedná o Automotive. Takže se doučuji věci přímo na místě. Tím by musel projít jak junior, tak senior programátor.

Jak ses připravoval na pohovor?

Ani nijak. Pořád jsem se učil a netušil jsem, co mě na pohovorech čeká, tak jsem tam šel asi jako k maturitě :-) Ti lidé na pohovoru byli velmi ochotní a velmi milí. Pomohli mi se uvolnit, což jsem, po 2 letech nějakých zkušeností s jednou prací a teď vlastně pokusem o zcela nový začátek, opravdu potřeboval. Dávali mi převážně základní otázky na Python.

Nepsal jsi žádný znalostní test?

Nepsal. Na prvním pohovoru mi ovšem pán, co mě zpovídal, oznámil, že je starší škola a má rád algoritmy. Tak jsme se spolu bavili o logických a matematických věcech. Dopadlo to dobře.

V současném zaměstnání mi taky nedali žádný znalostní test, ale ptali se na to, co věděli, že v té práci budu používat pro programování. Nezodpověděl jsem úplně všechno, ale řekli, co bude třeba, že mě doučí.

Co oceňuješ na této práci?

Mám plný úvazek a stále mám čas i na své koníčky. Je zde úžasný work-life balance. Máme možnost si i zacvičit v budově v budově mimo pracovní dobu. Celkově přístup zaměstnavatele jsem zatím jinde než v IT neviděl.

Mám plný úvazek a stále mám čas i na své koníčky. Je zde úžasný work-life balance. Máme možnost si i zacvičit v budově v budově mimo pracovní dobu. Celkově přístup zaměstnavatele jsem zatím jinde než v IT neviděl.

Pomohly ti vědomosti z kurzu k získání práce?

Určitě ano. Kombinace tohoto kurzu a dalších zdrojů mi dala ještě širší rozhled. Myslím, že i kdybych čistě vycházel jen z ITnetwork rekvalifikace, tak by to bylo na získání nynější pozice dostatečné.

Využíváš v práci zkušenosti nabyté v kurzu?

Každý den. Spousta věcí, co dělám, se týká psaní testů nebo i testování. Na denní bázi používám základy Pythonu. Ani s tím se tady člověk neztratí. Nicméně znát i OOP a další prohlubování znalostí je rozhodně obrovské plus pro juniora.

Vracíš se někdy k výukovým materiálům ITnetwork?

Z počátku ano. Teď už tolik ne. Moje práce je trochu specifická, že pracuji v Pythonu, ale v jiném prostředí, než je běžné. Především jsem se k nim vrátil před pohovory.

Přemýšlíš o absolvování dalšího kurzu?

Ano. Jen je otázka, co si vybrat. Řeším v práci, co dál a kam se posunout, aby se mi to hodilo k současné pozici. Rozhodně mě zaujalo několik kurzů. Navíc u nás oceňují chuť dál se vzdělávat.

Jak bys motivoval někoho, kdo se teprve rozhoduje, zda se rekvalifikovat a není si tím tak docela jistý?

Zásadní je zvážit, jestli na to má vůbec čas. Myslím tím učit se několik hodin denně. Pro mě je teď odměnou kolektiv, ve kterém pracuji. Takže se do práce těším nejen abych dělal to, co mě baví, ale i za kolegy. Pokud člověka současná práce nebaví a dokonce ho snad i dusí, tak v IT je slušná šance, že bude pracovat s někým, kdo je fajn a normální. Samozřejmě jsou tady i lepší peníze a výhledově zde budou prostě lepší i nadále, oproti jiným oborům. IT přináší perspektivu a jistotu zaměstnání.

Zásadní je zvážit, jestli na to má vůbec čas. Myslím tím učit se několik hodin denně. Pro mě je teď odměnou kolektiv, ve kterém pracuji. Takže se do práce těším nejen abych dělal to, co mě baví, ale i za kolegy. Pokud člověka současná práce nebaví a dokonce ho snad i dusí, tak v IT je slušná šance, že bude pracovat s někým, kdo je fajn a normální. Samozřejmě jsou tady i lepší peníze a výhledově zde budou prostě lepší i nadále, oproti jiným oborům. IT přináší perspektivu a jistotu zaměstnání.

Blog ITnetwork.cz

Další zajímavé články


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Tereza Blažková 27.7.2022 9:29
Avatar
Autorka ráda zkouší nové formy online marketingu a má blízko k IT businessu. Díky home officu zvládá mateřství i sledovat rychlý svět technologií.
Aktivity