Ex specialista skladů Ondra - Rekvalifikace je správný krok
Každý student ITnetwork přistupuje k hledání zaměstnání trochu jinak. Někteří rozesílají životopisy už během studia, jiní chtějí mít klid na učení a na pracovní trh se vydávají až po závěrečné zkoušce. Bývalý skladový specialista Ondra si však zvolil poměrně výjimečnou cestu, protože začal oslovovat zaměstnavatele ještě před nástupem na rekvalifikaci. S příslibem, že kurz dokončí, získal místo v jedné ostravské firmě. Dnes pracuje jako junior programátor a ve své práci je spokojený.
Co Ondru na kurzu nejvíc bavilo? A proč nakonec nastoupil na jinou pozici, než původně plánoval?

Ze specialisty skladu programátorem
Věnoval ses IT už od malička?
Práce na počítači mě vždy lákala, nicméně když jsem si vybíral střední školu, rozhodl jsem se pro obor práce se dřevem.
Jakou práci jsi tedy dělal?
Nejprve jsem pracoval jako logistický referent, což je kancelářská práce s počítači. Pak jsem postoupil na pozici specialisty skladu, kde jsem již řešil i nějaké provozní záležitosti v IT. Naše firma totiž tehdy neměla své vlastní informační oddělení, takže jsem jim trochu pomáhal.
Místy to bylo dost náročné, naštěstí jsme já i kolega, který tuto práci dělal přede mnou, byli velcí nadšenci do technologií. Spoustu problémů jsme navíc dokázali vyřešit pomocí googlení, takže to nějak šlo.
Zkoušel jsi někdy programovat?
Ano, právě v této době jsem se o programování hodně zajímal, dokonce jsem se sám začal učit Python. Hledal jsem si informace na internetu, měl jsem staženou nějakou studijní aplikaci a dělal jsem si i nějaký e-learningový kurz na OOP od vás. Navíc mám spoustu kamarádů, kteří v IT pracují. Mohl jsem tedy s nimi konzultovat různé problémy i to, jak co nejlépe do toho oboru vstoupit.
Co bylo pro tebe tím hlavním impulzem se rekvalifikovat?
Programování mě tehdy bavilo čím dál víc a já věděl, že bych se mu chtěl věnovat i do budoucna. Když jsem se navíc ve své předchozí práci přestal cítit dobře, odhodlal jsem se zkusit rekvalifikaci.
Proč sis vybral zrovna ITnetwork?
Když jsem byl na úřadu práce, paní mi nabízela ještě jiný kurz, který se zaměřoval na front-end. Já jsem ale vždy chtěl dělat především back-end, a tak mě víc zaujaly vaše kurzy, kde je větší výběr jazyků a širší zaměření.
Na prezenční školení se vždy těšil
Jaký jazyk sis vybral a proč?
Studoval jsem C# .NET. Vybral jsem si ho, protože má podle mě oproti Pythonu značné výhody. Navíc jsem se ještě před kurzem díval na nabídky práce tady u nás v Moravskoslezském kraji a C# .NET mi vyšel jako nejpoptávanější jazyk ze všech.
Jak ti šly začátky na kurzu?
HTML a CSS jsem bral jako něco, čím si člověk prostě musí projít, obzvlášť pokud by chtěl potom dělat full stack. Nejvíce mě k tomuto tématu bavilo prezenční školení, jinak jsem se ale těšil, až se dostaneme k samotnému C#.
A ten jsi zvládl jak?
Tím, že už jsem měl nějaké základy Pythonu, tak to bylo o to jednodušší. V podstatě jsem se musel jen přeučit syntaxi, což bylo celkem v pohodě. Trochu jsem se zaseknul u kolekcí, ale jinak to bylo bez problémů. Za mě je C# .NET příjemný jazyk.
Jak často ses učil?
Snažil jsem se studovat pravidelně každý den a obzvlášť ze začátku jsem to bral fakt poctivě. Postupně jsem samozřejmě trochu zvolnil.
Používal jsi někdy ke studiu ChatGPT?
Ne, naopak jsem se během studia snažil dělat všechno bez něj. Chtěl jsem se látku opravdu naučit, abych si byl jistý svými znalostmi. Věřím, že je to dobrý nástroj, ale špatný pán. A tak k němu přistupuji dodnes.
Jak se ti pracovalo na závěrečném projektu?
Bylo to super. Vybral jsem si tu jednodušší variantu a snažil jsem se zaměřit na dobré praktiky. Aby ten kód byl napsaný správně tak, jak má vypadat. Měl jsem k tomu i dvě konzultace s lektorem, kde jsem si ověřil, že to dělám správně.
Jaké pocity jsi měl ze závěrečné zkoušky?
Čekal jsem to popravdě mnohem horší. Na druhou stranu jsem si dal docela dost záležet na přípravě. Přítelkyně mi tehdy hodně pomáhala s učením a intenzivním opakováním. Myslím, že si dodnes pamatuje, co jsou to proměnné a jak se deklarují v C# 😆
Co tě na kurzu nejvíc bavilo?
Určitě prezenční školení! Je to sice pořádná nalejvárna, trvající vždy kolem osmi hodin, lektoři jsou ale neuvěřitelně příjemní. Na cestu do Prahy jsem se pokaždé těšil, i když bydlím na opačném konci republiky.
Určitě prezenční školení! Je to sice pořádná nalejvárna, trvající vždy kolem osmi hodin, lektoři jsou ale neuvěřitelně příjemní. Na cestu do Prahy jsem se pokaždé těšil, i když bydlím na opačném konci republiky.
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Kurz mu pomohl k získání vysněného místa
Jak sis hledal práci?
Paní na úřadě práce mi dala nějaké tipy, jak s hledáním začít. Říkala, že když rekvalifikační komise uvidí z mé strany snahu, spíše mi mou žádost o proplacení kurzu schválí. Obcházel a obepisoval jsem tedy potenciální zaměstnavatele a posílal jim životopisy. Nakonec mě pozvali na dva pohovory a jeden z nich byl shodou okolností v ostravské firmě, která nám v mém předchozím zaměstnání dodávala software.
Jak na tebe zareagovali?
Byli rádi, že se o tu práci uchází někdo, kdo už jejich software zná, i když jen z uživatelského pohledu. Takže to určitě byla menší výhoda.
Jak tedy probíhal celý pohovor?
V prvním kole jsme se hodně bavili právě o rekvalifikaci, v té době jsem totiž ještě neměl příliš mnoho programátorských znalostí ani vlastní vypracované projekty. Řekli mi tedy, jaké dovednosti očekávají, že budu po kurzu mít.
Domluvili jsme se, že pokud rekvalifikaci úspěšně dokončím, nastoupím u nich nejprve jako konzultant. Postupně bych se ale mohl vypracovat až na programátora.
Takže jsi po kurzu nastoupil jako konzultant?
Ne, nakonec mě přijali rovnou jako junior programátora. Neměl jsem to samozřejmě zadarmo, musel jsem nejprve absolvovat docela těžký test. Naštěstí jsem to zvládl a u otázek, na které jsem nevěděl odpověď, jsem alespoň řekl, kde bych je hledal.
Co jsi dělal po nástupu do nové práce?
Musel jsem se opravdu hodně učit. Architektura softwaru, který v práci používáme, je totiž založená na servisech a modulech. To pro mě byla úplná novinka, takže jsem si k tomu musel nastudovat dokumentaci. Pak jsem si u vás ještě zaplatil kurz na Entity framework.
Jsi ve své nové práci nyní spokojený?
Hodně, nečekal jsem, že se k programování dostanu tak brzy. Ale dali mi šanci a jsem za to moc rád. Programování mě baví a mám skvělé kolegy, na něž se můžu kdykoli obrátit. Navíc zde mám i možnost kariérního růstu. Rád bych se jednoho dne dostal třeba k tvorbě webových aplikací.
Nečekal jsem, že se k programování dostanu tak brzy. Ale dali mi šanci a jsem za to moc rád. Programování mě baví a mám skvělé kolegy, na něž se můžu kdykoli obrátit. Navíc zde mám i možnost kariérního růstu.
Splnila tedy rekvalifikace tvá očekávání?
Určitě! Také bych ji doporučil každému, kdo má zájem o IT. Samozřejmě se dá učit i samostatně, ale rekvalifikace tomu dodá řád a strukturu. Navíc je skvělá možnost konzultací s lektory, což je mnohem příjemnější než si vše dohledávat sám. Za mě to byl rozhodně správný krok pro start v IT a moc děkuji ITnetwork za tuto možnost.

Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:
Přečti si také: