Firmy volají po IT odbornících. Pomohou rekvalifikace? Nové
Stále více Čechů má zájem o rekvalifikační kurzy, přičemž mezi nejoblíbenější patří vzdělávání v oblasti digitálních dovedností, včetně umělé inteligence. Vyplývá to z nejnovějších dat Úřadu práce ČR. Podle mnohých odborníků navíc roste význam rekvalifikací i z hlediska obsazování pozic v oborech, kde je dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných odborníků, například právě v IT.
Co motivuje Čechy investovat do digitálního vzdělávání? A jak rekvalifikace pomáhají řešit nedostatek talentů v IT?

Láká IT i umělá inteligence
Mít lepší práci s vyšším platem, výhodnějšími pracovními podmínkami i perspektivou, to jsou jedny z hlavních důvodů, proč se lidé rozhodnou změnit kariéru a rekvalifikovat. Podle posledních údajů Úřadu práce ČR je o tyto kurzy mezi Čechy čím dál větší zájem. Během loňského roku nastoupilo na rekvalifikaci celkem 43 819 lidí, což je o 69 % více než v roce 2023.
Mezi nejčastější rekvalifikace patří kurzy českého jazyka pro cizince, vzdělání v oblasti digitálních dovedností a AI. Zajímavé je, že téma digitální gramotnosti a kyberbezpečnosti je obzvlášť oblíbené u starší skupiny obyvatel.
Úřad práce pozoruje vzrůstající zájem také o takzvané vzdělávací kurzy, které na rozdíl od rekvalifikací vyžadují určitou finanční spoluúčast žadatele. Oblíbené jsou kurzy opět v oblasti digitálního vzdělávání, IT a průmyslu 4.0. „V lednu 2025 se počet přihlášek meziročně vyšplhal na více než šestinásobek. Nejžádanějším tématem je jednoznačně umělá inteligence – tyto kurzy obsadily 9 z 10 prvních příček podle počtu podaných přihlášek,“ uvádí Úřad práce ČR.
Prudký zájem o AI částečně osvětluje třeba personální agentura Grafton ve své tiskové zprávě. Podle ní se totiž aktuálně mění požadavky na trhu práce. Ostatně mnohé úkoly, které lidem ještě donedávna trvaly i desítky hodin, lze nyní pomocí umělé inteligence zvládnout za pár kliknutí. To tedy do velké míry ovlivňuje budoucnost některých profesí, a kdo chce s novým trhem práce držet krok, musí se s novými nástroji naučit pracovat.
Tuto skutečnost si uvědomují také v největší české IT akademii ITnetwork, kde nyní otevřeli nový kurz Práce s umělou inteligencí od A do Z. „Chtěli jsme AI představit co nejširšímu spektru lidí, umělá inteligence totiž může zefektivnit práci téměř každému, a to jak v pracovním, tak i osobním životě,“ vysvětluje jeden ze spoluzakladatelů ITnetwork David Jančík.
Firmy trápí nedostatek ajťáků
Jak dále vyplývá ze zprávy Graftonu, v Česku máme stále mnoho především technických oborů, kde dlouhodobě chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Tyto obory jsou přitom pro podnikový sektor nezbytné, a to obzvlášť v dnešní době, kdy enormně vzrůstají požadavky na digitalizaci a automatizaci firem.
Podle průzkumu asociace ABSL se tento problém týká až 63 % společností v IT sektoru a podnikových službách. Situace je v současnosti natolik kritická, že 9 z 10 organizací musí zavádět interní vzdělávací programy a školení, aby pokryly mezeru v odborných znalostech svých zaměstnanců.
Celou situaci navíc ještě ztěžuje fakt, že dospívající lidé nemají o technické obory příliš zájem. Podle dat společnosti Grafton je studuje aktuálně pouze 12 % vysokoškoláků.
Pomohou rekvalifikace?
„Začíná se projevovat paradoxní situace, kdy při postupně mírně rostoucím počtu lidí, kteří musejí (nebo chtějí) změnit zaměstnavatele, zároveň roste i počet a podíl pozic, které se firmám dlouhodobě nedaří vhodně obsadit. Kvůli postupnému stárnutí české zaměstnané populace a slabým populačním ročníkům současných absolventů se tento fenomén bude dále stupňovat – a mj. i kvůli tomu nadále poroste význam celoživotního vzdělávání zaměstnanců, průběžného doplňování jejich kvalifikace či celkových rekvalifikací,“ vysvětlil situaci v tiskové zprávě Úřadu práce ČR analytik pracovního trhu ze společnosti Alma Career Czechia Tomáš Ervín Dombrovský.
Podobný názor ohledně rekvalifikací do technických oborů sdílí také marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Kouba. „V budoucnosti to bude, kromě imigrace, patrně jediná možnost, jak naše země zajistí dostatek technicky vzdělaných lidí. Nutno však podotknout, že se zde bavíme o rekvalifikaci náročné na čas i studium,“ vysvětluje Kouba a dodává, že udržitelnější je motivovat ke studiu těchto oborů už děti ve školních letech, rozvíjet u nich analytické myšlení a nadchnout je pro předměty, jako je matematika, informatika či fyzika.

Podobně by se tedy rekvalifikace mohly stát tímto záchranným lanem i u oboru IT, a to především u menších firem, které nemají své vlastní trainee programy. Jak potvrzují data ITnetwork, zájem o jejich rekvalifikované ajťáky je v Česku velký. „Naprostá většina našich absolventů se uplatní do tří měsíců od ukončení kurzu. Není ale výjimkou, že si lidé práci najdou už během studia. Nejčastěji se přitom uchází o pozice juniorních programátorů, testerů, datových analytiků nebo webdeveloperů,“ zakončil Jančík.
Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s IT a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací nebo kurzu pro software testery. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:
Přečti si také: