Nauč se s námi víc. Využij 50% bonus na e-learningové kurzy.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy

IT v době koronaviru, roste obor i nadále?

Kdo by neznal koronavirus. Položil na lopatky pohostinství, cestovní ruch a spoustu dalších odvětví oslabil. K IT sektoru byl velmi mírný, firmy se rozvíjejí díky němu rychleji. Jak se tedy změnil zájem lidí o rekvalifikaci na programátora?

Na začátek trochu čísel

ČSÚ na svých stránkách uvedlo, že IT si spolu s lesnictvím, zemědělstvím a rybářstvím udrželo růst. Kupříkladu pohostinství a obchod se propadly o 20,5%. Dle ČSÚ stoupla i průměrná hrubá měsíční mzda programátorů a to na 60 878 Kč s meziročním přírůstkem 3 047 Kč, což je po zdravotnictví největší přírůstek.

Jak se s tím vypořádaly firmy?

Společnost IDC, která se zabývá outsourcingem ICT, podotkla, že i přes koronavirus a protipandemická opatření se poskytovatelé služeb celkem rychle přizpůsobili práci z domova, i když to mnohdy stálo nemalou trpělivost. Někteří zaměstnanci se museli učit nové věci a zdokonalit se v užívání technologií. Většina poskytovatelů navíc považuje současnou situaci za posunutí organizací směrem k digitalizaci.

Spousta firem využívá možnosti práce z domova, protože si to už vyzkoušeli při jarním lockdownu a tento postup se osvědčil. To potvrzuje i Andrea Šebková z firmy VORK Consulting:

Společnosti pochopily, že jejich zaměstnanci dokážou být efektivní i při práci z domova. Mnohé podniky tak aktuálně uvažují, že by home office zavedly dlouhodobě, třeba v podobě dvou dnů v týdnu.

E-shop, e-shop a zase e-shop

Se zaváděním digitálních novinek neváhají především velké společnosti.

Malé firmy potřebují pochopit praktický přínos digitálních technologií a podpořit v jejich zavádění. Více než polovina z nich se svojí digitální transformací nezabývá.

, říká šéf Siemens ČR Eduard Palíšek. Přesto se mnohé firmy snaží dále fungovat skrz e-shopy a vnímají to jako novou možnou strategii.

Česko je e-shopovou velmocí, na počet obyvatel se pyšníme nejvyšším počtem e-shopů v Evropě. A jelikož jich stále jen přibývá, tak nás o naše prvenství jen tak někdo neobere. Počet e-shopů meziročně vzrostl o 8%.

Ondřej Wysoglad, generální ředitel personální divize Manuvia, popisuje:

Firmy se svými zákazníky komunikují zejména elektronicky. Ty, které dlouhé roky zvažovaly spuštění e-shopu, svůj záměr nyní urychlily a sdílené komunikační platformy tento trend jen posilují. Málokterý obchodník má ale ve svém týmu někoho, kdo umí e-shop naprogramovat a spravovat, proto ještě více roste význam vývojářů.

Práce vývojáře je samostatná, často pracuje z domova a pracovní doba bývá flexibilní, což lidem vyhovuje. Vysoká poptávka po software vývojářích vede k vysokému platovému ohodnocení. To se může pohybovat mezi 35 000 až 160 000 Kč v závislosti na úrovni znalostí a zkušenostech z předchozích projektů.

Vidíte se v IT?

Podle mluvčí Úřadu práce České republiky (ÚP) Kateřiny Beránkové patří kurzy zaměřené na IT mezi nejčastěji realizované rekvalifikace. Podle poskytovatelů kurzů je zájemců o nastartování kariéry v IT stále více, byť záleží na konkrétním oboru. Lákavý je zejména fakt, že IT sektor je během pandemie stabilní a některé firmy stále rostou.

Je dobré vidět, že je trh při koronakrizi stabilní. Firmy se snaží rychle přizpůsobit větší a větší potřebě služeb v online světě, vzniká tak poptávka především po programátorech. Těch je nedostatek, naštěstí je možné se rekvalifikovat, což vzhledem k nestabilitě jiných oborů, je rozhodně dobrým krokem kupředu.


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsal Niky Vítková 21.12.2020 11:52
Avatar
.
Aktivity (8)