NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Kolik je hodin na Měsíci? NASA chystá nový lunární čas

Padesát šest mikrosekund za jeden den – to je, oč tu běží. Právě tento zdánlivě zanedbatelný rozdíl v čase po celá desetiletí nedal vesmírným vědcům a badatelům spát. Atomové hodiny na Měsíci by totiž kvůli němu tikaly rychleji než u nás na Zemi.

Proč je to problém? A jaké řešení vědci z amerického Národního institutu standardů a technologie (NIST) navrhují?

Blog ITnetwork.cz

Potřebujeme speciální čas na Měsíci?

Ačkoli je Měsíc metou, která už byla dávno dobyta, stále má lidem co nabídnout. Jednak nám poskytuje důležité vědecké poznatky o vzniku naší Sluneční soustavy a jednak je také zdrojem cenných nerostů a látek. I proto mnohé soukromé společnosti a vesmírné organizace stále intenzivně pracují na tvorbě nejnovějších technologií a nástrojů, jež by jim pomohly jedinou přirozenou družici planety Země lépe prozkoumat.

Jednou z mnoha překážek, které přitom musejí měsíční badatelé čelit, je čas. Ten, jak víme z hodin fyziky, je relativní. To znamená, že kvůli gravitaci a dalším vlivům neplyne všem a všude stejně. „Obecná teorie relativity říká, že když se nacházíte na planetě nebo na měsíci se slabší gravitací, vaše hodiny běží rychleji,“ upřesnil CBS astronom z Chabot Space & Science Center Gerald McKeegan. Na Měsíci tedy kvůli nižší gravitaci běží čas rychleji, a to konkrétně o 56 mikrosekund za jeden den.

Tento minimální rozdíl člověk sice ani nepocítí, pro stroje či řídicí jednotky je ale přesnost měření extrémně důležitá. Už před více než rokem proto Evropská vesmírná agentura navrhla, že by bylo dobré vytvořit jednotný měsíční čas. Nedávno se tohoto nápadu chytla i americká vláda, která dala NASA pokyny k vytvoření takzvaného koordinovaného lunárního času (LTC), na jehož zavedení by úřad spolupracoval s dalšími státy a vesmírnými agenturami.

Měsíční čas by se tedy mohl stát referenčním bodem pro celý měsíční povrch, podobně jako na Zemi funguje koordinovaný světový čas (UTC). „Místo toho, aby se měsíční čas stále více lišil od toho pozemského, by byl celý Měsíc synchronizovaný na jednu časovou zónu upravenou pro měsíční gravitaci,“ řekl v tiskové zprávě NIST fyzik Bijunath Patla.

Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:

Měsíční čas pomůže i misi Artemis

Vytvoření koordinovaného lunárního času by mohlo pomoci v mnoha ohledech. Byl by to třeba vhodný základ k vytvoření nového navigačního systému podobného GPS, jenž by zahrnoval vysoce přesnou síť hodin na konkrétních místech na povrchu Měsíce a na jeho oběžných drahách. Tyto přesné atomové hodiny na oběžné dráze by následně fungovaly jako satelity lunární GPS sítě, poskytující přesné časové signály pro navigaci. To by výrazně usnadnilo orientaci v prostoru a přistávání raketoplánů. „Cílem je zajistit, aby kosmické lodě mohly přistávat v rozmezí několika metrů od zamýšleného cíle,“ doplnil Patla.

Zavedení koordinovaného lunárního času je potřeba i pro dlouho plánovanou a odkládanou misi Artemis, jejíž astronauti by měli přistát na Měsíci už v září 2026. Vzhledem k náročnosti celé mise bude nutné, aby vše fungovalo s co nejvyšší mírou přesnosti.

Pro zavedení koordinovaného lunárního času je ale potřeba, aby jej akceptovali všichni. Ujednání Artemis o spolupráci při průzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles aktuálně podepsalo 43 států, mezi nimiž je i Česká republika. Uvidíme tedy, zda se koordinovaný měsíční čas podaří do zahájení mise zrealizovat.

Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:

Přečti si také:


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Radka Boháčová 13. září 16:20
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity