Nemůžeš usnout? Modré světlo za to zřejmě nemůže
Modré světlo – démon, kvůli němuž musíme v noci počítat ovečky až do tisíců. Alespoň to se ještě donedávna tvrdilo a mnozí odborníci proto doporučovali mobil i několik hodin před spaním vůbec nevytahovat. Jak ale ukázaly výsledky přehledu jedenácti nových studií, které publikoval britský list The Times, není to úplně pravda.
Co přesně tyto výzkumy zjistily? A jak na prevenci proti bolesti očí?
Co je modré světlo a kde se nachází?
Modré světlo je část viditelného spektra světla s krátkou vlnovou délkou. Právě kvůli ní a vysoké energii má modré světlo významný vliv na naše tělo, zejména na naše oči a cirkadiánní rytmy. Modré světlo je totiž důležité pro regulaci naší bdělosti, nálady a kognitivních funkcí.
Největším přirozeným zdrojem modrého světla je bezpochyby slunce, které odjakživa řídilo spánkový i denní rytmus lidí. Dopoledne je jeho světlo ostřejší a jasnější, k večeru je spíše tlumené a v teplých odstínech. A zatímco dříve západ slunce znamenal jednoduše čas ke spánku, dnes je situace o dost komplikovanější, protože lidé si mohou kdykoliv rozsvítit světlo. LED žárovky a zářivky jsou přitom rovněž producenty modrého světla. Najdeš je v mnoha domácnostech, obchodech a kancelářích. Modré světlo pak vytvářejí i již zmíněné a obávané obrazovky. Patří sem mobilní telefony, tablety, počítače nebo třeba televizory.
Ovlivňuje modré světlo spánek?
Na tuto otázku se ptali autoři jedenácti různých výzkumů po celém světě. Výsledná odpověď přitom překvapila i mnohé odborníky. Jak informoval list The Times, podle zmíněných studií neexistují žádné důkazy o tom, že by obrazovka vyzařující modré světlo nějak významně ztěžovala usínání.
Jak například komentoval klinický psycholog Michael Gradisar, jenž se podílel na článku publikovaném v časopise Sleep Medicine Reviews: „Když se podíváme na všechny faktory, které mohou škodit našemu spaní, obrazovky se přeceňují.“ Modré světlo z telefonů a dalších obrazovek nemá podle odborníka dostatečnou sílu na to, aby kvůli němu došlo k potlačení melatoninu, a tedy i narušení spánku.
Podobný názor má i profesor cirkadiánní neurovědy na Oxfordské univerzitě Russell Foster, který pro The Times řekl, že: „Neexistují žádné důkazy o tom, že by modré světlo z obrazovek mělo vůbec nějaký významný vliv [na spánek].“
Někteří odborníci přesto s výsledky studií nesouhlasí a tvrdí, že mnozí jedinci jsou na modré světlo citlivější než jiní. Lidé, kteří mají s usínáním problémy, by tedy podle názoru těchto expertů měli telefony před spaním raději odložit.
Co způsobuje nespavost?
Jestliže tedy modré světlo u většiny lidí nespavost nezpůsobuje, co je skutečným viníkem? Zmínění odborníci se domnívají, že spíše než samotný telefon je příčinou obsah, který člověk před spaním konzumuje. Foster například zmiňuje, že bychom se měli vyhýbat činnostem, jež v nás vyvolávají úzkost. Rozhodně tedy nedoporučuje před usnutím pročítat pracovní e-maily.
Zároveň bychom také neměli kvůli seriálu v televizi, obsahu na sociálních sítích či hraní počítačové hry překračovat čas, kdy normálně chodíme spát. Právě toto přetažení totiž velmi často způsobuje, že pak člověk nemůže usnout.
Dalo by se rovněž očekávat, že by člověk neměl před spaním sledovat násilný obsah, jako jsou kriminálky nebo horory. Jak ale zmínil Gradisar, výsledky výzkumu s tím nesouhlasí. „Vědci nedávno testovali účinky napínavého konce televizní epizody. Zjistili, že na spánek nemá žádný vliv. Lidé naopak mnohdy usínali rychleji,“ dodal psycholog.
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Aby oči netrpěly
Modré světlo tedy sice nemá prokazatelný vliv na spánek, i tak nám ale může uškodit. Oční lékaři se shodují, že časté vystavování se umělému modrému světlu není ideální. Po celodenním zírání do počítače totiž mohou být oči červené a podrážděné.
Pokud pracuješ v IT, modrému světlu se asi jen těžko vyhneš. Jsou ale způsoby, jak lze jeho projevy zmírnit. Tím nejjednodušším je pravidelně mrkat. Při dívání se na obrazovku totiž lidé nemrkají tak často, jak je potřeba. „To má za následek suché oči, které mohou dráždit či pálit. Mrkáním roztíráme slzný film, oko je potom hydratované,“ vysvětlily pro Český rozhlas Brno optička Nikola Topinková a optometristka Lucie Ondrová.
Odbornice pak doporučují řídit se pravidlem 20-20-20. To znamená, že po každých dvaceti minutách práce bychom se měli na 20 sekund podívat do vzdálenosti 20 stop (cca 6 metrů). Tím dojde k uvolnění přetěžované čočky.
Snížení modrého světla v místnosti lze také docílit zakoupením lustru s nastavitelnou intenzitou a odstínem světla. Ráno se doporučuje používat světlo ostřejší a odpoledne potom tlumenější.
Někteří lidé pak proti negativním účinkům modrého světla bojují i pomocí speciálních brýlí. O jejich účincích se ale mezi odbornou veřejností vedou spory. O tom, že tyto brýle ve skutečnosti neovlivňují ani kvalitu spánku, ani únavu očí, jsou přesvědčeni například vědci z Melbournské univerzity. Jak píše server Science Focus, po přezkoumání 17 různých studií vědci nenašli žádný důkaz, že by čočky z brýlí chránily sítnici před poškozením. I přesto se ale najdou jedinci, kteří tvrdí, že po používání brýlí cítí úlevu.
Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:
Přečti si také: