Průzkum Stack Overflow je tady, 80 % vývojářů má home office Nové
Léto není jen ve znamení horkých slunečných dní a prázdninových dovolených, je to zároveň období, kdy každoročně vychází prestižní průzkum společnosti Stack Overflow. Ten stejně jako v předchozích letech i letos přinesl mnoho zajímavých poznatků z pracovního života vývojářů.
Ve kterém jazyce si programátoři letos nejvíce vydělají? A s jakým AI nástrojem nejčastěji pracují?
Alespoň částečný home office má 80 % vývojářů
Není žádným tajemstvím, že IT je dnes jedním z nejperspektivnějších oborů na celém trhu práce. Kromě nadstandardního platu mají ajťáci navíc často k dispozici mnoho různých pracovních benefitů, jako je třeba časová flexibilita nebo home office. Právě práci z domu může podle průzkumu Stack Overflow alespoň částečně využívat zhruba 80 % všech vývojářů. Přibližně 38 % pak dokonce uvedlo, že pracují čistě jen z domu.
Co se týče platu, nejvíce si vydělávají vývojáři na manažerských pozicích, kde průměrné mzdy dosahují až 127 388 dolarů ročně (asi 240 tisíc korun měsíčně). Z průzkumu také vyplývá, že nejlépe na tom letos jsou programátoři v jazyce Erlang. Ti si vydělávají průměrně přes 100 tisíc dolarů ročně (přibližně 190 tisíc korun měsíčně). V podobné platové kategorii se pak umístily i jazyky Elixir, Clojure, Nim, Ruby nebo Perl, které jsou poměrně náročné na naučení a programuje v nich jen velmi málo vývojářů.
V případě obvyklejších jazyků je průměrný měsíční plat samozřejmě o něco nižší, přesto se však jedná o velmi slibný výdělek. Třeba u jazyků, které tě v ITnetwork naučíme v našich rekvalifikačních kurzech, jsou průměrné platy následující:
Python | C# .NET | Java | JavaScript | PHP |
---|---|---|---|---|
129 000 Kč | 125 000 Kč | 117 000 Kč | 121 000 Kč | 94 000 Kč |
Jak navíc vyplývá z průzkumu, programování není pro většinu vývojářů jen zdrojem obživy, ale také velkým koníčkem. Zhruba 68 % respondentů totiž uvedlo, že se kódování běžně věnují i ve svém volném čase.
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Nejoblíbenějšími technologiemi jsou JavaScript a PostgreSQL
Ani letos vývojáři v otázce nejpoužívanějšího programovacího jazyka nepřekvapili a opět si zvolili JavaScript. S tím pracuje podle dat přes 62 % respondentů. Na druhém místě se pak umístilo HTML a CSS, které používá 53 % vývojářů. Skóre dalších jazyků z průzkumu si můžeš prohlédnout v následujícím grafu.
Důležitost JavaScriptu potvrzuje také jeden ze spoluzakladatelů ITnetwork David Jančík. „Víme, že je po tomto jazyku dlouhodobě velká poptávka. Proto jsme jej zařadili do osnov většiny našich rekvalifikačních kurzů. Naši absolventi se díky tomu mohou po ukončení studia uplatnit i jako full stack junior developeři,“ vysvětluje Jančík.
Mezi databázemi pak již druhým rokem po sobě vyhrálo PostgreSQL, s nímž pracuje 49 % dotazovaných vývojářů. Spolu s MySQL, jež získalo 40 %, se jedná o nejoblíbenější databázové nástroje. Další v pořadí pak bylo SQLite (33 %), Microsoft SQL Server (25 %), MongoDB (25 %), Redis (20 %) či MariaDB (17 %).
Zajímavé jsou také výsledky používaných frameworků. Na prvním místě sice tradičně zůstává Node.js se 41 %, jeho prvenství ale v posledních letech oslabuje. React měl totiž letos jen o zhruba jedno procento méně. Umístění top 13 technologií, které získaly nad deset procent, si můžeš prohlédnout v následujícím grafu.
Z AI nástrojů vede ChatGPT
Ani v letošním průzkumu vývojářů nesměly chybět otázky týkající se umělé inteligence. Asi nikoho nepřekvapí, že mezi všemi AI nástroji na plné čáře vyhrál ChatGPT, jejž podle zveřejněných dat používá 82 % dotazovaných vývojářů. U těch, kteří se programování teprve učí, bylo toto číslo dokonce ještě vyšší, a to skoro 86 %. Druhým nejpoužívanějším nástrojem pak byl GitHub Copilot, jenž však získal pouze 34 %.
Srovnání všech nástrojů, které obdržely alespoň 10 %, si můžeš prohlédnout v následujícím grafu.
Uvidíme, zda se tento zdánlivě nepřekonatelný náskok ChatGPT podaří některému z dalších dostupných nástrojů do příštího roku překonat. My tě o tom budeme určitě informovat.
Přečti si náš další článek a zjisti, jak vývojáři pracují s umělou inteligencí. Výsledky překvapily i samotné tvůrce průzkumu Stack Overflow.
Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:
Přečti si také: