NOVINKA: Získej 40 hodin praktických dovedností s AI – ZDARMA ke každému akreditovanému kurzu!
S účinností od 26. 3. jsme aktualizovali Zásady zpracování osobních údajů – doplnili jsme informace o monitorování telefonických hovorů se zájemci o studium. Ostatní části zůstávají beze změn.

Slušná slova stojí OpenAI jmění. Přesto mají svůj smysl Nové

Už odmalička nás učili, že pozdravit a poděkovat patří k základům slušného chování. Ale co když na druhé straně nesedí člověk, ale umělá inteligence? Robot, který nám pomáhá psát e-maily, ladit kód, tvořit texty nebo hledat odpovědi na složité otázky. Patří i jemu slůvko uznání? Jak ukázalo nedávné přiznání šéfa OpenAI, za slušnost se platí a rozhodně ne málo. Přesto se mnozí odborníci domnívají, že být zdvořilý má smysl i ve světě AI.

Proč bys neměl na pozdravy a poděkování zapomínat? A jak dnes AI pomáhá vývojářům?

Blog ITnetwork.cz

Cena za zdvořilost

Celá debata o ceně zdvořilosti začala nenápadným dotazem na sociální síti X: „Zajímalo by mě, o kolik peněz OpenAI přišlo na nákladech za elektřinu kvůli tomu, že lidé říkají jejich modelům prosím a děkuji,“ napsal jeden z uživatelů. Odpovědi se ujal samotný ředitel OpenAI Sam Altman, který s lehkou nadsázkou reagoval: „Desítky milionů dolarů. Dobře utracených – nikdy nevíte.“

Jak upozorňuje server Entrepreneur, ChatGPT spotřebuje v průměru 1,059 miliardy kilowatthodin elektřiny ročně. To odpovídá přibližně 139,7 milionu dolarů ročních nákladů pouze na provoz chatbota. A každé další vygenerované slovo se do těchto nákladů promítá.

Spotřeba energie však není jediným problémem. Výzkum Electric Power Research Institute ukázal, že odeslání dotazu přes ChatGPT vyžaduje desetkrát více energie než běžné vyhledávání na Googlu. K tomu se přidává i enormní spotřeba vody potřebná k chlazení serverů. Tyto skutečnosti vedou odborníky k debatě o ekologickém dopadu rychle rostoucího využívání umělé inteligence a snaze najít řešení, které by ekologii trochu více zohlednilo.

Proč je dobré říkat prosím a děkuji

I přesto však lidé zůstávají k chatbotům zdvořilí. Potvrzují to i výsledky průzkumu Future, které uvádí, že 67 % uživatelů AI používá zdvořilostní fráze. Důvody jsou různé, tím nejčastějším je ale jednoduchý fakt, že je to prostě hezké a slušné. Jsou ale i tací, kteří zdravení a děkování berou jako pojistku do budoucna, pro případ, že by stroje převzaly vládu nad lidstvem.

Jak trefně poznamenal ředitel designu v Microsoftu Kurtis Beavers slušná konverzace s ChatGPT může být velmi praktická. „Používání zdvořilého jazyka nastavuje tón odpovědi od AI. Jinými slovy, když jste k AI zdvořilí, pravděpodobně vám odpoví stejným způsobem.“

Navíc, vytváření návyku zdvořilé komunikace s AI může mít pozitivní vliv i na naše běžné mezilidské vztahy. V digitálním světě, kde anonymita často nahrává nezdvořilosti, nás vědomé udržování slušnosti, ať už s člověkem, nebo se strojem, učí větší ohleduplnosti, trpělivosti a respektu. A to jsou vlastnosti, které se v každodenním životě nikdy neztratí.

Jak AI pomáhá programátorům

Ačkoliv se tedy nástroje umělé inteligence ukázaly jako energeticky náročné, nelze přehlédnout, kolik dobrého nám už za pár let své existence přinesly. Zejména pro vývojáře a další pracovníky v IT pak AI představuje věrného pomocníka, který:

  • Urychluje psaní kódu – generování šablon, návrh algoritmů či rychlá pomoc při hledání chyb
  • Zvyšuje kvalitu výstupu – s AI je jednodušší dodržovat best practices, protože je chatbot často automaticky připomene nebo ukáže lepší alternativu
  • Podporuje kreativitu – když člověk uvízne v problému, AI často nabídne alternativní pohled nebo jiný způsob řešení
  • Pomáhá s rutinní prací – automatizuje opakující se úkoly, jako je refaktoring kódu, psaní dokumentace nebo generování testovacích případů
Blog ITnetwork.cz

Nemáš s umělou inteligencí zatím žádné zkušenosti? Nevadí! Náš online víkendový kurz Práce s umělou inteligencí od A do Z ti poskytne pevné základy, na kterých můžeš dále stavět. Pomůžeme ti proniknout do tohoto fascinujícího technologického světa a naučit se AI využívat efektivně.

Přečti si také:


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Radka Boháčová 7. května 11:34
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity