Umělá inteligence se učí řeči zvířat. Budeme s nimi mluvit? Nové
Zvířata žijí po boku člověka odjakživa. Není proto divu, že se je lidé snaží pochopit. A ačkoliv už známe spoustu podrobností o jejich životech, řeč zvířat nám zůstává záhadou. Teď se ale možná blýská na lepší časy. Umělá inteligence už pomáhá vědcům rozluštit zvuky delfínů, slonů nebo papoušků.
Jak blízko jsme tomu, abychom si se zvířaty opravdu porozuměli?

Delfíní jazyk pod dohledem AI
„Rád si představuji, že si jednoho dne budeme schopni povídat se zvířaty,“ řekl v článku publikovaném na Business Insider výzkumník Drew Purves z laboratoře Google DeepMind, která se věnuje projektu DolphinGemma. Jde o takzvaný velký jazykový model (LLM), který zpracovává a analyzuje zvuky delfínů a pomáhá vědcům lépe porozumět tomu, jak mezi sebou tito savci komunikují. Projekt vzniká ve spolupráci s výzkumníky z Georgia Tech a terénními biology z Wild Dolphin Project.

Model podle Purvese „rozkládá zvuky, převádí je na tokeny a zasazuje je do světa jazykového modelování“. Díky tomu mohou vědci komunikaci zkoumat s přesností, jaká byla ještě nedávno nepředstavitelná. Cílem je nejen porozumět, ale také zvuky vracet zpět. Tedy v jistém smyslu mluvit s delfíny.
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat či testovat? Přihlas se do našeho akreditovaného kurzu pro junior programátory WWW aplikací nebo kurzu pro software testery a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. K akreditovaným rekvalifikačním kurzům máš od nás navíc kurz AI úplně zdarma. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Nejde jen o delfíny
Podobný cíl si klade i nezisková organizace Earth Species Project (ESP), která vznikla v roce 2017. Jejím cílem je porozumět komunikaci napříč živočišnými druhy. Využívá k tomu svůj model NatureLM-audio, který označují za „první velký audio-jazykový model na světě zaměřený na zvířecí zvuky“.
Model umožňuje rozpoznat různé živočišné druhy podle zvuků, které vydávají, a také identifikovat nové. Jedním z překvapivých objevů je například to, že některá zvířata jako sloni, papoušci šedí nebo kosmani si navzájem dávají jména. Tuto skutečnost sdílela výkonná ředitelka ESP Katie Zacarian na loňském summitu Axios AI+ SF.

Zpátky ke kořenům vztahu s přírodou
Zacarian ale zdůrazňuje, že cílem projektu není přírodu ovládat. „Chceme znovu propojit lidské bytosti se zbytkem přírody tak, aby všechny druhy mohly prosperovat,“ říká. To znamená přejít od využívání a ovládání přírody k respektu a spolupráci.
A podle spoluzakladatele ESP Azy Raskina nás čeká zásadní změna perspektivy: „Když jsme se podívali do vesmíru, zjistili jsme, že Země není středem všeho. Tyto nástroje změní způsob, jakým se díváme na sebe a na svět kolem nás.“
Porozumět řeči zvířat možná ještě chvíli potrvá, ale jedno je jasné už teď, umělá inteligence mění svět. Ovlivňuje vědu, vztah člověka k přírodě, ale také pracovní trh. Dovednosti, které byly ještě před pár lety okrajové, se dnes stávají klíčové. A právě teď je ideální chvíle začít se s AI sžívat. I proto jsme do našich rekvalifikačních kurzů nově přidali kurzy umělé inteligence zdarma jako bonus.
Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s IT a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací a získej AI kurz zdarma. Nebo pojď s námi odstartovat svou kariéru software testera. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:
Přečti si také: