Už 20 let nám Mapy Google pomáhají dorazit do cíle Nové
Hned na začátek si dáme jeden fun fact. Víš, že pokud ses narodil před rokem 2005, jsi starší než Google Mapy? Ty totiž 8. února 2025 oslavily své dvacáté narozeniny. Za dvě dekády let urazily pořádný kus cesty – z jednoduché webové aplikace se staly nepostradatelným nástrojem, který dnes měsíčně využívají dvě miliardy lidí. Pojďme si společně připomenout, jak se Google Mapy vyvíjely, jak nám usnadňovaly cestování a sem tam nás i trochu potrápily, třeba když nám nabídly „zkratku“ po nezpevněné cestě.
Jaká vylepšení Mapy Google plánují? A proč je nyní pořizování snímků pro Street View jednodušší než kdy dříve?

Od papírových atlasů k digitálním mapám
V dnešní době chytrých zařízení a navigačních aplikací si už jen těžko dokážeme představit, jak složité bylo ještě před několika desítkami let cestování na neznámá místa. Úspěšná cesta často závisela na schopnosti řidiče nebo spolujezdce orientovat se v autoatlase – nezbytné výbavě každého automobilu. Na túru si pak lidé balili papírovou mapu, protože to bylo jediné, na co se mohli v neznámém terénu spolehnout.
A pak přišel den, kdy se zrodily Google Mapy. Zpočátku to však nebyla ona sofistikovaná mobilní aplikace, která dnes dokáže najít nejlevnější restaurace v okolí nebo zobrazit časy odjezdů veřejné dopravy. První verze z února 2005 byla velmi jednoduchá, a jak asi nikoho nepřekvapí, fungovala pouze na počítačích. Podle Googlu bylo jejím hlavním cílem pomoci lidem dostat se z bodu A do bodu B. Kromě tras uživatelé mohli také vyhledávat významné budovy, například nemocnice nebo supermarkety.
Na obrázku se můžeš podívat, jak tyto nejstarší Google Mapy z roku 2005 vypadaly:

Zdroj: Google blog
O několik měsíců později bylo představeno Google Earth, které uživatelům nabídlo úchvatné 3D pohledy na svět. Ještě tentýž rok Google spustil také Google Maps API, díky kterému mohly webové stránky integrovat Google Mapy přímo do svého obsahu. Dnes tuto platformu využívají miliony webů a aplikací.
Přibyly jízdní řády i Street View
V prosinci 2005 se Portland v Oregonu stal prvním městem, které začalo využívat Transit Trip Planner – funkci, která cestujícím umožnila zobrazit jízdní řády a trasy veřejné dopravy. Původně šlo o samostatný produkt, ale nakonec byl začleněn do Google Maps. Postupem času se tato funkce rozšířila do měst po celém světě.
Rok 2007 byl pro Google Mapy přelomový. Nejenže se v nich začaly objevovat aktuální dopravní informace, ale 29. května debutovalo také Google Street View. Do Česka se však snímací autíčko dostalo až o dva roky později, kdy došlo ke zmapování Prahy a okolních měst. Jak informuje CNBC, dnešní model kamery už není vestavěný, ale lze jej připevnit na jakékoli auto, což značně usnadňuje další mapování. „Jedeme na Havaj s těmito kamerovými systémy nové generace, protože nemusíme přepravovat celé auto. Stačí poslat kameru v krabici a auto si tam půjčíme,“ popsala pokrok pro CNBC technická programová manažerka Google Street View Maria Biggs.
V letech 2007 a 2008 se Google Mapy rozšířily i na mobilní zařízení – nejprve na BlackBerry a Palm, poté na Android a v roce 2012 konečně i na iOS. Postupně se z nich stal nepostradatelný nástroj, který nabízí recenze podniků, detailní informace jako otevírací doby či navigaci pro auta. Dnes jsou součástí každodenního života mnoha lidí – podle CNBC je měsíčně využívají 2 miliardy uživatelů.
Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat či testovat? Přihlas se do našeho akreditovaného kurzu pro junior programátory WWW aplikací nebo kurzu pro software testery a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:
Generativní AI usnadňuje vyhledávání
Přestože jsou Google Mapy zdaleka nejpoužívanější navigační aplikací na celém světě, neustále rozšiřují služby pro své uživatele. Jedním z plánů na letošní rok je pokrytí dalších tří států pomocí Street View, konkrétně Bosny a Hercegoviny, Namibie a Lichtenštejnska.
Další významnou novinkou je podle CNBC začlenění generativní AI do Google Map. V říjnu loňského roku Google přidal do map chatbota Gemini, který usnadňuje vyhledávání míst na základě detailních požadavků. Gemini může pomoci najít místa, která odpovídají podrobnému seznamu požadavků, například „kočičí kavárna s dětským koutkem“.
Tato umělá inteligence dokáže také shrnout tisíce recenzí, zobrazovat aktuální dopravní komplikace v reálném čase nebo přidat aktuální informace o počasí přímo na trase. Na své si přijdou i cestující veřejnou dopravou, kteří tak mohou získat detailnější informace o zpoždění a alternativních trasách. „Chceme, aby naše produkty pomáhaly lidem se pohybovat a cestovat sebevědoměji a bezpečněji,“ řekl CNBC viceprezident a generální manažer Google Geo Chris Phillips.
Všechny novinky podrobně shrnuje následující video:
Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s IT a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací nebo kurzu pro software testery. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:
Přečti si také: