Pouze tento týden sleva až 80% na e-learning týkající se Kotlinu. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Věděl jsem, že mám na víc, říká bývalý skladník Jaroslav

Jaroslav pracoval jako skladník více než 5 let. Tato práce pro něj byla ubíjející, jelikož věděl, že zvládne víc. Dlouho nemohl najít odvahu podat výpověď a přijít tak o jistotu. Nakonec zamíchala kartami pandemie a firma, ve které Jaroslav pracoval, se potýkala s problémy. Dnes pracuje jako vývojář v blízkosti UTB a rozhodně by neměnil.

S čím dalším se Jaroslav potýkal? Jak mu úřady pomohly a díky čemu mu proplatily rekvalifikaci? Co dnes dělá a jak si svou práci sehnal?

Chyby mládí

Co tě k IT přivedlo?

Věnuji se IT od doby, kdy jsem dostal svůj první počítač. To mi bylo asi 12 let. Od té doby mě tento obor přitahovat nepřestal. Měl jsem tendenci pak zkoušet tvořit různé věci. Přizpůsobil jsem tomu i výběr střední školy. Šel jsem na mechanika a elektrotechniku, kde jsem sice úspěšně odmaturoval, ale z IT mě naučili pramálo.

Kde jsi potom pracoval?

V oboru, který jsem se právě učil na střední, jsem práci najít nemohl. Takže jsem skončil ve skladu. Byla to úmorná rutina a nuda. Po nějaké době jsem si uvědomil, že takhle to dál nejde. Tahle cesta nikam nevede. Spoustu let jsem se necítil nejlépe. Měl jsem pocit, že mám na víc. Je nesmysl, aby člověk hned v mladém věku skončil v práci, kterou nesnáší, jenom kvůli tomu, že se bojí vystoupit z komfortní zóny. Tak jsem z ní nakonec vystoupil a musím říct, že se mi to zatím vyplácí.

Je nesmysl, aby člověk hned v mladém věku skončil v práci, kterou nesnáší, jenom kvůli tomu, že se bojí vystoupit z komfortní zóny. Tak jsem z ní nakonec vystoupil a musím říct, že se mi to zatím vyplácí.

Tehdy jsi se zajímal o rekvalifikace?

Přesně. Podařilo se mi přes úřad práce dostat do programu, který byl pro lidi, kteří přišli kvůli Covidu o práci. A díky tomu mi rekvalifikaci Úřad práce proplatil. Z práce jsem odešel, abych měl maximum času a prostoru na učení. Na školeních jsem pak viděl, že mi to šlo lépe než těm, kteří při rekvalifikaci pracovali.

Jak dlouho jsi pracoval ve skladu?

5,5 roku.

Co konkrétně tě vedlo ke změně profese a pamatuješ si, jak jsi se tehdy cítil?

Bylo to děsivé. Změnit obor, opustit placenou práci, přestože mě nijak nenaplňovala, bylo opravdu nepříjemné. Vystoupil jsem daleko ze své komfortní zóny.

Ono to k tomuto zásadnímu kroku dlouho inklinovalo. Pak ještě přišel Covid a to byla konečná. Firma, ve které jsem pracoval, byla hodně závislá na exportu. Vývoz začal být komplikovaný, zboží se hromadilo, odbyt nebyl. Atmosféra v podniku začala být hodně nervózní, protože se negenerovaly peníze. Zhruba na jaře 2021 jsem se rozhodl skončit.

Umím si představit, že odchod byl těžký.

To byl. Už jenom kvůli kolektivu, který byl super. A kvůli tomu komfortu, který člověk v takové práci má. Rozbít tuto jistotu vyžadovalo překonat určitý strach.

Ze Zlína do Prahy

Jak jsi se dozvěděl o ITnetworku?

O ITnetwork vím už tak dlouho, že si nejsem jist, kdy jsem na vaše stránky zavítal poprvé. Já už si totiž v průběhu let oťukával Python a další.

Ještě, než jsem skončil v práci, tak jsem si začal zjišťovat možnosti, co dál. A věděl jsem, že chci zkusit IT. Hledal jsem různé kurzy, až jsem narazil na tento akreditovaný, který lze proplatit úřady. Byla to ideální varianta, jelikož ušetřím skoro 30 000 Kč a člověka posune dál. To je perfektní varianta.

Hledal jsem různé kurzy, až jsem narazil na tento akreditovaný, který lze proplatit úřady. Byla to ideální varianta, jelikož ušetřím skoro 30 000 Kč a člověka posune dál. To je perfektní varianta.

Vyřizování žádosti s úřadem práce probíhalo v pořádku?

Měl jsem štěstí na paní úřednici. Je to totiž známá, tak mi hodně pomohla. Díky již zmíněnému programu nebyl problém mi žádost schválit. Měl jsem to ze dne na den vyřízené.

Jak probíhal kurz? Co se ti líbilo a co bys případně změnil?

Výhrady koncepčně jsem neměl žádné. Vyhovovalo mi, když byl v tu dobu kurz pouze online. Praha je pro mě z ruky. Což ale bohužel šlo jen během epidemie, jinak to stát nedovoluje. Některá témata nebyla probrána do takové hloubky, jak bych si býval přál. Celkově to bylo ovšem víc jak dostatečné. Dostal jsem na učení spoustu materiálů.

Překvapilo tě něco na kurzu?

Největší problém je, když člověk přijde z jiného světa. Tím chci říct, že naučit se jinak přemýšlet, je opravdu složité.

V tom bylo nejtěžší OOP. Než jsem ten koncept pochopil, tak mi šla hlava kolem, a přitom je to nakonec strašně jednoduché.

Co bylo nejjednodušší a co naopak nejtěžší během kurzu?

Nejjednodušší bylo HTML, které jsem už navíc znal. Potíže mi pak trošku dělal JavaScript. Pracuješ totiž s modelem webové stránky a zorientovat se... Já považuji JavaScript za, pro začátečníky, poměrně nepřátelský jazyk. C# je, podle mého, čtivější a pro začátečníky vstřícnější.

E-shop bych začlenil později, jelikož je to velmi komplexní. Je to sice velmi dobře napsané, ale na začátek prostě složité.

Pak jsem také ke zkoušce nestihl vypracovat nepovinný projekt.

Kolik znáš technologií?

Rekvalifikoval jsem se v C#, ale už dříve jsem se věnoval Pythonu.

Co byl tvůj hnací motor?

Po těch letech ve skladu jsem si chtěl sám sobě dokázat, že dokážu práci, u které se musí více přemýšlet. Také jsou v IT lepší peníze než ve skladu. V dnešní společnosti se všechno digitalizuje a IT je všude. A pokud člověk chce být nějakým způsobem zajištěn do budoucna, tak si myslím, že tudy rozhodně vede cesta.

Po těch letech ve skladu jsem si chtěl sám sobě dokázat, že dokážu práci, u které se musí více přemýšlet. Také jsou v IT lepší peníze než ve skladu. V dnešní společnosti se všechno digitalizuje a IT je všude. A pokud člověk chce být nějakým způsobem zajištěn do budoucna, tak si myslím, že tudy rozhodně vede cesta.

Není co ztratit

Splnil kurz tvé očekávání?

Určitě ano. Na začátku jsem měl obavy. Především z toho, jak to bude obsáhlé, jestli se naučím věci, které pak v praxi budu moci použít. Tohle očekávání to určitě splnilo.

A chceš se vzdělávat ještě dál?

V IT člověk ani nemusí chtít. V IT člověk musí. Technologie se posouvají hrozně rychle. Nové verze jazyků, frameworků. Ale já se na to těším. Proto jsem zvolil právě programování.

Měl jsi podporu?

Největší podpora byla přítelkyně. Bez ní bych do toho nešel.

Jak bys motivoval někoho, kdo by se chtěl rekvalifikovat?

Určitě bych mu řekl, aby to zkusil. Ať je jeho situace jakákoliv, myslím, že není co ztratit. A pokud má možnost využít nabídky, která by ho mohla posunout k něčemu, co by ho mohlo bavit, pak by neměl moc dlouho přemýšlet a prostě jednat. Především v případě, že si nic nemusí platit sám. Třebaže jsou úřady, jaké jsou, tak dokážou pomoci. Stačí chtít a jednat.

Pokud má člověk nějakou sebekázeň a chce do toho dát maximum, tak si myslím, že by mu rekvalifikace mohla hodně pomoci. I kdyby to neznamenalo, že se stane vývojářem, tak je to cenná zkušenost. A především po rekvalifikačním kurzu ITnetwork kariérní cesta někam určitě vede a nějakou práci v IT si vždy najde. I kdyby nechtěl programovat. Dnes jsou firmy hladové po zaměstnancích s technickým přesahem.

Pokud má člověk nějakou sebekázeň a chce do toho dát maximum, tak si myslím, že by mu rekvalifikace mohla hodně pomoci. I kdyby to neznamenalo, že se stane vývojářem, tak je to cenná zkušenost. A především po rekvalifikačním kurzu ITnetwork kariérní cesta někam určitě vede a nějakou práci v IT si vždy najde. I kdyby nechtěl programovat. Dnes jsou firmy hladové po zaměstnancích s technickým přesahem.

Měl jsi nějaký seznam či cíle, kterých jsi chtěl dosáhnout a máš už třeba něco splněno?

Já si tu svoji kariérní změnu rozdělil na body: První bod je rekvalifikace – tu jsem si v hlavě už odškrtl. Druhý bod byl najít si práci – to se mi také podařilo. A teď už jenom čekám na splnění třetího bodu – vydržet první rok v zaměstnání. Vidět, jestli mě to bude bavit. Budu nesmírně šťastný, až se mi splní všechny body na tomto pomyslném seznamu.

To je velmi realistický seznam.

Je to tak. Myslím, že je to nejlepší přístup k životu. Rozhodně je lepší být příjemně překvapený, než nepříjemně zklamaný. Je nereálné myslet si, že do IT člověk přijde jako nováček, hned bude mít 70 000 Kč měsíčně a už se nebude muset nikdy učit. Snažím se být realista.

Kde a jak jsi si sháněl práci?

Čistě na internetu. Já už jsem si během kurzu soustavně prohlížel nabídky Úřadu práce a na různých dalších inzertních serverech. Konkrétně tuto firmu, kde teď pracuji, jsem měl vyhlédnutou již delší dobu a pracoval tam i můj kamarád z obce. Byla to i první firma, do které jsem napsal. Mimo jiné jsem poslal životopis i do společností, o kterých jsem věděl, že dlouhodobě někoho shánějí.

Jak se ti ozývaly?

Po různu. Většina se mi neozvala vůbec. To je tak asi vždycky. Někteří se mi ozvali, aby mi řekli, že nesplňuji jejich požadavky. A tady to nakonec vyšlo.

Jak probíhal pohovor?

Celý ten proces trval skoro měsíc. V lednovém týdnu jsem je oslovil. Pak chvíli žádost zpracovávali. Na prvním pohovoru, který nebyl ani tak pohovorem, jsem se dozvěděl, co tato firma dělá, jak funguje a co mi mohou nabídnout. Víceméně jsme si tam ujasňovali, jak velký je zájem z obou stran.

Řádný pohovor probíhal po týdnu. Ten trval asi hodinu a probrali jsme všechny záležitosti ohledně mojí osobnosti a mých znalostí. Pak jsem dostal za úkol vypracovat projekt. Dostal jsem týden čas na jeho vypracování. Následně se mi ozvali, že se jim moje řešení líbilo, a to už šlo všechno velmi rychle.

Co tvoje firma dělá?

Vyvíjí software. V tuto chvíli pracuje především na různých srovnávačích, které dodává do poradenských společností. Teď probíhají asi 3 nebo 4 projekty. Fungují od roku 2008 a mají kolem 80 zaměstnanců.

A můžeš nám popsat svůj projekt, na kterém pracuješ?

Já ještě nepracuji na žádném 'ostrém' projektu. Junioři se zhruba měsíc či dva zaučují. Například jsem vypracoval jednoduchou nákupní aplikaci na tzv. duty-free. To je místo, kde jsou k dispozici různé snacky a mělo se zde zaznamenávat, co si kdo koupí, za kredity, které jsou v té aplikaci nahrané. Takže to je takový mini e-shop.

Bez rekvalifikace by to nešlo

Jak ti pomohly znalosti z kurzu, abys to všechno zvládl?

Rekvalifikace pro měl byla hlavní zdroj znalostí. Bez ní by nešlo ucházet se o takovou práci. Získal jsem zde spoustu vědomostí, které mi pomohly i utřídit si ty své předchozí znalosti. Rekvalifikace mi pomohla maximálně. Bez ní by to prostě nešlo.

Rekvalifikace pro měl byla hlavní zdroj znalostí. Bez ní by nešlo ucházet se o takovou práci. Získal jsem zde spoustu vědomostí, které mi pomohly i utřídit si ty své předchozí znalosti. Rekvalifikace mi pomohla maximálně. Bez ní by to prostě nešlo.

Vracíš se někdy k výukovým materiálům ITnetwork?

Občas ano. I v práci. Obrovská výhoda je, že jsou v češtině. Nějaké téma, ve kterém člověk hodně plave, tak v češtině je pořád pro člověka nejstravitelnější. Takže čas od času se k nim vrátím.

Přemýšlíš o absolvování dalšího kurzu?

Určitě ano. Shodou okolností jsem si dnes projížděl nabídku kurzů. Když se tam objeví něco, co mě zaujme a co budu potřebovat do práce, tak se rád přihlásím.

Doporučil bys ITnetwork dál?

Určitě ano. Člověk si zde rozšíří obzory. Myslím, že žádná alternativa u nás k ITnetworku neexistuje. Ať už se to týká rekvalifikačních kurzů, nebo těch materiálů. Především v takovém množství. Pokud chce člověk IT materiály, a navíc v češtině, tak ITnetwork všechno má.

Myslím, že žádná alternativa u nás k ITnetworku neexistuje. Ať už se to týká rekvalifikačních kurzů, nebo těch materiálů. Především v takovém množství. Pokud chce člověk IT materiály, a navíc v češtině, tak ITnetwork všechno má.

Další zajímavé články


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Tereza Blažková 17. března 16:22
Avatar
Autorka ráda zkouší nové formy online marketingu a má blízko k IT businessu. Díky home officu zvládá mateřství i sledovat rychlý svět technologií.
Aktivity