NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Zabíjí perfekcionismus produktivitu?

Perfekcionismus je dobrý sluha, ale zlý pán. Nutí totiž člověka vybičovat se k dokonalosti a neustále se zlepšovat. Na druhou stranu však vytváří velmi silnou psychickou zátěž, která se nakonec může stát úplným zabijákem produktivity. V článku ti proto ukážeme, jak se z tohoto kolotoče vymanit a efektivně nastartovat svou produktivitu.

Blog ITnetwork.cz

Co je perfekcionismus?

Perfekcionismus charakterizujeme jako snahu člověka o co nejlepší výkon. Často je spojován s vysokými očekáváními od sebe samého, ale i od ostatních, což může vyústit ve zvýšený stres i zbytečné konflikty na pracovišti. Psychologický slovník proto trefně definuje perfekcionismus jako:

Neurotickou snahu o dosažení nemožného, která může vést až k obsesi.

Není však perfekcionismus jako perfekcionismus. Když to s ním nepřeháníš, může tě motivovat ke skvělým výkonům, aniž by ti způsobil jakoukoliv psychickou újmu. Těžký perfekcionismus ti může pořádně zavařit.

Člověk se totiž neustále motá v kolotoči myšlenek o tom, co udělal špatně a co by měl udělat lépe. Často se tento typ perfekcionismu projevuje depresemi, silným stresem, nízkým sebevědomím, poruchami příjmu potravy i negativním myšlením. A to může být jen začátek. Právě tyto faktory totiž obvykle přispívají ke vzniku vážnějších psychických i fyzických onemocnění. Minule jsme si například vysvětlili, jak negativní myšlení souvisí s rozvojem demence.

Podle dat Masslive.com trpí perfekcionismem na celém světě až 30 % lidí, přičemž v kategorii mladých dospělých toto číslo neustále stoupá. Nevyhýbá se pak ani dětem a mládeži, a to ve 25 % až 30 % případů, jak naznačuje vědecká studie Gordona L. Fletta.

Zabiják produktivity?

Mnoho zaměstnavatelů pořád považuje perfekcionismus za kladnou a užitečnou vlastnost. Opak je ale často pravdou. Psycholog J. Clayton Lafferty ve svém výzkumu životního stylu manažerů zjistil, že perfekcionisté nejsou pro firmu až takovým přínosem. Hlavním důvodem je podle něj fakt, že nad prací kvůli své touze po dokonalém výsledku stráví mnohem více času, než běžní zaměstnanci. Tudíž je jejich produktivita nižší.

Produktivitu perfekcionistů někdy snižuje také vyšší míra prokrastinace. Vzhledem k tomu, že chtějí mít vše dokonalé, je pro ně přípustnější prokrastinovat, než odevzdat neúplnou či nedokonalou práci. Zároveň se neustále potýkají s černými myšlenkami ohledně svého pracovního výkonu, což je zpomaluje a odrazuje od práce. Povinnosti se následně kumulují a vytváří tak další stres.

Hledáš práci bez stresu a s perfektním platovým ohodnocením? Pak je akreditovaný rekvalifikační kurz Programátor WWW aplikací to pravé pro tebe:

Jak se vyvázat z kolotoče a nastartovat produktivitu?

Perfekcionismus však nemusí být spojený jen s nízkou produktivitou. Pokud ti ale komplikuje život a ničí chuť do práce, měl by ses naučit jej dostat pod kontrolu. Přinášíme proto tipy, které ti s tímto bojem pomohou a nastartují zároveň i tvou produktivitu.

  • Vsaď na efektivní time management. Jak už jsi se dozvěděl výše, perfekcionisté mají často problém svou práci stíhat, protože jsou myšlenkami pořád u starých projektů. Je proto třeba se naučit, jak si zorganizovat svůj čas. Vytvoř si vždy na začátku týdne seznam věcí, které musíš stihnout a časově si je rozvrhni podle důležitosti. Stanov si deadliny, ty tě pak budou motivovat k dřívějšímu dokončení práce. Díky tomu zamezíš hromadění povinností a budeš klidnější.
  • Pracuj na svém sebevědomí. Abys dokázal perfekcionismus překonat, musíš nejprve zapracovat na svém sebevědomí. To jde totiž ruku v ruce s nejistotou, která potom zdržuje tvůj výkon. Nauč se proto, jak se pochválit, a to i za maličkosti. Nikdo jiný to za tebe většinou stejně neudělá.
  • Změna ti prospěje. Zamysli se i nad tím, proč se tak nutně snažíš o dokonalost. Možná, že tě v tom nevědomky podporuje tvůj šéf, který má na tebe až příliš vysoké nároky, možná je to i špatně vybranou profesí, nebo způsobem výchovy. A možná se až příliš srovnáváš se svými kolegy, za nimiž nechceš zaostávat. Jakékoliv stresující prostředí je pro tvou psychiku špatné a nejefektivnějším řešením je rázná změna.
Blog ITnetwork.cz

Pokud uvažuješ o nové kariéře, zamysli se nad tím, co by tě naplňovalo a přitom nestresovalo. Nemusíš se obávat nedostatku znalostí, ty si můžeš snadno doplnit třeba skrze Akreditovaný rekvalifikační kurz pro pozici junior programátor a začni svou kariéru programátora. Kromě flexibilní pracovní doby získáš i pohádkový plat a mnoho dalších benefitů:

Přečti si také


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Radka Boháčová 5.12.2022 18:54
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity