NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Zapomeň na zapomínání. Uč se efektivně díky těmto 5 tipům Nové

Se začátkem září se děti opět vydaly do škol a i my bychom si měli uvědomit, že proces vzdělávání rozhodně nekončí získáním diplomu či vysvědčení. Přirozená lidská zvědavost nás neustále pohání k tomu, abychom objevovali, jak funguje svět kolem nás. V téměř každém oboru se navíc často objevují nejrůznější inovace a nové technologie, s nimiž je potřeba umět pracovat. A co teprve v IT! Tam je pro úspěšnou kariéru neustálé učení naprosto nezbytné.

Jak si nastavit studium, aby tě bavilo a bylo co nejefektivnější?

Blog ITnetwork.cz

Vyhni se učení na poslední chvíli

Řekne se to snadno, že? Přiznejme si však, že odkládání povinností se čas od času nevyhne téměř nikdo z nás. Jak ale upozorňují mnozí odborníci, snaha nacpat si do hlavy informace na poslední chvíli není ideální.

„Učení na poslední chvíli může mít výrazný vliv na průběh zkoušky, obzvlášť pokud její termín následuje brzy po tomto zrychleném studiu. Lidé pak mají dojem, že tato metoda opravdu funguje, ale efekt je pouze krátkodobý. Doprovází ho totiž dramatická míra zapomínání,“ vysvětluje například profesor psychologie na Kalifornské univerzitě Robert Bjork.

Tento způsob učení tedy z dlouhodobého hlediska není příliš efektivní. Pokud je tvým cílem látku skutečně zvládnout, a ne jen projít zkouškou, věnuj studiu dostatek času.

Pravidelnost je klíčem

Znáš jazykovou aplikaci Duolingo? Každý uživatel v ní má určenou vlastní studijní cestu plnou úkolů, přičemž každý den musí splnit alespoň jednu lekci. Díky tomu Duolingo efektivně podporuje pravidelnost v učení. Stačí pár minut denně, aby si člověk vytvořil pevný návyk. A právě tato pravidelnost je klíčem k efektivnímu a dlouhodobému učení.

Nejprve si musíš promyslet, jak velký objem informací se chceš naučit, a následně si pak sestav plán. Stanov si v něm jednodušší cíle, které jsi schopný snadno splnit. Můžeš si třeba do kalendáře každý den zaznamenávat zelené puntíky za dodržení plánu. To tě bude motivovat k pokračování, protože uvidíš svůj reálný pokrok.

Nezapomeň také na pauzy – mozek potřebuje odpočinek, a to nejen během spánku. Dej mu čas na vstřebání informací a jdi si třeba zasportovat. Ulevíš tak nejen své psychice, ale i tělu, které může být po dlouhém sezení ztuhlé.

Zajímá tě svět technologií a chtěl by ses naučit programovat? Přihlas se do našeho akreditovaného rekvalifikačního kurzu a získej práci snů. Kromě bezkonkurenčního platu na tebe čeká také home office, flexibilita a mnoho dalších benefitů. Nakopni svou kariéru ještě dnes:

Opakování, opakování, opakování

Nic nepomůže k zapamatování naučené látky tak jako pravidelné opakování. Průkopník této teorie německý filozof a psycholog Hermann Ebbinghaus v devatenáctém století zjistil, že proces zapomínání je zpočátku velmi rychlý, ale postupně se zpomaluje. Pokud si však lidé naučené informace opakují, k tak výraznému zapomínání nedochází.

Na základě Ebbinghausovy teorie vzniklo několik forem efektivního učení. Jednou z nich je například řízené opakování, s nímž v 80. letech minulého století přišel polský psycholog Piotr Woźniak. Ten stanovil algoritmy, které pomáhají určit ideální čas pro opakování informací. Díky tomu se člověk učí co nejefektivněji s minimálním úsilím. Mimochodem, právě z Woźniakových algoritmů vznikl později známý učební software SuperMemo.

Jak často si látku podle teorie řízeného učení opakovat?

  • První opakování – první den po naučení
  • Druhé opakování – za týden
  • Třetí opakování – za měsíc
  • Další opakování v delších intervalech – například po 3 měsících, po půl roce…

Nejdůležitější je první opakování. Jak už bylo řečeno, člověk na začátku zapomíná nejvíce, a proto by první opakování mělo být opravdu důkladné. Aby se látka uložila do dlouhodobé paměti, je potřeba ji zopakovat minimálně třikrát, ideálně ve výše uvedených intervalech.

Uč se aktivně

Když se řekne učení, mnoho lidí si představí dlouhé hodiny strávené nad knihami nebo skripty. I když to ke studiu neodmyslitelně patří, odborníci se shodují, že mnohem efektivnější je aktivní přístup. Americký psycholog a filozof John Dewey zastával názor, že učení by mělo být založeno na zkušenostech z reálného světa. Jako průkopník experimentální pedagogiky propagoval myšlenku, že studenti by měli aktivně řešit problémy a diskutovat, a ne pouze pasivně přijímat informace.

Mezi největší výhody aktivního učení patří nejen lepší zapamatování látky, ale také rozvoj kritického myšlení a zvýšení motivace studentů. „Nejlépe se učí praxí, proto naše e-learningové kurzy doplňujeme o mnoho praktických úloh a cvičení, které studenty nutí se nad látkou opravdu zamyslet. Stejně tak účastníci našich rekvalifikačních kurzů pracují na reálných projektech, díky nimž si nejen dobře osvojí vyučovanou látku, ale mají i konkrétní ukázky své práce pro pohovory,“ uvádí jeden ze spoluzakladatelů ITnetwork David Jančík.

Blog ITnetwork.cz

Dobře se vyspi

Máš tu superschopnost, že dokážeš usnout kdykoli a kdekoli? Využij ji jako efektivní nástroj při učení. Mnoho studií prokázalo, že krátký spánek mezi 10 až 30 minutami během dne dokáže divy. Tento takzvaný „power nap“ rychle obnovuje energii, zlepšuje soustředění a snižuje pocit únavy. Dbej však na to, abys nepřekročil stanovený čas, protože delší spánek může naopak způsobit pocit větší únavy po probuzení.

Obecně je ale kvalitní noční spánek pro tvou paměť naprostou nutností. Každému sice vyhovuje něco jiného, obecně se ale pro nejúčinnější zapamatování doporučuje spát mezi sedmi až devíti hodinami. Během této doby mozek prochází cykly REM a non-REM spánku, což je zásadní pro uložení různých druhů informací. REM spánek pomáhá zejména s uchováním složitých a emocionálních informací, zatímco non-REM spánek (hluboký spánek) zlepšuje uchovávání faktů.

Pokud jsi měl den plný intenzivního učení, je důležité jít spát co nejdříve. Během prvních 24 hodin po učení mozek zpracovává a upevňuje nové vzpomínky, takže dostatek spánku v tomto období výrazně zlepšuje zapamatování.

Hledáš novou příležitost a kariérní cestu? Začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:

Přečti si také:


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Radka Boháčová 14. října 9:16
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity