Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Zásady kyberbezpečnosti -Tohle na internetu NIKDY nepodceňuj

V předchozím díle o nebezpečnosti na internetu jsme si pověděli jen část chyb, kterých se každý den ve virtuálním světě dopouštíme. Výuka bezpečného chování na internetu je z nějakého důvodu stále opomíjena, i když je samozřejmě lepší než před 10, možná 15 lety.

Čím se nás snaží nejčastěji nedobré osoby na internetu podvést či ohrozit? Co je to phishing? Jak ho identifikovat? Jak bezpečně online nakupovat? Jak chránit děti a co je vůbec bezpečné chování na internetu?

Internetový život je také život, třebaže virtuální, a řídí se podle pravidel, zákonů a morálních zásad. Samozřejmě zde bude vždy existovat někdo, kdo tento řád nebude chtít respektovat a bude se snažit využít naší slabosti (neznalosti či dobré vůle) ve svůj prospěch.

Tohle na internetu nikdy nepodceňuj

Jaká jsou další nebezpečí na internetu a jak se jim vyhnout?

'...zdědili jste 50 miliónů. Pošlete urychleně svou adresu a...' - Phishingový nátlak

Mezi další oblíbené hackerské útoky patří phishing. Spočívá v podvedení uživatelů, aby poskytli své osobní nebo finanční údaje. Obvykle se tak stává prostřednictvím e-mailů, které vypadají stejně jako ty, které můžeš obdržet od své banky, společnosti vydávající kreditní karty nebo od známých prodejců. Phishing se však neomezuje pouze na e-maily. Sociální média jsou plná phishingových podvodů a pravděpodobně jsi také už obdržel phishingové SMS zprávy.

Takový pokus, jaký je uveden v nadpisu, je snadno odhalitelný. Jindy se může jednat o ugandského prince. Toto jsou příklady spíše směšných pokusů.

Jindy mohou být opravdu promyšlené a opírat se částečně o reálné situace, či se vydávají přímo za charitativní nadace. Dávej si pozor na následující:

Působí na tebe zpráva naléhavě?

'Váš účet byl napaden hackery! Vaše platební metoda je neplatná! Váš počítač byl napaden!' Hackeři se snaží vyvolat paniku, abys jednal rychle, než si všimneš něčeho podezřelého.

Pokud se ti zpráva zdá naléhavá, zpomal. Pozorně si prohlédni e-mailovou adresu odesílatele a adresu, kam vedou odkazy ve zprávě. Například phishingové e-maily se často tváří, jako by pocházely z legitimních zdrojů, ale e-mailová adresa odesílatele může obsahovat pravopisné chyby nebo jiný název domény.

Zdroj. kb.cz

Obrázek výše ukazuje podvodnou stránku České pošty na doméně: ceskaposta-finacni-praha.cz. A všimněte si překlepů i v textu. Některý phishing může být lépe zpracovaný. Velké společnosti podobné podvody zveřejňují na svých stránkách.

Zadej e-mailovou adresu nebo telefonní číslo do vyhledávače a zjisti, zda je skutečně spojena se společností, za kterou se vydává.

Nemůžeš nic dohledat?

Pokud si nejsi jistý, zda je e-mail legitimní, přejdi přímo ke zdroji. Například zavolej do své banky a zeptej se, zda je e-mail pravý. Neklikej na žádné podezřelé odkazy, nestahuj žádné soubory ani nevolej/nepiš na telefonní čísla spojená s potenciálním phishingovým e-mailem.

Raději nech zdatné vše vyřídit

Máš ze zprávy divné pocity? Nahlas ji autoritám:

  • Pokud obdržíš phishingový e-mail na pracovní e-mailovou adresu, nahlas jej svému vedoucímu IT.
  • Pokud se jedná o phishing na sociálních sítích, máš obvykle možnost nahlásit je dané platformě (v aplikaci, nebo na webových stránkách).

Používej filtr nevyžádané pošty. Mnoho poskytovatelů e-mailových služeb nabízí spamový filtr, který bude podezřelé e-maily automaticky odesílat do složky s nevyžádanou poštou. Nezastaví ale všechny phishingové e-maily. Může ovšem výrazně snížit šance, že budeš podveden.

Není nákup jako nákup - Nástrahy e-shopů

Nakupování online je jednou z nejpohodlnějších funkcí internetu, ale není bez rizika. Vzhledem k tomu, že nakupování vyžaduje tvé platební údaje, je důležité nakupovat pouze na důvěryhodných stránkách.

Zajímá tě IT a programování? Chceš se stát ajťákem a vydělávat super peníze? Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu už za 4 měsíce.

Jak zůstat při nakupování online v bezpečí?

'Jen tak málo?!!!'

Nabídka, která se zdá být příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, je pravděpodobně opravdu lží. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NA NI NEKLIKEJ. Místo toho přejdi přímo k obchodníkovi a ověř si fakta.

Platit kartou, ale chytře

Mezi jednu z nejbezpečnějších metod placení na internetu patří placení pomocí třetí strany (například Google Pay, PayPal nebo Apple Pay) nebo kreditní karta.

Většina z náš má určitě debetní kartu, která je ovšem spojena přímo s naším bankovním účtem. Kreditní karta nebo platební metoda třetí strany nabízí vrstvu ochrany proti podvodům. Protože nepoužívá přímo tvé peníze nebo tvé údaje s daným obchodem.

Pokud chceš platit debetní kartou, dělej tak pouze na zabezpečených platebních branách velkých společností. E-shopy tě na tyto brány přesměrují. Určitě nezadávej platební údaje přímo stránce e-shopu, který nevyužívá platební bránu. A nezapomeň si nastavit vhodný limit na internetové platby a mít aktivní pojištění proti zneužití.

'A mohl byste nám ještě sdělit...?'

Je obchodník trochu vtíravý? Ptá se na zbytečné informace, které se obchodní transakce netýkají? Nesděluj více informací, než je nutné. Pokud ti nedělá dobře poskytovat tolik a především takové informace, které po tobě obchodník chce, nesděluj je. Za to riziko to prostě nestojí - existují i jiné obchody, kde můžeš nakoupit.

Zdroj: gopay.com

Věř, že je lepší zaplatit dobrovolně vyšší cenu za jednu věc, než nedobrovolně přijít o všechny peníze.

Upozornění na aktivity

Nastav si upozornění na své bankovní účty a účty kreditních karet. Především chceš určitě vědět, když proběhne transakce, která přesahuje určitou částku. Můžeš jednoduše dostat oznámení e-mailem nebo SMS zprávou. Tato oznámení ti mohou umožnit rychle odhalit a nahlásit podvodné platby.

Nový inkognito účet

Pokud si chceš koupit něco z podezřelé stránky, založ si pro podobné platby nový bankovní účet. Je to zdarma a můžeš tam mít jen minimální zůstatek, o který se nemusíš bát.

Sledovat bankovní výpisy a úvěrové zprávy, jako naši rodiče a prarodiče, nebude nikdy 'out'. Takže pravidelně kontroluj výpisy z účtu a kreditní karty a také úvěrovou zprávu, zda se na nich neobjevují známky podvodu. Pokud si všimneš podezřelé aktivity, neprodleně kontaktuj své finanční instituce a změň/zruš své karty.

Děti nevynechávat! - Výchova o internetové bezpečnosti od plenek

Pokud jsou tvé děti dostatečně staré používat internet, jsou i dostatečně staré na to, aby věděli, jak se správně v online světě chovat. Vedle pravidel ohledně přecházení ulice a čištění zubů je výuka správného chování na internetu esenciální. Pouč své dítě o typech informací, které by nikdy nemělo sdílet, jako je jeho datum narození, adresa, rodné číslo. Dej mu najevo, že pokud se někdy bude na internetu cítit nepříjemně, vždy mu budeš naslouchat a věnovat pozornost.

Hlídací pes

Mnoho zařízení, vyhledávačů, prohlížečů a aplikací je vybaveno nastavením rodičovské kontroly, které mohou zablokovat nevhodný obsah nebo zabránit dětem v náhodných nákupech. Rodičovská kontrola může být pasivním způsobem, jak zajistit, aby tvé děti byly na internetu o něco více v bezpečí. Rodičovskou kontrolu pro PC nabízejí populární antivirové softwary.

Nejen pro děti

Nejen pro děti se vyplatí každou aplikaci si řádně prohlédnout a zjistit si o ní co nejvíce. Podívej se třeba na snímky obrazovky, přečti si popis a recenze a zjisti si informace o vývojáři na jeho webových stránkách. Pokud je to možné, používejte aplikaci společně celá rodina, abyste viděli, jak funguje.

Nakonec se tomu nevyhneš

Zatím AI neumí samostatně myslet tak, aby dokázala odfiltrovat všechny možné hrozby, které na internetu (především na děti) číhají. Takže i přes všechny hlídací aplikace, bychom stejně měli být přítomni, když jsou děti na internetu. Je to ten druhý nejbezpečnější prostředek, jak zabránit něčemu, co pak půjde těžko vzít zpátky.

Pokud nevíš, jak vše ohledně internetu a bezpečnosti obsáhnout, či to neumíš vysvětlit dostatečně jednoduše, existuje stránka Jak na internet, která je určená právě dětem.

IT kurz zaštítěný MŠMT s možností úhrady Úřadem práce? Neplať ani korunu a posuň se v životě k bezvadným nabídkám práce v IT.

Další zajímavé články


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Tereza Blažková 22. března 19:02
Avatar
Autorka ráda zkouší nové formy online marketingu a má blízko k IT businessu. Díky home officu zvládá mateřství i sledovat rychlý svět technologií.
Aktivity