NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Zlatá éra IT –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Jeden z nejvýdělečnějších oborů světa

180 tisíc korun měsíčně. Tolik si podle výsledků průzkumu společnosti Skillsoft loni průměrně vydělávali ajťáci z celého světa. V Severní Americe se pak průměrné měsíční mzdy dokonce vyšplhaly na neuvěřitelných 240 tisíc korun. Ať už ale člověk pracuje z Česka, Malajsie, USA, nebo Kolumbie, jedno je jisté – IT patří mezi nejvýdělečnější obory úplně všude.

Na jakých pozicích dostávají ajťáci nejvyšší plat? A jak si stojí Češi oproti zbytku světa?

Blog ITnetwork.cz

IT stojí na vrcholu platového žebříčku!

O tom, že platy v IT patří ke špičce, nepochybuje ani nejprestižnější business magazín Forbes, který jej spolu se zdravotnictvím a finančnictvím řadí mezi TOP 3 nejvýdělečnější obory letošního roku.

Jak potom dokazuje například i každoroční průzkum společnosti Skillsoft, mzdy IT pracovníků stojí vysoko nad celosvětovým průměrem. Ten byl podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v roce 2023 přibližně 104 tisíc korun za měsíc. V IT přitom ve stejném období dosahovaly průměrné měsíční mzdy zhruba o 80 tisíc korun víc. Čistě u vývojářů je pak podle nejnovějšího průzkumu společnosti Stack Overflow rozdíl oproti průměrnému platu OECD asi 40 tisíc korun.

Podobnou situaci lze navíc spatřit i v Česku, kde je již po několik let rozdíl mezi průměrným měsíčním platem v IT a na celém trhu práce skoro dvojnásobný. Tento rozdíl je dobře patrný v následujícím grafu:

Blog ITnetwork.cz

Oproti celosvětovým údajům z Forbesu však mezi TOP 3 obory s nejvyššími mzdami v Česku patří také výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, které nahrazují zdravotnictví. I přes to si IT až na několik výjimek drží suverénně dlouhodobě post nejvýdělečnějšího oboru na celém trhu práce.

Nejvyšší platy mají Američané

Data průzkumu Skillsoft navíc prozrazují, že se mzdy ajťáků neustále zvyšují. Oproti roku 2022 tak můžeme pozorovat nárůst celosvětové průměrné měsíční mzdy o téměř 40 tisíc korun.

I přes to ale zůstávají nejvyšší průměrné mzdy v IT v Severní Americe, kde si loni mohli zaměstnanci přijít na 240 tisíc korun měsíčně. V Evropě, na Středním východě a v Africe pak průměrné měsíční mzdy dosáhly částky okolo 150 tisíc korun a v Latinské Americe a asijsko-pacifickém regionu to bylo zhruba 118 tisíc korun.

V Evropě se na prvním místě již tradičně umístilo Švýcarsko. Jak pěkně ilustruje následující graf, dělat pro nadnárodní evropskou IT firmu se tedy Čechům může značně vyplatit.

Blog ITnetwork.cz

Nejvíce si vydělávají manažeři a vývojáři v Erlangu

Průměrné měsíční mzdy v IT se také pochopitelně liší i podle jednotlivých odvětví. V tabulce níže najdeš přehled TOP 3 nejvýdělečnějších pozic podle výsledků průzkumu společnosti Skillsoft:

  TOP 1 TOP 2 TOP 3
Severní Amerika vedoucí pracovníci v IT (316 000 Kč) cloudoví specialisté (310 000 Kč) IT architekti (268 000 Kč)
Jižní Amerika manažeři IT provozu (267 000 Kč) produktoví/pro­jektoví manažeři (174 000 Kč) DevOps inženýři (161 000 Kč)
Evropa, Střední východ, Afrika vedoucí pracovníci v IT (222 000 Kč) cloudoví specialisté (219 000 Kč) IT architekti (174 000 Kč)
Asijsko-pacifický region vedoucí pracovníci v IT (169 000 Kč) manažeři IT provozu (157 000 Kč) produktoví/pro­jektoví manažeři (156 000 Kč)

Podobné výsledky nám pak přinesl také průzkum Stack Overflow, který na první pozice rovněž zařadil pracovníky na vyšších či manažerských pozicích. Jak dokazuje následující graf, dobře se vedlo také blockchain vývojářům a cloudovým specialistům.

Blog ITnetwork.cz

Zajímavé je i srovnání mezd vývojářů podle technologií a jazyků, s nimiž pracují. Na prvním místě se letos s přehledem umístil jazyk Erlang. Vývojáři, kteří v tomto jazyce programují, si podle zveřejněných dat průměrně vydělávají skoro 190 tisíc korun měsíčně. Na podobné úrovni se umístily také jazyky Elixir, Clojure, Nim, Ruby a Perl. U běžnějších technologií je pak průměrná měsíční mzda v rozmezí 93 až 140 tisíc korun. Tyto částky jsou sice nižší, ale stále představují velmi slušný výdělek, jenž s přehledem převyšuje většinu dalších oborů.

Více zajímavých dat ohledně vývojářů se můžeš dozvědět v dalším článku, který se výsledkům průzkumu Stack Overflow věnuje podrobněji. Víš například, že nejpoužívanějším AI nástrojem vývojářů je ChatGPT?

Pokud i ty toužíš po změně a hledáš novou příležitost a kariérní cestu, začni s programováním a získej skvělé peníze, flexibilní pracovní podmínky, home office a mnoho dalšího. Rekvalifikuj se v našem akreditovaném kurzu pro junior programátory WWW aplikací. Nauč se pracovat s moderními nástroji budoucnosti a vybírej si z nekonečného množství pracovních nabídek. Nikdy není pozdě začít:

Přečti si také:


 

Všechny články v sekci
Blog ITnetwork.cz
Článek pro vás napsala Radka Boháčová 9. září 14:27
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity