Diskuze: ASP.NET MVC - záujem

C# .NET .NET (C# a Visual Basic) ASP.NET MVC - záujem American English version English version

Aktivity (3)
Avatar
Makaron
Redaktor
Avatar
Makaron:29.6.2016 12:04

V poslednej dobe sa dosť venujem programovaniu webov s ASP.NET MVC, a začínam váhať, či to má zmysel. Dosť ťažko sa hľadajú nejaké informácie o tom, a keď nájdem nejaké hotové riešenia, príde mi to zle spravené.
Je o túto technológiu na trhu záujem? Mám v tom pokračovať a zlepšovať sa? Alebo radšej prejsť na PHP?

 
Odpovědět 29.6.2016 12:04
Avatar
Marian Benčat
Redaktor
Avatar
Marian Benčat:29.6.2016 20:29

C # a potažmo asp má tu nejlepší budoucnost ze všech technologií současnosti. Weby, servery, Mobily, desktopy. Všude je.Net. S php si můžeš tak jít dělat někam weby menší až střední.

Nahoru Odpovědět  +4 29.6.2016 20:29
In Smalltalk, everything is an object, In Clojure, everything is a list, In Javascript, everything is fucking mistake
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
Neaktivní uživatel:30.6.2016 1:01

Ano, v php se dělají jenom trapné stránky jako Facebook a Wikipedia

Nahoru Odpovědět  +1 30.6.2016 1:01
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
tomasmanhal:30.6.2016 1:14

To snad nemyslíš vážně :-D

Nahoru Odpovědět  +1 30.6.2016 1:14
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
mkub:30.6.2016 1:49

myslim si, ze si trosku uplne mimo...
C#, resp. C++ je vhodny na desktop, PHP sa pouziva viac na web, Java zase na multiplatformove veci a mobily, Perl, Python zase na apky v Linuxe a na web

C# v spojeni s IIS sa pouziva na web aplikacie, ale na WEBe sa viac pouzivaju prave tebou zatracovane PHP a myslim, ze este aj niekolko rockov sa budu pouzivat, lebo oproti C# je interpreter pre PHP nativne vyvijany pre Unix OS a na ostatne systemy sa az neskor pripravuju

 
Nahoru Odpovědět  ±0 30.6.2016 1:49
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
mkub:30.6.2016 1:55

Google, GMail, Wikipedia, Facebook,... su podla teba stredne a mensie weby? nedaj sa vysmiat...
C#.NET sa viac pouziva na desktopoch, nez na serveroch

na serveroch prevlada Apache, aj ked za nim je IIS,ale nginx tiez z nieco nad 20% nie je zanedbatelny servewr a na serveri,nginx asi tazko najdes C#.NET, tam najdes skor PHP
C#.NET si viac rozumie s IIS a Windows OS, nez s Linuxom

dalsim jazykom na serveroch, ako aj na Linux desktopoch je Python

 
Nahoru Odpovědět 30.6.2016 1:55
Avatar
Marian Benčat
Redaktor
Avatar
Marian Benčat:30.6.2016 8:00

Ne ne pánové, to vy jste mimo :) nejdříve k Jirkovi, protože ten je mimo jenom trošku... Nemyslel jsem sem malé a střední projekty rozsahem, ale nějakou náročností a tím co to musí umět, jak je tam ten daný jazyk samostatný. Wikipedie je defakto jen a pouze zobrazovatko pro dokumenty a php není nic jiného než zobrazovatko. Facebook je napsaný v php, ale pouze frontendova část, která navíc musí jet na HHVM, protože standardní php bylo příliš pomalé. Zbytek, to největší monstrum, nevidelo php ani z vlaku. Ono se nelze divit když php nemá pořádný thteading ani v roce 2016... Jo a mimochodem, php, které je poháněné .Netem je ještě několik set krát rychlejší než hhvm. Tak teď můžu reagovat na místního redaktora, který je mimo mnohem více.

Nahoru Odpovědět  +6 30.6.2016 8:00
In Smalltalk, everything is an object, In Clojure, everything is a list, In Javascript, everything is fucking mistake
Avatar
Marian Benčat
Redaktor
Avatar
Marian Benčat:30.6.2016 8:11
  1. to že něco renderuje html šablonky neznamená, že je v tom ten systém dělany. Pokud si myslíš, že google, gmail, facebook opravdu pohání php a není tam jen na trapný frontend, tak asi věříš i na ježíška. Těžko ti může něco řešit takové věci, když to absolutně nezvládá long running tasky. Proto i na ty menší weby casto potřebuješ nejakeho demona.
  2. tak určitě je java multiplatformni. To ti řekli na čvut tamní balík ne? A protože je java tak super multiplatformni, tak nejpoužívanější engine na světě používá jako behove prostředí pro samotnou hru c # a port.Netu (unity3d) a proto nejpoužívanější multuplatformni mobilní framework (xamarin) jede taky na . Netu ze :) další věc, kouknul si se na statistiku,. To jé bezva, alespoň víš, že iis je hned za apachem. To že si asp nerozumí s linuxem je opět neinformovana hloupost... .net core už jede na linuxu plné stabilně a v rychlosti a propustností se s ním nemůže absolutně rovnat třeba ani nodejs.. A php v porovnání s ním působí se svym 40x pomalejsim runtimem (hhvm) jen jako špatný vtip. Takže já vás prosím ať se příště raději informujeme, než se začnete něčemu smát jen protože je něco od microsoftu. Protože jinak 1) o tom víte absolutní houby 2)'jakmile jazyk neporušuje všechny programátorsky poučky a pravidla tak jako php, tak je špatný?:)
Nahoru Odpovědět  +6 30.6.2016 8:11
In Smalltalk, everything is an object, In Clojure, everything is a list, In Javascript, everything is fucking mistake
Avatar
Jan Bezdíček
Redaktor
Avatar
Jan Bezdíček:30.6.2016 11:04

Viděl sem čtyřmetrový kopřivy, tygra v samoobsluze, hrocha přemety dělat, koně blít, hada chcát, tryskáč couvat,žábu pěstí do kamene mlátit .... ale ještě sem neviděl nikoho kdo psal frontend v PHP :D

 
Nahoru Odpovědět  -2 30.6.2016 11:04
Avatar
Ondřej Krsička
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Bezdíček
Ondřej Krsička:30.6.2016 11:20

Možná trochu zaměnil pojmy, ale to ohledně Google mi přijde celkem logické.

 
Nahoru Odpovědět 30.6.2016 11:20
Avatar
Marian Benčat
Redaktor
Avatar
Marian Benčat:30.6.2016 11:23

Kdyby si se jen blbe nechytal slovicek, protože nemáš žádný rozumný argument, tak bych možná teď ztrácel čas a řekl ti že je asi každýmu jasný, že je tím myšlena část backendu, která má na starost generovat prezentaci.. Tedy například do šablon dávat data a výsledek renderovat a posilar na klienta. A jé jedno jestli jde o html, nebo xml nebo json

Nahoru Odpovědět 30.6.2016 11:23
In Smalltalk, everything is an object, In Clojure, everything is a list, In Javascript, everything is fucking mistake
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
Neaktivní uživatel:30.6.2016 11:46

Dobře, wikipedia je možná hloupý zobrazovátko, který je podle githubu 84% PHP a 13% Javascript. Facebook má ksicht v předkompilovaným php a backend jsou c, c++ a podobný radosti. C# a ASP MVC mám rád, vyvíjí se v tom krásně a někdo může mít radost, že píše vše v jednom jazyce. V php se dá/může/musí prasit, v C# to prasit je přecejenom těžší. Nicméně třeba šablonování je u asp oproti php a js frameworkům slabý.
Myslím si, že hate na php je úplně mimo a jakkoliv velký projekty uděláš jak v asp, tak v php poháněným třeba c++ a pythonem na backendu.

Nahoru Odpovědět  +1 30.6.2016 11:46
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Dominik Gavrecký:30.6.2016 11:48

Stale vás to baví hádať sa ktorý jazyk je lepší nech si kazdy piše v com chce ked bude mat tak dobre znalosti ako by mal tak sám zisti ci je ten jazyk vhodný na to co potrebuje urobiť alebo nie

Nahoru Odpovědět  +1 30.6.2016 11:48
Hlupák nie je ten kto niečo nevie, hlupákom sa stávaš v momente keď sa na to bojíš opýtať.
Avatar
Lako
Člen
Avatar
Odpovídá na Makaron
Lako:30.6.2016 11:54

ASP.NET MVC není příliš jednoduché na naučení a spoustu věcí, které jsou tam "best practice" ti budou při učení připadat jako naprostá zbytečnost. Síla celé této technologie se ti projeví až při náročnějším projektu...

 
Nahoru Odpovědět  +3 30.6.2016 11:54
Avatar
Marian Benčat
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Marian Benčat:30.6.2016 12:09

Nemyslim si, ze sablonovani je u ASP oproti php slabe,.. naopak, kdyz vezmu to v cesku hojne pouzivane - Latte a Zend_view, tak to je hodne silna slabota oproti tomu, co umi ASP.. ono je potreba jen to znat.. vedet jak vyuzit viewmodely a jak si nechavat to View generovat, budto predem, nebo za behu,... To PHP nikdy mit nebude,.. ani nemuze z principu samotneho jazyka.

Jakýkoliv velký projekt uděláš kompletně v .NET a vystačíš si naprosto na každé vrstvě.. v PHP vždy uděláš jen to zobrazovátko a i tak budeš potřebovat berličky v podobě daemona a třeba jiné VM, jelikož i ta pro PHP 7 je naprosto tragická.

Pokud chces delat skutecne narocny projekt v PHP, jsi se samotným PHP absolutně nahraný a proto je PHP tak pofidérní.. k tomu jak špatné samotné PHP je, se tu nehodlám věnovat.. co byx ale mělo každého PHPkáře trápit je to, že si s ním nevystačí..

potřebuješ k tomu věci okolo -> Cron, C/C++ servisy, NodeJS,.. není bezdůvodné to, že některé lamy přecházejí z PHP na NodeJS, protože PHP nemá to co potřebují.. a teď nemluvim o té naprosto děsivé absenci výkonnu a správy paměti,.. ale třeba o real time komunikaci.

Nebo nějaké právě long time running tasky.

Já jsem tu neflamil vůbec PHP.. já jsem mu napsal doslova toto:

". S php si můžeš tak jít dělat někam weby menší až střední." Což je pravda.. s PHP neuděláš desktop aplikaci, neuděláš s ním žádnou servisu, neuděláš s ním žádný server, neuděláš s ním žádnou mobilní aplikaci, ani IOT.. neuděláš jen s ním ani žádnou rozsáhlou aplikaci... Vždy budeš potřebovat 10 berliček okolo.

Pokud šáhne po C#/.NETu COŽ BYLA JEHO OTÁZKA NA KTEROU JSEM MU ODPOVĚDĚL, tak se naučí C#/.NET a může jít vyvíjet cokoliv si umane a na téměř jakékoliv platformě.. (nelezte na mě s Driverama, to je něco jiného).

A předem říkám.. prosímvás vůbec sem netahejte nějaké trapné kontejnery, co v sobě pusít PHP scripty, typu PHP-QT, to je jen snaha udělat ze scriptkido jazyka normalni pouzitelny jazyk.

Nahoru Odpovědět  +3 30.6.2016 12:09
In Smalltalk, everything is an object, In Clojure, everything is a list, In Javascript, everything is fucking mistake
Avatar
Marian Benčat
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Lako
Marian Benčat:30.6.2016 12:12

předpokládám, že myslíš N-tier architekturu...? Repozitáře, servisy atp..? TO souhlasím, není to ale svázané s technologií ani jazykem.. jen o tom, že v ASP MVC se dělávají většinou ty větší projekty, kde této architektury využíváš a hojně i jejich výhod..

Ty samé postupy a bp lze použít kdekoliv.. no EH.. kdekoliv... třeba v PHP moc ne,.. jelikož tam nelze udělat ani pořádně generiku, nebo Dependency injection a když chtějí dělat něco většího, tak si musí generovat a přepisovat kód za běhu pomocí eval() (viz nette), takže tolik k tomu..

Nahoru Odpovědět 30.6.2016 12:12
In Smalltalk, everything is an object, In Clojure, everything is a list, In Javascript, everything is fucking mistake
Avatar
Jan Bezdíček
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
Jan Bezdíček:30.6.2016 12:56

Ja ani rozumny agument k tomu nemam, vim, ze PHP neni dokonale a ve vetsine veci stebou souhlasim. Jen to byla narazka na tu spatnou terminologii :D zase neber vsechno tak moc vazne ;)

 
Nahoru Odpovědět  +1 30.6.2016 12:56
Avatar
petr
Člen
Avatar
petr:3.7.2016 15:33

Asp.net mvc je framework (sada knihoven) uzpusobeny pro mvc pattern. Php je jazyk a zakladni knihovny, takze asi bych spise srovnaval treba Nette vs mvcecko v .net.

Neznam prilis mvc frameworky v php, delam primarne v .net . Ale na php jako takovem mi vadilo vzdy netypovost (je nekdy vyhoda, chapu), neco vyhazovalo vyjimky, neco takove ty globalni errory. V zakladu .net je opravdu mocny framework (nekdy na skodu, ale .net core muze byt za nejaky cas cesta). Nemluve o tom, ze oop v php na me pusobi dojmem takove nastavby, nevim jak dnes, ale pri pohledu na msdn a php dokumentaci je rozdil ihned patrny. Phpeckar pri praci s textem pouziva mentalne "funkce", .net vyvojar o nich vzdy uvazuje jako o metodach na tride String.

V php se pisou scripty koncici s life cyklem stranky, v asp.net aplikace

 
Nahoru Odpovědět 3.7.2016 15:33
Avatar
petr
Člen
Avatar
petr:3.7.2016 15:40

V php se pisou scripty koncici s life cyklem stranky, v asp.net aplikace

Editováno 3.7.2016 15:41
 
Nahoru Odpovědět 3.7.2016 15:40
Avatar
petr
Člen
Avatar
petr:3.7.2016 15:42

bezici v poolu cekajici na requesty.

V php dokud Te neprijmou jako juniora nekam a nezmenej Tvoje navyky, pises spagety. U c# i starsi ucebnice vedou programatora obvykle spravnou cestou (u php se psali scripty, nebylo zapotrebi, aby kazdy znal do hloubky oop, pouzival patterny, vlakna, unit testy atp jako u klasickych jazyku). Zkratka php umi tak trochu kazdy, ale procento bastlicu je u php dle me jedno z nyjvyssich. Ale neni to chyba jazyka, v dnesnim php se da psat dobre.

Kdyz se naucis .net a c#, zabere to vice casu. Ale mas spolecny zaklad pro webove aplikace a servisy (restove i soap), mobilni appky, desktopy, demony na pozadi, zkratka vse co muzes potrebovat. (To, ze lze php nejak spustit v konzoli neberu jako argument, nebo dokonce i v okne s gdi, to je asi s funkcionalitou WinDormu ci Wpf jinde :). Cucam si to ted z prstu, ale je podle me dost realne, ze facebook atp pouzivaji php jako takovou prvni vrstvu na backendu, ale business vrstva bude nejaky nativni kod, ale mozna kecam. V .net si vrstvy napises vsechny v jednom jazyku i solution. Vyjma hodne low level veci, kde asi nekdo doda nativni kod, napr drivery k hardwaru, nejake graficke enginy)

O asp.net se pise lecos. Webformy do dnes i u novych aplikaci pouzivaji vyvojari tradicnich legacy firemnich appek (a tady je ten business), naopak .net core je vniman dost hipstersky a startupovsky a cool.

Ale ver mi, ze pouzivanim asp.net mvc 4 pouzivas kvalitni produkcni platformu pro tvorbu webu. Co se tyce sablonovani. Helpery i model binding mvc prijde dostacujici v Razoru a neni problem si napsat vlastni rozsireni pro nejake exoticke priklady. Stejne nakonec vetsinu kodu obvykle mas v nejake BI vrstve a mvc pouziva ux/koder a Ty volas z controlleru tuto vrstvu, protoze obvykle chces to same chces treba vracet v json ve webapi, nebo nejakou servisou posilat do tlustych klientu. Mvcecko (jako produkt, ne jako pattern) resi jen routovani, selector controlleru, nejake filtry, a napojeni na sablonovaci systemy. A vse se da prizpusobit. Zbytek je .net. (Http handlery, Session, autorizace, je soucasti celeho asp.net). Spis si rikam, jestli tim, ze vidis ruzna reseni nemyslis to, ze vidis casto nekde v controlleru resit jako problematiku ci operace s ulozistem atp. Ale to je bud chyba, nebo jen demo ulehceni pro prezentaci. Mvc resi jen view model (objektovou reprezentaci view), view a controller co vola teprve nizsi vrstvy, ktere to resi. Proste mvc je jen ta prezentacni vrstva nad Tvyma dllkama z jinych projektu

Editováno 3.7.2016 15:44
 
Nahoru Odpovědět 3.7.2016 15:42
Avatar
petr
Člen
Avatar
petr:3.7.2016 15:57

Jako s Nette a zejmena s dobrou znalosti oop se s php na trhu neztratis. Phpko bezi skoro vsude na serverech, nejznamejsi cmska a open source projekty (WordPress atp) v php bezi.
V .Netu si dle me vice na obdovne pozici vydelas (podobne jako u Javy, je to dane nejen vyssima narokama, ale zkratka banky, pojistovny a intranety skoro kazde firmy na .netu nebo Jave bezej) . A financni instituce maji penize. A SharePoint moduly a intranet potrebuje kazda vetsi firma a to je domena pro asp.net. A na rychle scriptiky muzes to php pouzit vzdycky (ale spis pak pouzijes WebPages

 
Nahoru Odpovědět 3.7.2016 15:57
Avatar
Marian Benčat
Redaktor
Avatar
Marian Benčat:3.7.2016 16:51

Já tu necjci dál psát o PHP,.. o tom proč nepoužívat PHP a proč je špatné, by jsme mohli popsat 100 stránek tohoto fora.. do PHP a JavaScriptus e strefuje ze všech jazyků nejsnadněji..

Já jen říkám, že .NET má ze všech technologií tu nejlepší budoucnost, protože obsadilo pozice a dokázalo to, co si Java jen přála. Pokud pujdeš cestou .NET, budeš mít vždy dost nabídek, vždy za lepší peníze. ale vždy po tobě budou chtít, ať umíš programovat a NE JEN patlat.

Nahoru Odpovědět  +2 3.7.2016 16:51
In Smalltalk, everything is an object, In Clojure, everything is a list, In Javascript, everything is fucking mistake
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 22 zpráv z 22.