Diskuze: Junior .NET developer
V předchozím kvízu, Test znalostí C# .NET online, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Člen
Zobrazeno 14 zpráv z 14.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
V předchozím kvízu, Test znalostí C# .NET online, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
co já vím, tak za základy se v praxi považuje vysoká škola, ale jde to prý i bez ní.
Jde to, ale když ti přijde na pracovní místo 5 žádostí, kde máš 4 s VŠ vzděláním a 1 se SŠ, tak koho asi vezmeš.
feardragon6 Ohledně angličtiny závisí, jestli je to jen místní firma a máš kolegy z Česka. Jestli ne, asi s nimi občas budeš muset komunikovat. Na pohovoru se tě můžou ptát i jakým způsobem se vyvíjí software, jaké návrhové vzory znáš, ... Nějak se mi to nechce rozepisovat, prostě pošli CV a uvidíš jestli zaujmeš.
Junior IMHO znamená, že to je pro absolventy. Na VŠ se o C# učí víceméně co je tady na ITnetwork. Pokud to zvládáš, tak na tu pozici máš. Samozřejmě se budeš muset naučit podrobněji s čím tam dělají atd., ale s tím oni většinou počítají. Nebál bych se do toho jít i bez VŠ, oni jí samozřejmě budou chtít, protože to je důkaz toho, že to umíš. Nicméně na pohovor se dostaneš stejně a když uvidí, že jsi se to naučil jinde, IMHO no problem.
Já si vždycky myslel, že Junior programátor by měl mít alespoň 2 roky praxi? To znamená, že když napíší jen Junior developer, tak počítají s praxí ne?
S praxí nepočítají. Počítají s tím, že máš teoretický základ. Počítají s tím, že tu praxi si odbudeš u nich a že po praxi nastoupíš jako plnohodnotný člen týmu.
Je to běžná věc. Vychovají si Tě od absolventa pro vlastní potřeby. Je to pro ně ideální, protože Ti snáze vštípí vlastní firemní postupy při práci a podobně Ve zkušeném týmu pak takový absolvent roste hodně rychle a to firma potřebuje
Vubec se neboj, lidi, co umi alespon neco, je nedostatek. Sveho casu jsme hledali experta na plasty a nakonec jsme byli radi, ze jsme nasli aspon experta na vybusniny. A nedelam si srandu. V it je situace pravdepodobne stejna.
Ano je to tak, a přesto zaměstnavatelé, berou jenom supermany, kteří umějí úplně všechno a byl jsem svědkem toho, že po zkušebce se rozloučili s člověkem kvůli tomu, že údajně nekomunikuje - prostě blábol.
Zajímavá zkušenost...to budou podle mě jenom vyjímky. Od toho jsou různé testy a výběrová řízení s pohovory, často i o několika kolech aby vybrali nejvhodnějšího kandidáta Pokud potřebovali supermana, tak upravili výběrové řízení pro supermana
Doporučuju prostě na tyhle pohovory a testy chodit i přes to, že tam třeba taková šance na obsazení postu není. Nemáš co ztratit. Ta zkušenost s těmi řízeními je k nezaplacení a na každém dalším pohovoru už budeš napřed před ostatními, protože víš, do čeho jdeš.
Osobně myslím že komunikativnost je celkem důležitá vlastnost. Mít říct co k tématu, nebát se zeptat, umět komunikovat v týmy...
S tím nemůžu než souhlasit. Kdybych byl mladý a měl spoustu času,
přihlásím se na kdejaký konkurs. Ne nutně proto, abych tam zabodoval, ale
abych si ověřil, co vlastně ti lidé po mně chtějí a co je zajímá.
Jedna věc jsou znalosti, které si vymyslí do inzerátu, a druhá, co si
vlastně můžou dovolit. Práce ostatně není nikdy jen o znalostech, ale
spíš o schopnosti se přizpůsobit, naučit se a splnit co se po mně
chce.
Na vojně existovalo takové rčení: "Voják se stará, voják má!"
Básník tím chce říct, že když voják (zaměstnanec, student, kdokoliv) něco potřebuje, musí se o to postarat. Většinou lidé trpně čekají, až se jim všechno donese až pod nos. Také jsem byl takový
Základ úspěchu je holt nebát se obtěžovat lidi kolem sebe.
Ve spoustě firem je programátorů nedostatek, takže i když třeba v popisu byly 2 roky praxe, tak v reálu vzali i člověka, který ty dva roky neměl, pokud bylo vidět, že tomu rozumí.
Angličtiny se neboj, ve většině firem je to jen kvůli čtení dokumentace a na případné mluvení si zvykneš, pokud ti nedělá problém psaní v AJ.
Pokud máš strach z mluvení v AJ, tak pokud hraješ nějaké PC hry, tak si sežeň lidi z cizích zemí a hraj s nima a mluv na Teamspeaku anglicky .
Ono je spousta lídí, co mají IT VŠ, "praxi" a stejně je pro ně problém napsat složitější cyklus...
V menších firmách míň koukají na to, jakou máš školu nebo praxi a víc testují, co umíš, takže ze začátku zkoušej hlavně menší firmy (ale neboj se zkusit i nějakou větší).
EDIT: A jak píšou ostatní, hlavní je nebát se, pokud tě teď nevezmou, tak za rok se to může klidně změnit a pokud něco umíš, tak se nemusíš bát, že bys něco nesehnal
Určitě to zkus, taky mám jen SŠ (teď studuji VŠ) a uviděl jsem
podobnou nabídku na junior .NET developera. Neuměl jsem všechno, co
požadovali (MSSQL, JS, HTML, CSS atd), ale dostal jsem hodně prostoru se to
doučit, protože nemají "kde" brát lidi
A jak už tu někdo psal, angličtinu budeš potřebovat jen ke čtení
dokumentace, takže s tím bych si zatím moc hlavu nelámal, i když u nás ve
firmě jsou třeba kurzy angličtiny
Ahoj, ďakujem veľmi pekne za množstvo rád, boli veľmi užitočné, budem sa ich snažiť aj využiť.
Zobrazeno 14 zpráv z 14.