Vysoká mi nic nedala, tak jsem se IT naučil sám, říká Michal
Michal Zoubek miluje techniku a nové technologie. Je příkladem nezdolného člověka, který když si určí svůj cíl, překoná každou překážku. Při plném zaměstnání a rodině si prostě našel čas stát se programátorem. Dalo by se říct, že je Michal nadšencem do morku kostí.
Jak se mu to všechno povedlo? Má čas i na něco jiného? Kde se v něm vzala taková vášeň? Čeho všeho se musel vzdát? Dnes má vysněnou práci a příběh, jak si jí našel, je jako z pohádky...
Láska začíná u tlačítek
Jak jsi se dostal k IT?
Už odmalička jsem se zajímal o počítače a techniku. Svůj první PC jsem dostal někdy v osmi letech. Jednalo se o nějaký stroj s DOSem, možná 386. Bohužel jsem ve svém okolí neměl nikoho, kdo by znal programování, nebo počítačové vědy, takže jsem se věnoval převážně hrám, ačkoliv mě vytváření vlastního obsahu také lákalo. Na škole jsem pak byl první pomocná ruka, když učitelům něco nefungovalo. A to mi zůstalo.
Kde jsi se poprvé dozvěděl o ITnetwork a co jsi se zde učil?
Dlouho jsem hledal tutoriály k programování, ale nikde nebyly žádné ucelené lekce. Buď se jednalo o naprosté základy, které ale nebyly dobře vysvětleny, nebo o řešení konkrétních problémů, která začátečníkovi příliš nepomohla. Učebnice byly pro mě zase málo interaktivní. Tak jsem narazil na ITnetwork, který spojuje to nejlepší do přehledného a uceleného celku. Nejvíce mi pomohla průběžná cvičení s automatickým vyhodnocením výsledku.
Tak jsem narazil na ITnetwork, který spojuje to nejlepší do přehledného a uceleného celku. Nejvíce mi pomohla průběžná cvičení s automatickým vyhodnocením výsledku.
Ze C# do Pythonu za pár týdnů
Vyzkoušel jsem si tady snad všechny programovací jazyky. Například Javu, C++, PHP, JavaScript, .NET i Python. Nakonec jsem skončil u .NET a programoval v C#, na kterém jsem se naučil veškeré základy programování včetně OOP. V práci však hledali Python programátora a tak jsem se díky znalostem z C# naučil používat Python 3 během několika týdnů.
Čím tě C# uhranul?
Zkusil jsem jít na vysokou školu na obor vývoje informačních systémů, kde se používal právě C#. Bohužel jsem to musel vyzkoušet kombinovanou formou a po prvním semestru jsem se prakticky nic z programování nedozvěděl. A tak jsem se na učení vrhnul pouze na vlastní pěst.
Pomáhal ti zpočátku někdo s programováním?
Před několika lety mi bratr mé bývalé přítelkyně ukázal programování. Studoval IT obor na střední škole, já studoval Mechatroniku. Bavili jsme se o základech a vysvětlil mi například zrádný “void”.
Čas na změnu profese
Pracoval jsi někdy i v jiném oboru než v IT?
Ano, pracoval jsem v obchodě s výpočetní technikou a poté jako technický inženýr a následně senior inženýr v automotive.
Proč jsi se rozhodl svou profesi změnit?
Automotive je v mnoha společnostech neskutečně konzervativní obor, ve kterém se jakékoliv inovace aplikují jen velice pomalu, pokud na ně vůbec dojde. Nedokázal jsem se smířit s tím, že se nemohu více rozvíjet a neustále se učit nové věci. Naučil jsem se zde pouze programovat PLC a přihlížel softwarovým úpravám (v C#) strojů od našich dodavatelů. V tu chvíli jsem již s jistotou věděl, že se chci věnovat vývoji software.
Učil jsi se pouze z e-learningů nebo jsi šel i na prezenční školení?
Pouze e-learning. Učení jsem se věnoval kdykoliv jsem měl volný čas doma, případně v práci. V jednu dobu jsem měl režim, kdy jsem vstával každý den ve 4 ráno a pokud to byl den pracovní, strávil jsem dvě hodiny učením, než jsem odešel do práce.
Co ti pomáhalo zůstat soustředěný na studium?
Byla to moje vize vysněné práce, kterou jsem toužil dělat. Moje motivace.
Doporučil bys ITnetwork.cz dál?
Doporučuji ho všem a stále. Můj bývalý kolega a kamarád z automotive se věnoval jinému oboru, ale ukázal jsem mu programování a zejména ITnetwork a programování ho pohltilo úplně stejně, jako kdysi mě. Už jsme zase kolegové .
Doporučuji [ITnetwork.cz] všem a stále. Můj bývalý kolega a kamarád z automotive se věnoval jinému oboru, ale ukázal jsem mu programování a zejména ITnetwork a programování ho pohltilo úplně stejně, jako kdysi mě. Už jsme zase kolegové
Trpělivost růže přináší
Máš nějaké tipy na samostudium?
Všichni chtějí znát vše a ideálně hned. Já byl stejný, ale dostihlo mě to nejprve u hraní na kytaru a poté u programování. Každý se může naučit jakýkoliv obor, chce to pouze čas a věnovat se tomu. Udělal jsem si z učení zábavu a vytvářel například různá rozšíření herní arény, kterou jsem se naučil vytvořit právě zde na ITnetwork. Zůstaňte hladoví
Vybavuješ si, co ti při učení programování dělalo velké potíže? A co ti pomohlo je nakonec překonat?
Občas jsem se zasekl na nějaké maličkosti, například definice vlastnosti, či konstruktoru. K vyřešení toho jsem si většinou dopomohl i jinými zdroji, například Youtube, či Udemy. Po nějaké době jsem také zjistil, že debuggování pomocí gumové kachničky je skutečná a užitečná věc (programátor kód vysvětluje řádku po řádce gumové kachničce a tím lépe chybu identifikuje, pozn. red.).
Co tě motivovalo a motivuje dnes?
Chci být co nejlepší ve svém oboru. Člověk se učí každý den a čím víc toho ví, tím víc mu přijde, že vlastně neví nic. Pro mě je učení nových věcí zábava, takže to je ideální situace . V IT oboru učení nikdy nekončí a člověk se má neustále na co těšit.
'Po absolvování kurzu?'
Splnil kurz tvé očekávání?
Naučil jsem se programovat a řešit problémy i bez absolvované školy v oboru. Takže za mě ano .
Přemýšlíš o absolvování dalšího e-learningu či prezenčního kurzu s lektorem?
ITNetwork stále navštěvuji, chtěl bych se více naučit problematiku Machine Learningu, AI, nebo lepší interakci s Arduinem a Raspberry Pi.
Kde teď pracuješ a můžeš popsat svůj nynější projekt?
Pracuji u nejlepšího výrobce 3D tiskáren . O svém projektu toho ale moc říci nemohu. Ve volném čase se pokouším věnovat vývoji mobilních aplikací, či vlastní vysněné hry.
Jak jsi si tuto práci sehnal a jak probíhal pohovor?
Byl jsem se v současné firmě podívat s několika kolegy, jelikož jsme u nás ve firmě využívali 3D tisk a chtěli se dozvědět něco málo o pozadí výroby. Můj kamarád nás firmou provedl a já se okamžitě rozhodl, že zde chci pracovat. Po nějaké době jsem objevil volné místo, napsal upřímný motivační dopis, popsal svůj vztah k technice, a po několika dnech přišla odpověď .
Máš i nějaké koníčky?
Hodně čtu, hraji na všem, co má tlačítka, struny, nebo kostky, případně se s manželkou rádi podíváme na pěkný film. Díky synovi a dceři je naším aktuálním zájmem například Blesk McQueen, ale doufám, že se brzy dostaneme k Želvím Ninjům (Už jsem ho alespoň nenápadně začal očkovat Spider-Manem )! Mimo to píšu pro časopis Level, což je jeden z mých dalších splněných snů.
Další zajímavé články