NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Python programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze – script - Český HTML 5 manuál

Zpět

Upozorňujeme, že diskuze pod našimi online kurzy jsou nemoderované a primárně slouží k získávání zpětné vazby pro budoucí vylepšení kurzů. Pro studenty našich rekvalifikačních kurzů nabízíme možnost přímého kontaktu s lektory a studijním referentem pro osobní konzultace a podporu v rámci jejich studia. Toto je exkluzivní služba, která zajišťuje kvalitní a cílenou pomoc v případě jakýchkoli dotazů nebo projektů.

Komentáře
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Kit:18.8.2012 13:25

Bohužel se často setkávám s nesprávným použitím <noscript> přesně podle prvního příkladu. Jeho účelem není informovat uživatele o něčem, co ví, ale poskytnout alternativní obsah. Je nutné si uvědomit, že vyhledávače značku <noscript> neznají a proto její obsah normálně indexují. Vypadá pak hodně divně, když jako výsledek vyhledávání vypadá takto:

**Ukázka noscript**

Vas prohlizec nepodporuje JavaScript a tudiz nebude fungovat validace formulare.

Daleko výhodnější je do této značky umístit "žrádýlko pro Googla". Tedy text, který má být ve vyhledávačích indexován. Dejte si však pozor na to, aby přímo souvisel s obsahem stránky. Jinak si vysloužíte velmi nepříjemnou penalizaci.

Text "Vas prohlizec nepodporuje JavaScript" nesouvisí s obsahem stránky a proto by se na webstránce neměl nikdy objevit ani v <noscript>.

Odpovědět
18.8.2012 13:25
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
David Hartinger
Vlastník
Avatar
Odpovídá na Kit
David Hartinger:18.8.2012 13:45

Máš pravdu, s tou validací to není nejlepší příklad. Nicméně s tebou nesouhlasím s tím, že uživatel ví o tom, že má JS vypnutý. Naopak si myslím, že bychom ho na to měli upozornit. Nenapadá mě jiný způsob, jak to jednoduše udělat, než přes noscript.

Odpovědět
18.8.2012 13:45
New kid back on the block with a R.I.P
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Hartinger
Kit:18.8.2012 13:52

U některých prohlížečů mám Javascript trvale zapnutý, u jiných ho vůbec nemám podporován a vím o tom. Někteří uživatelé ho nikdy nezapínají.

Pokud by uvnitř <noscript> byl odkaz na neskriptovanou verzi stránky, tak bych to bral. Bez toho mi tato informace připadá bez užitku.

Do <noscript> se dá krásně umístit rozcestník nebo mapa stránek a to považuji za velmi užitečné.

Odpovědět
18.8.2012 13:52
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
David Hartinger
Vlastník
Avatar
Odpovídá na Kit
David Hartinger:18.8.2012 14:02

Dnes určitě nemá smysl dělat neskriptovanou verzi stránky. Co většina webmasterů chce, je říci uživateli s vypnutým JS, že mu polovina věcí nepůjde, tak aby se nedivil. Je to podobné, jako když se před X lety řešili uživatelé s vypnutým CSS, ti už dnes snad nejsou a pokud ano, tak je lituji.

Pokud tedy není správné mít v noscript tuto informaci, nenapadá mě, k čemu by se element reálně využil, protože všechny ty navigační JS menu a další widgety se i s vypnutým JS bez problému zaindexují (viz třeba to zde na devbooku které je realizováno pomocí seznamu).

Odpovědět
18.8.2012 14:02
New kid back on the block with a R.I.P
Avatar
Odpovídá na Kit
Drahomír Hanák:18.8.2012 14:08

V aplikacích postavených na JavaScriptu dávám obvykle do noscript návod, jak JavaScript zapnout (resp. odkaz na google) nebo odkazy na podporované prohlížeče. Na webech, které jsou z větší části v PHP a kde není JS moc potřeba se snažím, aby fungovali i bez JS, čehož lze dosáhnout někdy jen samotnými styly, kdy JS zpracovává jen efekty (např. menu o více úrovních atp.). Dnes je to ale celkem na nic, protože spousta věcí je na JS postavených (Google Maps API, Facebook API atd.), takže bych řekl, že je někdy lepší dát tam tu informaci, než třeba pracně vytvářet nějaké nejavascriptové verze.

 
Odpovědět
18.8.2012 14:08
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Hartinger
Kit:18.8.2012 14:13

Stránka s beztabulkovým designem a s vypnutým CSS vypadá zpravidla docela dobře. Není to sice nic elegantního, ale účel to zpravidla splní. Totéž platí i pro Javascript: Stránka by měla fungovat v nějakém degradovaném režimu, který by však uživatele neměl omezit např. při odesílání diskuzního příspěvku.

Javascript je často používán i tam, kde je zbytečný. Pokud například jen chci změnit vzhled ikony po najetí myší nebo kliknutí, tak se to daleko elegantněji a rychleji dá vyřešit v CSS.

Odpovědět
18.8.2012 14:13
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.