NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Python programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze – Nový rekord ve světě RAM

Zpět

Upozorňujeme, že diskuze pod našimi online kurzy jsou nemoderované a primárně slouží k získávání zpětné vazby pro budoucí vylepšení kurzů. Pro studenty našich rekvalifikačních kurzů nabízíme možnost přímého kontaktu s lektory a studijním referentem pro osobní konzultace a podporu v rámci jejich studia. Toto je exkluzivní služba, která zajišťuje kvalitní a cílenou pomoc v případě jakýchkoli dotazů nebo projektů.

Komentáře
Avatar
Neaktivní uživatel:7.2.2016 12:30

K čemu to někomu bude, naplno můžete stejně využít max. 32-64GB

Odpovědět
7.2.2016 12:30
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Michal Žůrek - misaz:7.2.2016 12:44

hodně specifické věci ji v pohodě využijí. Navíc zde nejde o kapacitu, ale o rychlost.

 
Odpovědět
7.2.2016 12:44
Avatar
Odpovědět
7.2.2016 12:54
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin Dráb:7.2.2016 12:55

Tady odtud
https://communities.intel.com/thread/26787?…
se zdá, že procesor od Intelu dokáže zbytek paměti využít jako jakousi cache. Ale nevím, co je na tom pravdy.

Pokud se ten kit dá rozdělit na více kusů, tak v tomto omezení nevidím žádný velký problém. Pokud potřebuješ tolik fyzické paměti, obvykle také chceš víceprocesorový systém. Každý procesor pak bude mít svoji vlastní RAM a vznikne NUMA.

Krom toho stále existují i jiné architketury než od Intelu, i když nevím, jak moc se využívají v oblasti vysokého výkonu, kde se lze setkat s takovým nožstvím paměti na procesor.

Odpovědět
7.2.2016 12:55
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Michal Žůrek - misaz:7.2.2016 12:57

například servery, kde virtualizuješ několik dalších.

 
Odpovědět
7.2.2016 12:57
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin Dráb:7.2.2016 12:59

Vědecké výpočty. Třeba taková práce s lidskou DNA (pár set MB až pár GB dat... a to existují i o dost delší DNA, u jiných živých "tvorů").

Moje zkušenost tedy je, že při takovýchto množstvích paměti už neplatí, že "čím víc paměti využiju, tím je algoritmus rychlejší". Alokovat 32 GB se pro Linux, na kterém jsem to zkoušel, ukazovalo jako celkem netriviální záležitost (časově).

Odpovědět
7.2.2016 12:59
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel:7.2.2016 14:13

Nebo pocitace a superpocitace v masovych vypocetnich centrech. AI, geneticky algoritmy, vypocty narocny na misto a rychlost, zpracovani metadat (google, facebook, atd.)

Martin Dráb
Zajimave ze to zminujes, kdyz jsme teda u toho, nedavno spolecnost DeepMind (koupena kdysi googlem) uverejnila sveho game bota pro hru GO ... kdo nezna o moc prichazi, no a tahle AI nejenze porazila evropskeho mistra, ale dokonce byla navrzena tak dobre, ze cim vic zdroju (pameti a procesoru) dostane, tim lepsi se stava. Oboji je dost velky uspech. Kazdopadne to dokazuje, ze to trivialni rozhodne neni, jak rikas, ale ze kdyz se to udela dobre, tak z toho vznikaj neuveritelny veci.

Odpovědět
7.2.2016 14:13
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin Dráb:7.2.2016 15:38

Takové algoritmy (čím víc prostředků a času jim dáš, tím jsou lepší) se vyskytují právě kolem umělé inteligence a učení (neuronové sítě, evoluční algoritmy..., obecně asi aproximační algoritmy).

O tom, že Google vyzval velmistra GO na souboj, jsem slyšel, ale nevědeěl jsem, že už se tato akce udála. Určitě je to zajímavá zpráva, na druhou stranu bych ji zase nepřeceňoval. V jistém období svého života jsem hrával závodně šachy a přišel jsem na to, že každý z hráčů má svůj charakteristický herní podpis (zzpůsob hry), který když odhalíš, hodně to zvýší tvoje šance na vítězství. Ten ale nemusí jít během pár her odhalit a může to být spíše věc intiuce. Je ale fakt, že jsem nikdy šachy nějak závratně nestudoval, takže možná je to jen začátačnický pocit.

Tím chci říci, že ta AI od Googlu může třeba mít nějaký charakteristické rysy, které by mohl někdo, kdo GO opravdu umí a sehraje s ní dostatek partií odhalit a využít ve svůj prospěch. Ale určitě je to velký úspěch v oblasti AI – co jsem slyšel, tak GO je na tvorbu AI hodně těžká hra.

Co se týče mých problémů s alokováním velkého množství paměti na Linuxu, myslím si, že problém byl v neschopnosti Linuxu dostatečně rychle mnou požadovanou paměť vyplnit nulami, aby mi ji mohl odevzdat (možná to dělal on-demand hezky stránku po stránce).

Odpovědět
7.2.2016 15:38
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Martin Dráb
Neaktivní uživatel:7.2.2016 15:47

Presne tak, klani se uz udalo a ten evropsky sampion prohral hned nekolikrat (bota porazil asi dvakrat, trikrat, prohral asi sestkrat, sedmkrat, celkove nemel sanci), sam rekl, ze robot hral skvele, ze proste nedelal chyby, nenechal se zmast, rekl ze to bylo jako hrat proti zdi ... deepmind se se svoji masinkou chystaji jeste na svetoveho vicemistra a svetoveho sampiona, turnaj se odehraje nekdy v horizontu ctvrt roku, nebo tak... co jsem cetl, neslo ani tak o cilene porazeni jednoho cloveka jako genialni propojeni dvou algoritmu, coz dovedlo autory bota k te popisovane az neuveritelne efektivite...

Ze zaznamu to spis bylo tak, ze cim vice s nima ten clovek hral, tim vic ztracel kontrolu nad sebou a nakonec proste podlehl i vicekrat za sebou.

Uspech je to obrovsky, protoze jeden z vehlasnych analitiku pred dvema roky prohlasil, ze do deseti let zadny stroj efektivne nebude v GO celit nejlepsim lidskym hracum, mame se na co tesit, ona totiz ta budoucnost co ma prijit za padesat let, mozna prijde mnohem driv.

Odpovědět
7.2.2016 15:47
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.