IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Brainstorming: možnosti navádění vozítka

Aktivity
Avatar
Martin Trčka:22.2.2021 16:57

Ahoj,

začínám se zajímat o navádění vozítka (řekněme dětského autíčka) po limitované ploše. Mým cílem by bylo, aby se autíčko navádělo za pomocí detekce co se nachází pod ním. Jsem si vědom možnosti, kdy je možné jej navádět pomocí detekce čáry a následné koordinace pohybu dle její polohy. Oč bych měl nicméně zájem je, jestli Vás napadá možnost, jak mít třeba pod zmíněnou plochou nějaký obvod a v autíčku modul, který by jej dokázal detekovat a řídit se podle něj. Tím obvodem by mohl být klidně i měděný pásek tvořený z menších drátků. Autíčko musí být schopno tuto dráhu detekovat i přes možnou vrstvu - ku příkladu, že by byl obvod pod čistě papírovým kartonem nebo kobercem. Předem děkuji za brainstorming.

 
Odpovědět
22.2.2021 16:57
Avatar
Jan Kerhart
Člen
Avatar
Jan Kerhart:28.2.2021 1:19

Ahoj,
pokud nechceš jít optickou cestou (kamera, IR apod.), tak se nabízejí asi nějaké indukční senzory. Většinou jsou tyto senzory dvoustavové, tam by to fungovalo na podobném principu jako ta optika... Dají se sehnat ale i analogové, které jsou schopné rozpoznat, jestli jsou ve středu či na okraji materiálu, popř. možná rozeznají i několik typů materiálů. Nějaké případné další možnosti by už ale asi vyžadovali aktivní prvky v podlaze a to mi přijde v malém měřítku asi zbytečně překomplikované a problematické...
Potom se dají samozřejmě zvolit různé cesty co se týče řízení. Softwarově nejjednodušší je mít senzory dva a zatáčet na opačnou stranu, to se u těchto vozítek používá velmi často. Tohle se dá udělat celkem jednoduše i diskrétně bez procesoru... U těch indukčních senzorů by ale potencionálně asi mohl být problém s ovlivňováním se navzájem. Druhá varianta je mít senzor pouze jeden a dráhu počítat softwarově. To je výrazně náročnější na programování a matematiku, protože musíš "předvídat", kudy dráha vede, protože nevíš, na kterou stranu čáry se vychyluješ.
Co se týče toho podkladu, tak cokoliv nevodivého by neměl být problém. Ale pod to bych dal nejlépe nějaký proužek oceli, měděný by asi také fungoval, ale korekční činitel mědi je nějakých 0.25-0.5, takže senzor na ni bude výrazně méně citlivý. Myslím si, že by to určitě ale nemělo být, pokud možno, z menších drátků, resp. určitě to snímači nepomůže.

 
Nahoru Odpovědět
28.2.2021 1:19
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.