Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Diskuze: integrace, derivace (2D pole)

Matematika a fyzika integrace, derivace (2D pole)

Aktivity (1)
Avatar
Jiří Junek
Člen
Avatar
Jiří Junek:21. června 14:51

Ahoj,

Mám matici, která mi představuje gradient. Tuto matici chci zaprvé zintegrovat, ale tak abych dostal f(x,y), a za druhé zderivovat (samozřejmě numericky).

Nenapadá mě, jak to udělat jinak než řádek po řádku například přes Runge-Kutta nebo Eulera (derivace). Je tato úvaha správná nebo se to musí dělat jinak?

Děkuji za každou odpověď!

 
Odpovědět 21. června 14:51
Avatar
Donník Steidl:17. července 11:54

Čau,
je možné, že existuje i lepší postup, každopádně se tímto jistě k výsledku dostaneš. Taky záleží co přesně máš za příklad, zobecněné to bude asi horší ale nějakou fyzikální interpretací by se to dalo možná ošmelit. :D hodně štěstí.

 
Nahoru Odpovědět 17. července 11:54
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:18. července 9:40

Mozna je to hloupost a nejsem matematik.
Kdysi jsem se zabyval jpegem. Tam se pouziva 2d fourrierova transformace. Dela to neco trochu jineho. Ale tez se tam pouziva integrovani.

http://www.uamt.feec.vutbr.cz/…tr_2DFT.html
Tam se pouziva takovy sileny matematicky integracni vzorec (vubec, matika pouziva cinske znaky na vsechno :) ). Ale da se to pak prepsat na srozumitelne sumacni vzorce, se kterymi uz si programator poradi.
Vypocet se da pak optimalizovat do podoby:
[1,1] = suma(copy(T) * A)
[1,2] = suma(copy(T) * B) ...
[x,y] = suma(copy(T) * ABC...)
Zkopiruj tabulku T [8x8], vynasob tabulkou A, secti vsechny vysledky a uloz do [1,1].
Tohle se da celkem snadno napsat i do excelu bez vba, jen do bunek, v pripade nouze a potrebujes-li vic takovych prikladu resit. A nebo by to mohl umet resit MathLab a pod spec. programy.

 
Nahoru Odpovědět 18. července 9:40
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:18. července 9:46

Edit: Jo, ta tab A (B, C...) je naplnena konstantami, vysledky nasobeni kosinus * kvantizace * int. konstanta a mozna jeste neco dalsiho. Cili, jpeg data, kdyz je dekodujes z huffmanova kodovani, je mozne zobrazit bleskove na obrazovku. A i dekodovani z huff se da optimalizovat, pokud procesor umi vice vlaken. Lze pri kodovani zapsat pozice v kodu pro rozdeleni treba na 16 kousku. 16 cpu pak dekoduje 1 obrazek 16x rychleji.

 
Nahoru Odpovědět 18. července 9:46
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.