Diskuze: Okamžity gravitacni vliv mezi tělesy
Člen
Zobrazeno 9 zpráv z 9.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Pokud vím, tak jo.
Druhý pohled je takový, že gravitace rovnou zakřivuje časoprostor.
Doporučuju nějaký přednášky třeba na youtube na tohle téma od prof. Petra Kulhánka
Podľa mňa to nie je okamžité. Gravitačné vlny sa hýbu rýchlosťou svetla. Ak by sme teoreticky boli schopní vytvoriť zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť gravitačné pole a okamžite ho zachytili na inom mieste (gravitácia by začala pôsobiť okamžite), mohli by sme informáciu prenášať rýchlejšie ako svetlo, čo porušuje "cosmic speed limit".
Taky nejsem žádný fyzik, ale dost mě tyhle věci zajímají a pokud jsem to pochopil správně tak gravitace není okamžitá ale 'šíří se' rychlostí světla. Četl jsem na několika místech, že kdybys lusknutím prstů odstranil Slunce, tak by Země pokračovala v orbitu kolem nyní už prázdného místa po těch cca osm minut, co trvá světlu než dorazí ze slunečního povrchu k Zemi. Teprve až pak by Země údajně zareagovala na absenci svého gravitačního středobodu a prostě by pokračovala dál po rovné přímce, nejspíš než by si ji přitáhl Jupiter nebo některá z jiných větších planet. Nicméně nevím jak moc je tato teorie správná a ověřená...
Podle Newtonovy teorie se gravitace šíří okamžitě, což je v rozporu se Speciální teorií relativity, i to vedlo Einsteina k myšlenkám o nové teorii gravitace, tedy o Obecné teorii relativity, podle které se gravitace šíří rychlostí světla.
Děkuji všem za odpovědi, bál jsem se že to je hloupá otázka ale pomůže mi to rozvést myslenku trochu dál
Gravitaciu sposobuje isty druh kvarkov. Teda neze sposobuje, ale kvarky su nositelom tejto "sily". V zasade je tato otazka blud, gravitacna sila posobi vzdy medzi vsetkym, co ma hmotnost, teda momentalne aj medzi mnou a atomom vodika dakde v galaxii andromeda. Samozrejme, bavime sa tu o posobeni, ktore sa neda ani ciselne vyjadrit, nieto odmerat a uz vobec nie citit (bolo by to asi tal 0,0000[milion nul]1 newtona. Z Toho dovodu tato otazka nema zmysel - gravitacna sila posobi vzdy medI vsetkym, co ma hmotnost. Dokonca aj medzi protonom a elektronom posobi gravitacna sila, avsak elektricka sila protonu a elektronu je podstatne vacsia, preto elektrony obiehaju okolo jadra.
Ta otázka samozřejmě smysl má a je známa i odpověď — gravitace se šíří rychlostí světla, viz třeba gravitační vlny. BTW žádné kvarky s gravitací nesouvisí.
Zobrazeno 9 zpráv z 9.