IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Polčas rozpadu rádioizotopov

Aktivity
Avatar
Lava
Člen
Avatar
Lava:26.2.2020 14:54

Prosím niekoho, kto by mi vedel ľudskými slovami vysvetliť taký polčas rozpadu...

Ak mám povedzme 1000 atomov nejakého uranu, ktoré vyžarujú gama žiarenie a polčas rozpadu majú 10 dni (hypotetický príklad, viem, že taký izotop neexistuje), tak to znamená, že za 10 dni budem mať už len 500 atomov a 500 sa rozpadne na nejaký iný prvok... tomu rozumiem.

Čomu nerozumiem je to, prečo je to tak? Prečo sa tá rýchlosť spomaľuje? V podstate teda nikdy neprídem o všetok jadrový materiál, lebo polčas rozpadu stále "odstráni" len polovicu. V mojom príklade teda mám 1000 atomov, o 10 dni ich bude 500, o 20 dni 250, o 30 dni 125 atď... ? Prečo je to tak, ak tomu dobre rozumiem?

Ďalšia vec - načo je dobrý taký polčas rozpadu? Všetci to riešia, považuje sa to za niečo ako "konštantu", keď nastalo nešťastie vo fukušime, všetci nás ukľudňovali, že sa tam uvoľnil dajaky jódový izotop, ale že má polčas rozpadu 7 dni, či koľko a za 7 dni nestihne prísť vzduchom do európy... Ak mám 1000 radioaktivnych atomov jodu, tak o 7 dni ich budem mať 500, to predsa stále neznamená, že sme mimo ohrozenia, nie?

Zkusil jsem: -

Chci docílit: -

Odpovědět
26.2.2020 14:54
Aspartám, sacharín, to je môj vitamín
Avatar
Jakub Švasta
Lektor
Avatar
Odpovídá na Lava
Jakub Švasta:26.2.2020 22:21

Čomu nerozumiem je to, prečo je to tak? Prečo sa tá rýchlosť spomaľuje?

Protože to funguje na pravděpodobnostním principu. Každý atom má stejnou pravděpodobnost, že se během příští sekundy rozpadne. Řekněme 20 %. Tak když mám na začátku 1000 atomů, během první sekundy se jich rozpadne taky 20 %, čili 200. (Samozřejmě ne přesně, je to pravděpodobnost, ale při počtu atomů můžeme odchylky zanedbat.) Zbyde mi 800 atomů, během další sekundy se jich opět rozpadne 20 %, čili 160. Atd.

A k té druhé části, všechno je o množství. Jistě jsi viděl Černobyl, tak víš, že na množství záření, se kterým člověk přijde do styku, velmi záleží. :-) Řekl bych, že u té Fukušimy to spíš bylo tak, že kdyby se daný izotop dostal do Evropy za 7 dní, tak během té doby proběhne poločas rozpadu X krát, čímž počet atomů toho izotopu klesne pod nějaké kritické množství, které už není škodlivé.

 
Nahoru Odpovědět
26.2.2020 22:21
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Lava
Martin Dráb:26.2.2020 22:31

Taky bych to viděl tak, že poločas rozpadu je prostě střední hodnota náhodné veličiny popisující, jak rychle se rozpadají atomy daného prvku. Pro drtivou většinu případů takové číslo bude bohatě stačit. Podobně se můžeš dívat třeba na tvrzení, že každá olověná deska tlustá 12 mm pohltí cca 50 % záření gama.

Ďalšia vec - načo je dobrý taký polčas rozpadu? Všetci to riešia, považuje sa to za niečo ako "konštantu", keď nastalo nešťastie vo fukušime, všetci nás ukľudňovali, že sa tam uvoľnil dajaky jódový izotop, ale že má polčas rozpadu 7 dni, či koľko a za 7 dni nestihne prísť vzduchom do európy

Ono se může zdát, že když se rozpadne jen polovina atomů, pořád jich zbývá dost na "pořádné ozáření", ale jejich počet se exponenciálně snižuje. Takže pokud je poločas rozpadu dostatečně krátký, v podstatě vše se rozpadne rozumně rychle. Samozřejmě je pak otázka, na co se daný atom rozpadá (myslím, že třeba jeden z izotopů uranu není příliš radioaktivní (velmi velmi dlouhý poločas rozpadu), ale jeho produkty naopak jsou).

Nahoru Odpovědět
26.2.2020 22:31
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Peter Tigranjan
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Lava
Peter Tigranjan:12.3.2020 23:34

Rozpad se řídí jednoduchou rovnicí dN/dt=-λN, proto je exponenciální. Proč se tak děje nejde jednoduše vysvětlit, souvisí to s kvantovou mechanikou a tunelováním. Z pohledu experimentů se rozpad řídí Poissonovým rozdělením, takže kolik částic se rozpadne za určitou dobu se dá celkem přesně vypočítat i s intervaly spolehlivosti.

 
Nahoru Odpovědět
12.3.2020 23:34
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.