Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
BumBumRatatata:26.2.2020 20:45

Zdravím, pomozte mi prosím jak nastavit vlastni doménu. Nechci platit za doménu, takže si ji chci hostovat na vlastním serveru.

Na serveru mám nainstalovaný debian 9.
Ptám se tedy jestli je to možné a jestli ano tak jak?

Diky moc všem odborníkům.

Zkusil jsem: Díval jsem se tak různě, ale žádný pořádný tutorial.

Chci docílit: Chci mít vlastni doménu zdarma.

 
Odpovědět
26.2.2020 20:45
Avatar
Odpovídá na BumBumRatatata
Patrik Valkovič:26.2.2020 20:57

Nemůžeš si vytvořit vlastní doménu. O nejvyšší řád se stará IANA (.cz, .eu apod.), ta předává starost o jednotlivé domény jejich registrátorům - například o .cz doménu se stará CZ.NIC (jinak .cz doménu získat nemůžeš) a registrace domény je zpoplatněna. Zpravidla se však domény registrují přes registrátory - https://www.nic.cz/…/registrars/

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
26.2.2020 20:57
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Odpovídá na BumBumRatatata
Roman:26.2.2020 21:00

Vzhledem k tvemu dotazu ti doporucuji si nejprdve neco precist o DNS a jak funguje. Nasledne se znovu zeptej na konkretni problem. Nechce se mi to rozepisovat takze https://cs.wikipedia.org/…_Name_System "": to pro zacatek. Nasledne az si to prectes se zamer na odbornejsi clanky
https://www.nic.cz/…enach-a-dns/ a pak jako posledni krok naisntaluj si Bind a vyzkousej si ho. Z vyse uvedenych clanku pochopis proc si nemuzes vytvorit vlastni dome druheho radu. Takze si musis zaregistrovat domenu drueho radu a nasledne si muzes tuto domenu obstaravat. vytvaret si vlastni domeny tretiho a vyssiho radu. Dale si muzes spravovat i tebou registrovanou domenu na svem dns a od registratora vyuzit dns jen jako zalozni.

 
Nahoru Odpovědět
26.2.2020 21:00
Avatar
BumBumRatatata:26.2.2020 21:03

Děkuji vám za odpověď

 
Nahoru Odpovědět
26.2.2020 21:03
Avatar
Petr Vavřinec:23.9.2020 23:11

Ahoj. Zeptám se sem, ať neotevírám další vlákno, když je to víceméně podobný dotaz. Takže:

Vlastním doménu, třeba priklad.cz. Zaregistrovaná je u Forpsi, tam mám také DNS záznamy.
www.priklad.cz vede na server s pronajatou aplikací mimo servery Forpsi.
U forpsi mám i webhosting a emaily. Ale protože je www.priklad.cz nasměrované na tu pronajatou aplikaci, používám webhosting u serveru na subdomény, třeba ww1.priklad.cz a ww2.priklad.cz
Až potud všechno funguje:
Zadám www.priklad.cz a dostanu se na tu pronajatou aplikaci mimo forpsi.
Zadám ww1.priklad.cz a dostanu se na stránku, která je uložená na serveru forpsi v adresáři té subdomény ww1

No a teď se učím linux, jsem v tom úplný začátečník, takže tápu. Nainstaloval jsem si na lokální síti na jeden svůj počítač "ubuntu-server" a také apache2.

Používám router TP-LINK WR841N s rozsahem 192.168.168.xxx a celá ta moje síť je ještě schovaná za nějakým O2 modemem, který má z vnitřku adresu 10.0.1.138. Adresa toho mého routeru je 192.168.168.168 a je to tedy brána pro mou vnitřní síť.

Ten ubuntu-server má na ethernetu (síťovka s kabelem) adresu 192.168.168.167 a jako takovou jsem jí navázal jako rezervovanou IP k MAC adrese v tom TP-LINKu (aby o ní věděl, nevím, jestli by jí i přiřadil??? ).
Dále má ubuntu-server na wifi adresu 192.168.168.166 a také jsem ji zadal do toho TP-LINKu jako rezervovanou a navázanou na MAC adresu toho wi-fi adaptéru.

Potud doufám že jsem to udělal dobře.

Dál bych chtěl na tom ubuntu-serveru na apachi provozovat další dvě "subdomény", třeba ww3.travelasap.cz a ww4.travelasap.cz

Takže jsem si udělal adresáře /var/www/ww3 a /var/www/ww4. Do nich jsem si nahrál nějakou index.html stránku, abych viděl, kam se připojuju.

Do /etc/hosts jsem přidal:

###############################x
192.168.168.166 ww3.priklad.cz
192.168.168.167 ww3.priklad.cz

192.168.168.166 ww4.priklad.cz
192.168.168.167 ww4.priklad.cz
################################x

Vytvořil jsem v adresáři /etc/apache2/sites-available konfigurační soubory pro VirtualHosts, ve kterých je tohle:

#################################x
DocumentRoot /var/www/ww3/
ServerName ww3.priklad.cz
#################################x
DocumentRoot /var/www/ww4/
ServerName ww4.priklad.cz
#################################x

No, tak potud snad zatím taky dobře, ne???

Samozřejmě jsem ty stránky pro apache2 povolil:

sudo a2ensite

...

Pokud v terminálu zadám

lynx ww3.priklad.cz

nebo

lynx ww4.priklad.cz

tak se mi zobrazí ty správné stránky z těch adresářů.
Je dokonce jedno, jestli při startu ubuntu-serveru strčím do toho počítače ethernet kabel nebo ho nechám naběhnout jen se síťovkou bezdrátovou, protože jsem to zdvojil přes IP adresy obou adaptérů. I když to nabíhání serveru jenom s bezdrátovým adaptérem trvá výrazně déle ( :-( ??? )

Je jedno, jestli tím lynxem čtu ty soubory v "subdoménách" přímo v terminálu na ubuntu-serveru, nebo na jiném počítači (MujPC) přes SSH, které jsem taky nějak rozchodil (pro oba adaptéry).

JENŽE!!! Když zadám adresy těch subdomén (ww3.priklad.cz nebo i ww3.priklad.cz/in­dex.html) přímo v browseru toho počítače MujPC, tak samozřejmě dostanu stránku 404. Jasně, protože neexistuje žádný DNS záznam, který by to přeložil! Když zadám rovnou IP adresu toho ubuntu-serveru, tak se mi samozřejmě vrátí stránka z /var/www/html/, což je defaultní adresář apache.

No, takže musím vyřešit vlastní DNS, chápu-li správně. (?) Nemám veřejnou IP adresu, takže jsem si vědom, že ty stránky nebudou k vidění zvenku, to mne netrápí. Ale nechci do každého počítače v síti, ze kterého budu chtít přistupovat k těm stránkám, doplňovat do hosts ty asociace 192.168.168.166 ww3.priklad.cz atd. To asi chápete. Navíc třeba u mobilů bych ani nevěděl, kde a jak ten hosts soubor editovat.

Přečetl jsem toho dost, ale už jsem se prostě začal ztrácet. Jako řešení se mi zdá dnsmasq !!! Tam jsem pochopil, že pokud bych ho rozchodil na tom ubuntu-serveru, tak si dokonce sám přečte ten /etc/hosts a měl by přesměrovat ty požadavky na ty interní adresy, je to tak?
Jenže to bych potom musel do kolonky Primary DNS v tom routeru zadat IP adresu toho ubuntu-serveru? Jenže ten jednou startuju se zapojeným kabelem a jindy jen s tou wifi... Navíc přestane fungovat O2 TV televize, protože asi ten set-top-box se nedozví, odkud má brát stream.

Takže tady jsem trochu v koncích. Snažil jsem se pochopit možnost využít Dynamic DNS dovednost toho routeru TP-LINK, ale tam jsem nepochopil z anglických návodů vůbec nic... Musel bych se registrovat někde u no-ip.com a podobně, to mi připadá jako složité a ani nevím, jestli je to správný směr. Je možné to nějak vyřešit nastavením routeru TP-LINK?

Jak tedy bych mohl tuhle situaci ošetřit? Jak to udělat, abych se mohl ze všech počítačů uvnitř sítě připojovat k těm stránkám na "subdoménách" na tom vnitřním ubuntu-serveru a zároveň mi zůstalo to venkovní nastavení.

Omlouvám se za slohovou práci, ale snažil jsem se to vysvětlit po lopatě. Jako začátečníkovi je samozřejmě i vysvětlení "po lopatě" bližší a možná to pomůže i někomu dalšímu tady, kdo bude jednou hledat řešení stejného problému.

Děkuji moc.
Petr V.

 
Nahoru Odpovědět
23.9.2020 23:11
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.