Diskuze: Kryptografické podpisy

Člen

Zobrazeno 6 zpráv z 6.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
To vsechno existuje.
Az na to, ze pro bezne lidi se to moc nepouziva. Protoze to autoiry nechteji, aby slo sledovat zlocince.A navic je to pracne, nekdo to musi naprogramovat a lidi by predrazene programy moc nechteli kupovat.
Mimochodem, existuje projekt open-id a jine, treba i ten statni e-obcanka.
Muzes mit jeden univerzalni login. Delka hesla tam asi neni omezena. e-obcanku
muzes mit nahranou v mobilu. Presne o tom se mluvilo uz pred 20 lety, ale az ted
se to zacina prosazovat, konecne se lidi rozhoupali Totez bankovani karty v mobilu.
A co články ? Já si to představuju tak, že by existoval jakýsi sdílený protokol fungující “nad” tou hlavní sítí, který by umožňoval takhle podepsat naprosto cokoli, i třeba cizí obsah, klidně třeba jenom tenhle komentář co píšu, nebo jakýkoli jiný který napsal třeba někdo jiný a to naprosto na jakékoli internetové stránce a to naprosto jakýkoli druh dat, video, zvuk, text, aplikaci apod. Důvod proč by to bylo zajímavé je poměrně jednoduchý a v praxi by to vypadalo následovně:
Otevřu libovolný obsah na internetu a např. budu uvažovat jestli je to hoax, nebo není hoax a protože tenhle koncept bude fungovat už nějakou dobu, tak si jednoduše vyjedu kdo se pod článek podepsal jako autor a kdo další se pod to zaručil a rovnou uvidím případně jeho/jejich hodnocení/kritiku a rovnou se můžu podívat i jakého dalšího obsahu jsou tito uživatelé autoři a za který další obsah se zaručili/nezaručili a tím že mám vždy záruku že ID jednoho uživatele je skutečně ID jednoho a toho samého uživatele (pokud mu nebude odcizen seed, případně jiná unikátnost), tak si můžu udělat lepší obrázek a např. falšování recenzí bude daleko obtížnější, protože při delším užívání tohoto systému bude obsah který zůstane nezapečetěn ani autorstvím, ani tím že by se pod to podepsali uživatelé kteří by se za něj zaručili, tak takový obsah bude obecně považován za méně důvěryhodný než obsah který je podepsán autorem a případně jsou další lidé kteří se za něj zaručili a u kterých všech se taky můžeme podívat jaký další obsah pod svojí identitou napsali a za který se zaručili.
Přijde mi to jako docela logický vyústění událostí, ve fyzickém světě můžeme podepsat propiskou prakticky cokoli,smlouvy, dohody atd. (přesto že dnes už je bezpečnost fyzických podpisů poměrně sporná) a možnost aby kdokoli mohl kryptograficky jednoduchým kliknutím podepsat na internetu naprosto cokoli, je něco co za mě chybí a co by taky ale mohlo řešit spoustu problémů, nebo minimálně velmi usnadnit orientaci na komplet celém internetu a mě by opravdu zajímalo jak by něco takového šlo udělat, muselo by se to řešit jen softwarově, nebo i hardwarově ? 😊
open-id
Bezpecnost podpisu na papise byla sporna uz v dobe, kdy srovnavali rukopisy.
Tech elektronicky nikdy neprestala byt problemova
Myslis to dobre, ale spousta lidi nepotrebuje, aby byli jejich aktivity na A spojovany s B a C. Treba, kdyz hledas praci, tak ten, kdo te prijima, se snazi o tobe najit na internetu cokoliv. A kdyz narazi na clanek, ze vesmes odsuzujes autority nebo nejak pomlouvas nejake podobne odvetvi, nebo se hodne ucastnis v pomlouvani cehokoliv, tak asi nebude mit zajem takoveho cloveka zamestnat.
Ale, jsou vyjimky, kdy ta duveryhodnost je pozadovana.
A, pak jsou vyjimky, kdyz nekdo neco tak duleziteho padela, nebo nafinguje, nebo neco selze, pak se k autorovi objevi dalsich X clanku, ktere nenapsal. A kdyz jich napsal 5000, tak bude dost obtizne najit ty falesne nebo si falesneho vsimnou. A kdyz tenhle falesny autor (ktery zklonoval neci udaje) se zaruci, pak i falesne clanky a jini autori se stavaji autoritami pro podpisy...
Zkratka, nikdo nebrani nejakym redakcim, aby si zridili spolecne publikacni
rozhrani, neco jako je https://vedavyzkum.cz/.
Publikujes clanek a pridas ho na jednotny duveryhodny server. Na kterem je mozne
dohledat vsechno, co a kde ten clovek publikoval a chce mit zverejneno.
S tim, ze na tento server to nahrava duveryhodny zdroj, treba prave redakce
casopisu, jejich webovy system pres XML soubor.
Neco, jako je zbozi.cz, ktere shromazduje data z ruznych eshopu.
Zobrazeno 6 zpráv z 6.