IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Pavel Vařenka:22.2.2018 23:43

Zdravím,
Asi to tu bude poněkud neobvyklý dotaz. Rád bych se zeptal - jak moc je k ovládání PHP a popřípadě MySQL databází třeba matematika? Ne, že bych se jí vyloženě vyhýbal, ale není to úplně moje parketa, ovšem přesto bych se rád do oboru programování vrhl. Dá se to zvládnout i s pouhými základy, nebo je to alfa a omega?

Děkuji předem!

 
Odpovědět
22.2.2018 23:43
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Patrik Valkovič:23.2.2018 0:01

Vždy záleží, na čem pracuješ. Určitě potrebujes logické uvažování a schopnost řešit problémy, to se bohužel na školách učí jen v matematice, proto se o tom mluví. Na nějaké eshopy, informační systémy nebo WordPress máš matiku úplně fuk. Pokud začneš dělat něco komplikovanějšího, potom se obecně teorie rychle nabaluje a prostě ty znalosti mít musíš.

Nahoru Odpovědět
23.2.2018 0:01
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Martin Dráb:23.2.2018 0:19

Jak píše Patrik, hodí se logické/analytické myšlení, které matematika, pokud se učí rozumným způsobem, rozvíjí. K využití konkrétních teoretických poznatků (což dost platí i pro informatiku) moc nedochází.

Je pravda, že za programováním je OPRAVDU HODNĚ teorie, ale s tou se do styku moc nedostaneš, protože již to za tebe udělal někdo jiný, Její znalost není na škodu (může ti pomoci), ale není "v běžném životě" potřebná.

Například i za dotazováním do databáze můžeš najít spoustu teorie (relační algebra, relační kalkul – obojí lze chápat jako takové náhrady SQL v oblasti teorie, přičemž r. a. je založena na množinových operací, r. k. stojí na logických formulích... a ač si jsou ekvivalentní, každý se hodí lépe hodí na něco jiného). Ale znát ji pro úspěšnou práci s databází nemusíš.

Nahoru Odpovědět
23.2.2018 0:19
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
Pavel Vařenka:23.2.2018 7:12

Tudíž co se týče "základního" programování webů a WordPressu, tam ji nepotřebuju? Takhle, jde mi o to, že jsem na střední škole a nebudu si nic nalhávat - matematika mě sice fascinuje, určité oblasti mi jdou (rovnice, nerovnice, logaritmy), ale problém je, že mi všichni říkají (a podle známek to tak i vypadá - jsem na gymnáziu), že jsem na ni absolutně levý. Přesto bych se moc rád dostal do IT a jediné obory čistě téměř bez matiky jsou spíš takové ty typu IT Project/Asset Manager, Sysadmin (prostě správce sítě nebo systémů), UX/UI designér. Zatím sám nevím, kterou oblastí bych se rád přesně vydal, ale měl jsem strach, abych nenarazil kvůli svým (ne)znalostem na určitou zeď, kterou prostě nepřeklenu, protože nebudu schopný se to naučit.

Jednoduše tedy - pro člověka, co by programoval rád, základy matiky zvládá, ale kladný vztah k ní nemá a ani pro něj nepřipadá VŠ typu ČVUT (kde je teoretická matematika peklo),... - má cenu do toho jít a do tohohle oboru se pustit, nebo zůstat spíš u okrajových oborů jako jsou právě zmíněné (tzn. management, správa, nebo hraní si s weby)? Lze se uplatnit i samostudiem, nebo je to mýtus a musím jít pak na adekvátní VŠ? U managementu je to jasné, tam chtějí všude ekonomku/dlouholeté zkušenosti, u správy databází a systémů se bez toho prý dá nějak obejít, ale přesto. A sítě (network engineering) mi moc neříká.

Předem díky! :)

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 7:12
Avatar
Odpovídá na Martin Dráb
Pavel Vařenka:23.2.2018 7:13

Ano, přesně tohle se sice hodně skloňuje. Logické myšlení mám, baví mě to, ale matematika je úplně jiná liga, která jde často mimo mě, viz příspěvek nahoře.

Díky!

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 7:13
Avatar
Jan Štrobl
Člen
Avatar
Jan Štrobl:23.2.2018 9:00

Pokud se držíš webů tak ti stačí logické myšlení. Určitě nepotřebuješ umět matice nebo nevím co :D Teoreticky by ti měla stačit násobilka, a v případě dizajnu trochu geometrie :D

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 9:00
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Patrik Valkovič:23.2.2018 9:20

Jak jsem říkal, na weby, informační systémy a eshopy matematiku nepotřebuješ.
Za designem už nějaká teorie je (teorie barev, kompozice atd) ale není to tak hrozne.
Pokud bys chtěl někdy dělat třeba hru (myslím desktopovou, klidně i třeba v Unity) tak tam už se bez matiku neobejdes.

Nahoru Odpovědět
23.2.2018 9:20
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Martin Štěpánek :23.2.2018 9:41

Řekl bych to zkráceně: většina programování vychází z matematiky, to však neznámená, že tu matiku musíš umět. Já se učil programovat ještě dříve, než jsem nastoupil na střední a u mě to funguje opačně. To co jsem se naučil v programování postupně začínám chápat v matice.
Otázka jak moc hluboce se do toho chceš pustit. Pokud zůstaneš u CMS, eshopů a obyčejných webu, stačí ti znalost matematiky ze základní školy :-)

Nahoru Odpovědět
23.2.2018 9:41
Všechno jde naprogramovat, chce to jen čas a chuť...
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Petr Čech:23.2.2018 10:53

Hehe, grafické transformace se dají vyjádřit právě pomocí matic... sice to asi nemusíš umět, ale jde to a nejspíš to na tom základě i funguje :D

Nahoru Odpovědět
23.2.2018 10:53
the cake is a lie
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
Pavel Vařenka:23.2.2018 16:10

Díky moc. :) A pokud bys mi doporučil programovací jazyk, tak jaký? Vím, že v Unity a jakýchkoliv herních enginech se bez matematiky neobejdu a je to docela peklo. Ani mě to ovšem neláká. Stejně tak 3D grafika je co se týče matiky poměrně terno, co jsem slyšel. Ovšem pokud bych se chtěl věnovat hlavně programování webů, aplikací, popřípadě UI rozhraní (tam už to překračuje k UX), tak jaký jazyk zvolit? Láká mě hlavně PHP, Java a HTML. :) Do Pythonu, Cčka a dalších podobného ražení bych se asi s tímhle "požadavkem" rozhodně pouštět neměl?

Koukal jsem i na další IT obory jako Project/Asset/Pro­duct Manager, ale tam v managementu je to o tom vystudovat ekonomku a spíš než k IT to má blíž k marketingu, obchodování a jednání s lidmi/jejich vedení. Takže mi zůstávají weby, aplikace a právě správa systémů/sítí (ne, že by mě sítě nebavily, ale to bych chtěl pojmout spíš okrajově a tam se bez školy taky neobejdu). Jinak díky všem za vstřícnost a pomoc. Vím, že lézt sem s tímhle dotazem je možná hloupé, ale moc mi to pomůže ujasnit si priority a hlavně získat zpětnou vazbu od profesionálů v oboru. Jak jsem zmínil - pouštět se do toho po hlavě a pak zjistit, že to není nic pro mě a nakonec to ani nechápu, to bych nerad.

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 16:10
Avatar
Odpovídá na Jan Štrobl
Pavel Vařenka:23.2.2018 16:12

Designem myslíš předpokládám právě obecně grafiku ve Photoshopu, Inkscapu a podobně, případně 3D grafiku, že? Pracoval jsem s 3ds maxem a tam už ty složitější operace bez matiky prostě nešly. Pokud si teda člověk nazpaměť nepamatoval co má jak udělat a v jakém pořadí. :)

Díky!

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 16:12
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Patrik Valkovič:23.2.2018 16:15

Pokud programovat začínáš, potom je jedno, jaký jazyk si zvolíš. Základy jsou pořád všude stejné.
Konkrétně na tvorbu webů můžeš zvolit PHP (+ nějaký framework - Symphony nebo Laravel), C# (ASP.NET MVC), Javu (Spring nebo Enterprise Java), Python (Django) nebo JavaScript (NodeJS + opět nějaký framework - Express Koa). Každé má pro a proti, já jsem zastánce C#, ale stejně dobře jde programovat i v jiných jazycích.
Na klientské části určitě budeš potřebovat HTML, CSS, JavaScript.
Na serverové zase minimálně jeden ze zmíněných jazyků a SQL.

Nahoru Odpovědět
23.2.2018 16:15
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
Pavel Vařenka:23.2.2018 18:37

Skvěle, díky. A co se týče kurzů, vím, že jsou dostupné tady, ale abych toho obsáhl co nejvíce - kde ještě začít s učením "od píky"? Narazil jsem na Udemy, Coursera, Code Academy, Code School a edX. Ty se zdály asi nejlepší, a potom české ekvivalenty. Těch stránek, kurzů, školení a knih je tolik, že pořádně nevím kde začít. :/ Hlavně mi jde o PHP, CSS, Javu a SQL. Začínal bych úplně od začátku a nerad bych přeskakoval od jedné knihy a k druhé nebo tak něco. Pokud bys mi tedy mohl sepsat pár stránek/knih/kurzů, které by to byly?

Díky! :)

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 18:37
Avatar
David Klouček:23.2.2018 22:18

Já bych hlavně začal něco dělat. Třeba na tomhle webu je dost návodů.

Na webu se hodně používaj skriptovací jazyky - PHP, Python, JS, dost často na jednodušší věci. Rozsáhlý aplikace se spíš stavěj v Javě nebo C#. Ale vůbec to tak nemusí platit.

Osobně mi přijde Java jako overkill na webový projekty, který bych dělal.

HTML, CSS nejsou programovací jazyky a jejich znalost na webu je samozřejmostí.

Editováno 23.2.2018 22:21
 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 22:18
Avatar
Odpovídá na David Klouček
Pavel Vařenka:23.2.2018 22:35

Dobrá, začnu tedy tady. Do začátku bych zkusil PHP a Python, rád bych časem přešel na Cčko. Co jsem si zjišťoval, tak Java se používá vyloženě ně ty nejrozsáhlejší machinace s webem, že?

Díky! :)

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2018 22:35
Avatar
Vít Kološ
Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Vít Kološ:24.2.2018 9:45

Užitečný výukový web je i w3schools.com. Je určen hlavně jako učebnice/databáze HTML, CSS a JavaScriptu, ale najdeš tam i PHP, SQL nebo třeba ASP.

Nahoru Odpovědět
24.2.2018 9:45
Neopravuj, co není rozbité.
Avatar
Odpovídá na Vít Kološ
Pavel Vařenka:24.2.2018 20:33

Díky, prošel jsem to a je to poměrně dobře zpracované. Co jsem koukal, tak jako front-end developer se hodí nejvíce právě HTML, CSS, JavaScript, že? Kdy se vyplatí začít s PHP?

 
Nahoru Odpovědět
24.2.2018 20:33
Avatar
Vít Kološ
Člen
Avatar
Vít Kološ:25.2.2018 8:28

Myslím, že je s PHP dobré začít, jakmile víš, k čemu ho použiješ. :D Hlavně musíš mít dobré znalosti HTML a CSS – frontend bez toho nefunguje. (JavaScript je také velmi důležitý, ale ne nezbytný)

Nahoru Odpovědět
25.2.2018 8:28
Neopravuj, co není rozbité.
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Petr Čech:25.2.2018 16:02

Hmm, byl bych opatrný na začínání s PHP, dovolí ti udělat strašlivé prasárny, kterých se pak těžko zbavuje i ve formě návyků.
Takže je IMHO naprosto nutné co nejdříve začít s objekty a nějakým frameworkem

Nahoru Odpovědět
25.2.2018 16:02
the cake is a lie
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Pavel Vařenka:26.2.2018 12:05

Takže HTML a CSS je dobrá start a následně základy JavaScriptu? Do PHP se nutně zatím pouštět nemusím?

Díky! :)

 
Nahoru Odpovědět
26.2.2018 12:05
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Petr Čech:26.2.2018 13:29

Hlavně se to nauč postupně, ne všechno najednou, doporučoval bych:

  1. HTML
  2. CSS
  3. Základy JS
  4. Pokud budeš chtít dělat něco víc než jednu stránku, budeš potřebovat serverový jazyk (třeba PHP) nebo redakční systém (třeba Wordpress)
  5. Zjistíš, jestli tě baví víc frontend - JS, CSS, nebo backend - serverová část a tu se naučíš lépe než to ostatní.
Nahoru Odpovědět
26.2.2018 13:29
the cake is a lie
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Pavel Vařenka:28.2.2018 19:23

Paráda, to jsem potřeboval slyšet. A kde se to naučit? Udemy, Udacity, Coursera, Lynda, Code School/Academy,... co je nejlepší?

Díky! :)

 
Nahoru Odpovědět
28.2.2018 19:23
Avatar
Jurajs
Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Jurajs:28.2.2018 19:26

Z itnetwork.cz :D :D

 
Nahoru Odpovědět
28.2.2018 19:26
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Pavel Vařenka
Petr Čech:28.2.2018 19:48

Netuším, asi to bude dost podobné. Jen se hlavně neuč z něčeho prehistorického (třeba z jakpsatweb). Myslím, že tutoriály tady na ITNetworku jsou solidní a navíc je jich většina zdarma.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
28.2.2018 19:48
the cake is a lie
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Pavel Vařenka:1.3.2018 18:28

Dobrá, díky. :)

 
Nahoru Odpovědět
1.3.2018 18:28
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 25 zpráv z 25.