Diskuze: Webový projekt update
V předchozím kvízu, Online test znalostí PHP, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Zobrazeno 5 zpráv z 5.
V předchozím kvízu, Online test znalostí PHP, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Pokud se děje nějaká takováhle větší změna, tak bych klidně tu několikaminutovou odstávku udělal - třeba někde ve 4 ráno, pokud je to takový problém.
To řešení s htaccess nezní špatně, ale pozor na problémy, pokud tam mají uživatelé třeba nějaké soubory apod. - pokud jsou cesty relativně, tak najednou ta nová aplikace bude hledat soubory nahrané ještě ve staré verzi v nějaké své složce, kde je ale nenajde apod.
Zase při tom řešení s úplnou odstávkou, defakto smažeme funkční verzi. Může se stát že z nějákého důvodu to nemusí fungovat, a tedka se bude muset hledat chyba online. Takže to s tím htacess by tohle ošetřovalo, ale zase by se udělala zaloha původních souborů.
Já bych to řešil tím způsobem, že bych si vytvořil složku například 'beta'. Tam nahraješ novou verzi aplikace, potom dáš oznámení, že bude výpadek z toho a toho důvodu. Potom jednoduše složky přejmenuješ a je to.
Bude-li nějaký problém, složky opět přejmenuješ na původní názvy..
V rozsahu, v jakém uvažuješ, se jedná jen o malý projekt. Pak to třeba u IIS funguje takhle:
V praxi jsou webové servery v nějakém clusteru, ať už na webové farmě nebo v cloudu, takže se v balanceru z poloviny strojů odkloní požadavky a nasadí se tam nová verze, pak se prohodí se zbývajícími a nová verze se nasadí tam.
Pokud jsou změny větší, tak stejně ale selžou běžící sessions. Pokud se navíc mění databáze a změny nejsou kompatibilní, pak se dělá regulérní odstávka, která se dá zkrátit tím, že se opět část serverů odkloní z balanceru, databáze se nahraje na druhý stroj a po úspěšné aktualizaci se balancer přepne na novou verzi. Pak se dodělají zbylé servery. Taková odstávka je skoro neznatelná, jenom jsou stroje pod vyšší zátěží.
Zobrazeno 5 zpráv z 5.