Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount week 30
Avatar
Honza Bittner
Tvůrce
Avatar
Honza Bittner:16.5.2015 21:53

Od doby, co jsem začal své projekty automatizovat nástroji jako gulp, grunt, npm, bower atp. začínám docela přemýšlet o tom, k čemu mi vlastně takové "těžkopádné" IDEčka jsou - proč nepoužít stylové moderní editory? Kompilovat přeci mohu i bez nich pomocí nějakého nástroje na automatizaci, který mi přinejmenším spustí příkaz v konzoli.

Co vlastně od softwaru na psaní kódu potřebuji?
Určitě musí umět perfektně napovídat. Musí umět obarvit kód. Musí umět změnit téma vzhledu a obarvování tak, aby to právě Mě ladilo. Určitě by také neměly chybět dobré klávesové zkratky, abych mohl psát kód rychle a efektivně. Naprostou zásadní věcí, je možnost ovládat program 100% pomocí klávesnice (to umí všechny lepší editory/IDE). A nesmí chybět chytré procházení kódu a různé refaktorizace.

To, co jsem vyjmenoval, a co každý z nás používá většinu času, je možná tak 20% toho, co "těžkopádná" IDE umí. Proč tedy lidé používají IDE, místo svižných a rychlých editorů?

Bral bych možná ještě fakt, že při vývoji nějakých formulářových aplikací se (prý) pohodlněji navrhuje v nějakých těch designérech, které v editorech s největší pravděpodobností nenajdete, ale pro takové ty "lehčí" jazyky, jako například pro weby (PHP, JS, Dart, HTML, CSS...) to snad ani nepotřebujeme...

Nedávno jsem četl článek, který mě docela zaujal, od Hugo Giraudel o tom, proč používá Sublime Text http://hugogiraudel.com/…ublime-text/


Výbornými, v současné době nepokořitelnými, IDE jsou IDE od JetBrains (rodina IntelliJ) a od Microsoftu (rodina Visual Studio).
https://www.visualstudio.com
https://www.jetbrains.com

Skvělé moderní editory jsou například Atom od Githubu, Brackets od Adobe a Sublime Text.
https://atom.io (https://github.com/atom/atom)
http://brackets.io
http://www.sublimetext.com

Poslední dobou, co jsem začal zkoušet editor Atom (ten je mimochodem open source), se mi začíná docela dost líbit. Má také nějakou integraci přímo s GitHubem, namátkou jsem našel, že umí otevřít vybraný kód na GitHubu, kde mi to ukáže nějakou historii souboru či co. Atom ještě potřebuje dost vylepšit a například napovídání CSS tříd v HTML mi dost chybí (nevím, jestli na to existuje plugin - možná ano).


Zamyslete se a napište mi, proč používáte IDE, nebo naopak editor, právě Vy - jaký, a proč? :)

Editováno 16.5.2015 21:56
Odpovědět
16.5.2015 21:53
Student FIT ČVUT :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Michal Žůrek - misaz:16.5.2015 22:06

IDE používám, protože má nástroje, které editor prostě nemá, třeba nástroje na ladění a ty se hodí nejen na desktopu, ale i na webu. třeba ladění responsivní verze je úžasná věc.

 
Nahoru Odpovědět
16.5.2015 22:06
Avatar
krouma
Člen
Avatar
krouma:16.5.2015 22:13

Používám eclipse, hlavně využívám našeptávání a doplnění importů (Java).

 
Nahoru Odpovědět
16.5.2015 22:13
Avatar
Neaktivní uživatel:16.5.2015 22:49

Vim a make na nízkoúrovňové jazyky, IDEčka od JetBrains na ostatní. Ono narozdíl od editorů to umí například pokročilý refaktoring a další podobné vychytávky. Ale musím uznat, že kdybych někdy nepoužíval vim, tak budu těmi IDE zhýčkaný, a nebudu umět napsat pomalu ani konstruktor.

Nahoru Odpovědět
16.5.2015 22:49
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Petr Čech:16.5.2015 23:42

Používám obojí. Na desktopu je rozdíl výkonu stejně vidět spíš jen při spouštění, a když budu kódit několik hodin, je 10s zanedbatelných (VS). Na jednoduché úpravy používám Sublime Text, třeba rychlé Php nebo CSS. Ale IDE mi na druhou stranu nabídne fíčury jako třeba zapamatování CSS tříd a pod, což není k zahození. No a potom na cizích počítačích, když upravuju nějaký konfigurák a potřebuju vidět syntaxi, je stažení portable editoru otázka sekund. Jinak jak píše Michal, ladící nástroje jsou skvělé.

Nahoru Odpovědět
16.5.2015 23:42
the cake is a lie
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Richard
Člen
Avatar
Richard:17.5.2015 0:13

Ve firmě jsme začínali na Vimu, po fúzi další firmy noví programátoři prosadili, že na naše specifické potřeby potřebujeme svoje nástroje a tak se začalo s vývojem vlastního ide, zahučela mi do toho spousta peněz, samozřejmě slepá větev a naprostej nesmysl (i když některé věci co jsme tím získali byly cool a doteď není úplně snadný je dohackovat).

Nakonec se ukázalo že je naprostej nesmysl aby celá firma makala povinně v tom samém prostředí, tak se zavedla svoboda a většina dělá v Eclipse, menšina v Sublime Text a pak nějaký exotiky (+ leader z toho příchozího týmu stále použivá naše ide.. asi trucuje :-) ).

Za mě osobně Sublime Text, protože s ním jsme zjistil že i programování může být sexy.

Editováno 17.5.2015 0:13
Nahoru Odpovědět
17.5.2015 0:13
$action = $_GET['Life']; | Když dáš mínus, napiš proč!
Avatar
Tomáš Maňhal:17.5.2015 1:22

Sublime Text 2

Jednoduchý, svižny, dostupný jak pro windows, tak pro linux. Barevné odlišení syntaxe. Nic víc od editoru nepotřebuju.

 
Nahoru Odpovědět
17.5.2015 1:22
Avatar
Honza Bittner
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Richard
Honza Bittner:17.5.2015 15:04

Sublime Text je, a dlouho bude, prostě suprový nástroj.

Docela mu šahá na paty např. ten Atom, ale přiznejme si, že to ještě není moc doladěný nástroj. Navíc žere, a to hodně.

Udělal jsem screen, kde to jde vidět http://prntscr.com/7670ze (a to mám v sublimu přes 20 tabů otevřeno a v Atomu jen 1.)

Nahoru Odpovědět
17.5.2015 15:04
Student FIT ČVUT :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Michal Žůrek - misaz:17.5.2015 15:22

Jestli žere víc jak Google Chrome, tak se někde stala chyba....

 
Nahoru Odpovědět
17.5.2015 15:22
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.