Diskuze: Generické a binární stromy
Zobrazeno 4 zpráv z 4.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Samozřejmě, prioritní fronta, kterou určitě vyuříváš, pracuje nad haldou, což je binární strom. Binární vyhledávací strom je základní struktura, pokud chceš uchovávat data seřazená.
Generické stromy (přesněji: (a-b) stromy, popř. jejich konkrétnější a známější varianta – B-stromy) se dají využít, máš-li větší množství dat, která ale nechceš cpát do obludy typu [doplň svoji oblíbenou databázi] jednak proto, že je to kanón na vrabce, druhak třeba i proto, že neděláš webovku, kde je komunikace s databází zvykem, ale třeba desktopovou aplikaci a nechceš, aby si jenom kvůli tomu, že jsi líný, zákazník musel instalovat ještě další komponenty.
Konkrétně B-stromy a jejich různé varianty (B+, B*, ...) nalézají využití např. v souborových systémech. Například NTFS je používá pro reprezentaci indexů (jedním z typů indexů jsou obsahy adresářů, ale mají tam implementovaný obecný index (a taky jej i tak využívají)). Samozřejmě, *NIXové souborové systémy také nezůstávají pozadu (ReiserFS, určitě EXT3/4...). Výhodou (a-b) stromů zde je, že obsahují větší množství položek v jednom uzlu, což vyhovuje metodám přístupu k diskům (lze načítat pouze větší množství dat najednou).
Co se týče dalšího využití, zkus se podívat na datovou strukturu trie, nebo někam do oblasti počítačové trafiky (myslím, že např. oct-trees (osmistromy)) tam také mají svá uplatnění.
Zobrazeno 4 zpráv z 4.