Diskuze: Hradla s otevřeným kolektorem
Zobrazeno 3 zpráv z 3.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Ahoj, použití otevřeného kolektoru Ti umožní spojovat výstupy více hradel dohromady, což by běžně nebylo možné, protože v případě kdy by na jednom hradlu byl výstup LOG0 a na druhém LOG1, hradla by se hádala jaké má být výstupní napětí a celý boj by nejspíš skončil jejich zničením. V našem případě pokud propojíš hradla, s jinými výstupy, propojení se bude chovat jako funkce AND a jednoduše všechno překlopí do LOG0. Doufám že to bylo dostatečně srozumitelné pro případ přikládám ještě materiál (poslední věta končí "je poměrně časté hlavně při použití sběrnic")
Co se týče skript můžeš kontaktovat pana Ing. Jiřího Krále (jiri.kral@roznovskastredni.cz), ten ti dozajista rád pomůže.
Co se hradel s otevřeným kolektorem týče, hledej také výraz "montážní součin". Je to sice už poměrně zastaralá metoda, ale občas se to hodí. V praxi se to používalo například pro spoejní různých periferních zařízení, které žádaly mikroprocesor o obsluhu přerušení. Protože nikdy nevíme, které zařízení požádá o přerušení dřív, tak díky montážnímu součinu "kdo přijde první, vyhrává"
"mám pocit, že podobné logiky je potřeba, abych mohl navrhnout obvod s otevřeným kolektorem" - právě naopak - obvody s otevřeným kolektorem ti umožňují navrhnout logiku pomocí montážního součinu.
Zobrazeno 3 zpráv z 3.