Office week Slevový týden - Květen
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Diskuze: Jak vypadá programování v praxi?

Aktivity (7)
Avatar
Erik Hawlasek:30.9.2018 14:05

Ahoj, obracím se na Vás s dotazem ohledně programování v praxi. Programuji teprve chvíli, troufám si říct že je to něco kolem roku. Za tu dobu jsem se setkal s jazykem C, C++, C#, značkovacím jazykem HTML, PHP, CSS a podíval jsem se ještě na Javu. U všech těchto jazyků jsem prošel nějakými základy, průběžně čtu knihy: Naučte se C++ za 21 dní, Programovaćí Jazyk C a kurzy na itnetwork. Nechci se ptát na to jak dlouho se musím učit, protože mi je jasné že se budu muset učit celý život, ale na co bych se měl konkrétně zaměřit (nejlépe v desktopových aplikacích), abych mohl programovat v praxi? Přece jenom, za dva roky končím na střední a chtěl bych jít i na vysokou s tímto zaměřením, tak bych chtěl vědět +- jak to chodí a tak. Děkuji za seriózní odpovědi. Příjemnou neděli E. H. :-)

Odpovědět
30.9.2018 14:05
Za zeptání nic nedáš.
Avatar
Martin Petrovaj
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Erik Hawlasek
Martin Petrovaj:30.9.2018 14:41
  • Po prvé, je super, že sa učíš už v druháku na strednej, len tak ďalej :-)
  • Po druhé, uisti sa, že dokážeš poriadne algoritmicky myslieť. To znamená byť schopný akýkoľvek reálny problém "rozmeniť na drobné" a tieto menšie úlohy potom previesť do kódu (alebo všeobecne vyriešiť ich pomocou konkrétnych dostupných prostriedkov). To budeš potrebovať vo všetkých odvetviach IT a vo všetkých programovacích jazykoch.
  • Po tretie, uisti sa, že na 120% rozumieš objektovo orientovanému programovaniu od A po Z a vieš týmto prístupom premýšľať a tvoriť (teda programovať). To budeš potrebovať vo väčšine jazykov.
  • Po štvrté, veľmi sa ti oplatí mať aspoň základné povedomie o návrhu a architektúre aplikácií. Aspoň by si mal poznať najbežnejšie návrhové vzory (design patterns), poznať bežné prístupy návrhu aplikácií (napr. MV*, 2- a 3-vrstvová architektúra, n-tier applications…). Ak plánuješ pracovať samostatne (ako freelancer) alebo sa časom posúvať k seniornejším pozíciám, je to priam nevyhnutnosť. Benefitovať z týchto znalostí ale môžeš od začiatku.
  • Počas všetkých týchto krokov dbaj na "čistotu", prehľadnosť svojho kódu. Aby sa v ňom mohli aj iní ľudia bez námahy zorientovať, aby ho po tebe niekto mohol prevziať a pokračovať v ňom a aby bol v rozumnej miere napísaný aj výkonovo efektívne a bezpečne.
  • Prípadne si potom ďalej zisťuj, aké nástroje sa spolu s danou technológiou najčastejšie používajú a oplatí sa ich poznať. V prípade C++ by to mohli byť určite napr. smart pointers, pri C# napr. LINQ, Entity Framework… Nič veľmi špecializované, ale to, čo budeš potrebovať bez ohľadu na to, kam s tou technológiou pôjdeš.

Je to síce pomerne dlhý zoznam, ale pri správnom prístupe si schopný naučiť sa väčšinu tohto aj za 2 alebo 3 mesiace na dosť schopnej úrovni, tj. aby ťa niekam zobrali na stáž, internship, brigádu a pod. Tam by som aj na tvojom mieste ďalej smeroval - dostať sa čím skôr do praxe a ďalej získavať skúsenosti tam. ČI už na spomínaných stážach a brigádach, alebo aj kurzoch či školeniach od firiem a pod. Napr. viem, že IBM pravidelne robí rôzne letné školenia pre študentov, ďalšie firmy určite majú niečo podobné. Neboj sa tam prihlásiť a ak niečo také nájdeš, choď do toho. Vyskúšaš si reálny vývoj a ideálne pod dozorom niekoho skúsenejšieho.

P.S.: Veľmi sa nespoliehaj na publikácie s názvom typu "Naučte se C++ za 21 dní" ;-)

Nahoru Odpovědět
30.9.2018 14:41
if (this.motto == "") { throw new NotImplementedException(); }
Avatar
Jindřich Máca
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Erik Hawlasek
Jindřich Máca:30.9.2018 14:44

Ahoj, v první řadě bych Ti doporučil pročíst zdejší článek https://www.itnetwork.cz/…ace-programy a hlavně i články na které dále odkazuje. Vím, že už programuješ, ale je tam do velké míry i odpověď na Tvoji otázku. :)

Teď k tomu můžu ještě přihodit svůj osobní názor. Je jasné, že mezi hlavní dovednosti patří právě dobrá znalost programovacího jazyka. Ovšem ani to není většinou tak přímočaré. Spousta dobrých programátorů co znám není zaměřena jenom na jeden jazyk, ale umí jich hned několik. Samozřejmě člověk s něčím začne, ale třeba i po několika letech se rozhodne to změnit a naučit se něco nového. Často to pak probíhá rovnou za pochodu tj. při práci na novém projektu. K tomuhle mám jeden tip. Pokud si chceš výrazně usnadnit takovéto přechody, spíš než konkrétní syntaxi se uč principy (paradigma) na kterých to celé stojí. Protože při změně jazyka se právě mění spíš ta syntaxe, ale principy zůstávají. ;)

Nutno teď ale dodat, že tím to zdaleka nekončí. Programovací jazyk/y je to hlavní pro práci programátora, ale okolo toho potřebuje spoustu dalších znalostí a dovedností. To se týká všeho od "banálních" věcí jako rychlé psaní na klávesnici, či používání vychytávek i klávesových zkratek v rámci různých IDE, či pokročilých textových editorů, přes složitější věci jako znalost anglického jazyka, či schopnost rozumné komunikace se svými kolegy, až po znalost dalších používaných technologií a principů jako různé frameworky a knihovny, verzovací systémy (v dnešní době asi hlavně Git), Docker a související věci, cloudové technologie, práce s příkazovou řádkou, testovací frameworky, principy testování obecně, návrh softwaru, softwarové inženýrství obecně i další věci z matematické informatiky...

Určitě jsem nevyjmenoval všechno, ale pointa je, že toho je prostě hodně a hlavně potřeby se mohou lišit projekt od projektu. Krásně jsi to sám vystihl:

je jasné že se budu muset učit celý život

Doufám, že se mi tímto podařilo dostatečně odpovědět na Tvoji otázku a naopak jsem Tě zbytečně nezahltil. :-`

 
Nahoru Odpovědět
30.9.2018 14:44
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Erik Hawlasek:30.9.2018 14:47

Děkuji moc za Vaše odpovědi, vážím si toho :-)

Nahoru Odpovědět
30.9.2018 14:47
Za zeptání nic nedáš.
Avatar
Michal Žůrek - misaz:30.9.2018 15:49

Programuj a na většinu věcí co ti tu napsali přijdeš postupem času, kde se budeš dostávat do stále svízelnějších a svízelnějších situací sám. Si o tom co ti tu vypsali něco přečti, stejně ti to bude připadat jako sada nějakých podivných mouder na jejichž význam přijdeš až je budeš skutečně potřebovat.

 
Nahoru Odpovědět
30.9.2018 15:49
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.