Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
P//B
Člen
Avatar
P//B:21.1.2015 18:43

Ahoj, mám dotaz týkající se studia. O počítače a vše kolem mám velký zájem a chtěl bych se tomu věnovat i v budoucnu, ale zajímalo by mě, jestli mě práce "ajťáka" užíví, ikdyž nebudu mít vysokou školu.
Přece jen, je mnoho středních škol, které tento obor nabízí a tím pádem je i mnoho nových pracovníků v IT.
Jak to vidíte Vy, nebude moc vysoká konkurence?
A vyplatí se studovat IT?
Uživila by mě práce i za deset/dvacet let, když nebudu mít Vš? :( :/ o_O

 
Odpovědět
21.1.2015 18:43
Avatar
Paul
Člen
Avatar
Odpovídá na P//B
Paul:21.1.2015 18:54

Konkurence je a bude. Ale IT je jedno z odvětví, kde je (a dlouho bude) odborníků nedostatek. Samozřejmě záleží na tom, na co se budeš specializovat. Když to shrnu, o budoucnost se neboj ;-) Podívej se třeba na jobs.cz, tam zjistíš, že poptávka je vysoká. Samozřejmě VŠ se ti při hledání práce hodí

 
Nahoru Odpovědět
21.1.2015 18:54
Avatar
sahlepik
Člen
Avatar
sahlepik:21.1.2015 22:08

Co bude za 10 a více let nikdo neví (pokud ještě vůbec bude lidstvo existovat v současné podobě společnosti) ;) IT, elektro, strojírenství, obecně technické obory jsou velmi žádané na trhu práce, většinou pracovníka v tomto odvětví "nevyrobíš" nějakým rekvalifikačním kurzem. Proto, pokud se aktivně zajímáš o IT, máš chuť se rozvíjet, učit se novým věcem, které neustále přibývají, práci si vždy najdeš.

Programátor není ten, co se naučí syntaxi nějakého programovacího jazyka, programátor je ten, co umí analyticky myslet, umí rozložit složitější problém na jednodušší "kousky" a ty vyjádřit programovým kódem. A je mu celkem jedno, o jaký jazyk se jedná.

Samotná škola z tebe senior programátora určitě neudělá, dá ti pouze základy (ale o to ve škole jde, ukázat pouze cestu), zbytek musíš sám. Programovat, zkoušet, experimentovat, diskutovat s ostatnimi, analyzovat cizí kódy a nejlépe řešit nějaký reálný projekt, nemusí být hned komerční.

Editováno 21.1.2015 22:08
 
Nahoru Odpovědět
21.1.2015 22:08
Avatar
kxmx
Tvůrce
Avatar
kxmx:21.1.2015 23:14

Každá hodina ztrávená smysluplnou kreativní činností je skvělá investice. Jak to bude za 10 let nevíme, ale momentálně snad není možné aby programátor s 20 letou praxí měl problém najít práci.

Co se týče střední tak to nevidím tak optimisticky jako sahlepik, střední ti nedá ani základy, ale když se budeš sám dost snažit, najedeš po maturitě uplatnění v oboru. Ačkoliv je maturita fraška, pro spousty lidí to stále něco znamená plus k tomu taky musíš něco předvíst.

 
Nahoru Odpovědět
21.1.2015 23:14
Avatar
Odpovídá na P//B
Neaktivní uživatel:22.1.2015 0:37

Někdy se ptám sám sebe na stejnou otázku, ale pak si otázku položím jinak:

"Když teď přejdu z IT na Cestovní Ruch/Turism/Ho­telnictví, uživí mě v budoucnu?" Odpověď všichni známe že? ...

A pak už takové otázky nemám(nějakých pár měsícu) :D

Editováno 22.1.2015 0:37
Nahoru Odpovědět
22.1.2015 0:37
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na P//B
Tomáš Maňhal:22.1.2015 0:50

Budu k Tobě upřímný. Po střední škole se bez protekce do žádné programátorské firmy nedostaneš. Leda bys měl nějaké nadprůměrné nadání a dal by ti někdo šanci se prosadit.

Ať je náš vysokoškolský systém jakkoliv prohnilý, tak na trhu práce je žádaný. Vysoká škola Ti určité základy a nadhled určitě dá. Ale já český systém vzdělávání vysokých škol prostě bojkotuji a odmítám ho. Makám na volnou živnost, tvořím weby, kukám do SEO, PPC a Affiliate jako samouk. Začátky jsem měl těžké, ale už se to lepší a rozhodně nelituji.

 
Nahoru Odpovědět
22.1.2015 0:50
Avatar
Richard
Člen
Avatar
Richard:22.1.2015 3:28

Jde o to co je tvůj cíl, mít jistý peníze a dělat na tom co ti někdo poručí = zaměstnání, nebo vsadit na svoje schopnosti a nabídnout se jako nezávislý profesionál?

Pokud to první, tak vysoká je plus, ne že by ti něco extra dala, ale to že ji máš ti nesmyslně zvedne kredit na trhu práce.

Pokud to druhé, nepotřebuješ ani střední, to na jaký peníze si přijdeš bude jen na tobě. Během jednotek měsíců můžeš být na dvojnásobku platu co bys měl v zaměstnání a přitom pracovat o polovinu méně, ale může to dopadnou naopak.

Jak psal Tomáš, začátky freelancera jsou těžké, může to zabrat pár měsíců než se dostaneš k práci a klientům kde to bude mít smysl, proto si myslím že je ideální alespoň na začátku kombinovat zaměstnání (jistota že neumřeš hlady, nějaké zkušenosti) a práci na sebe.

Jsem rád že Tomáš dodal to o schopnostech, protože jen na tom záleží. Pokud máš co nabídnout, klienti (nebo firmy co tě chtějí mít v týmu) se o tebe poperou a bude jim jedno jestli máš x vysokých nebo jen základku.

Co se týče budoucnosti, tak IT je jeden z nejslibnějších oborů. Profesionálů je nedostatek a amatérů přebytek, ten poměr se zvyšuje každým rokem.

Nahoru Odpovědět
22.1.2015 3:28
$action = $_GET['Life']; | Když dáš mínus, napiš proč!
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.