Diskuze: Právo vs. anarchie
Člen IT Redactor Gang
Zobrazeno 11 zpráv z 61.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Pojdme se tady nehádat o tom, čemu se rovná stát. Jednoduše, pokud se někdo neumí poučit z historie, dopadne velmi špatně. Po statisíce let jsme se od tvé filosofie - anarchie - vypracovali, a dotáhli to až na demokratický stát. Věřím, že za dalších 10 000 let se dopracujeme k velmi dobrému systemu společnosti. Proto nikdo nechàpe, proč se chceš zase vrátit zpět a prožít si to vše znovu.
A víš, že se mi přesně tohle stává? Když se podívám na svoje 10-15 let starý úvahy na svých prvních blozích, kde jsem slepě věřil ve stát, nadával jsem na kapitalismus, projevoval jsem velké rysy neznalosti ekonomie a žil v přesvědčení, že mám morálně právo druhým nařizovat, jak mají žít. Popř. jsem používal ty samé argumenty, které zazněly i v této diskuzi, tak se vždycky zhrozím a mám chuť se jít zahrabat
To je přesně ono. Ty jsi přišel na to, že tehdejší tvoje argumenty nejsou validní, takže jsi upravil své názory. Škoda, že se tvé důvody ke změně názorů nedají vyjádřit tady v diskuzi.
Co se týče tvého vyvracení odkazy; jelikož ty věci nejsou černobílé, tak najdeš příklady pro i proti, záleží jen na tom, co chceš "dokázat". Ale zrovna na moji monopolní námitku mi přijde, že ten Urza neodpovídá....
Mimochodem, co pro tebe znamená pojem "svoboda", resp. "můžu si dělat, co chci"? Co bys, za předpokladu, že tebou popisovaná společnost vznikne, dělal, co teď dělat nemůžeš?
Ono mi tam stále není jasné, jak se taková společnost může obejít bez hierarchických struktur, pokud bude jen trochu větší a nebude tedy moci fungovat na dobrovolné bázi. Jak potom mohou vznikat nějaké větší projekty (třeba SW díla, stavební díla)? U nich to stejně povede na vznik hierarchie a jisté omezení svobody, ne?
Tohle je naprosto zcestný postoj. Stát je tvořen lidmi (národem nebo národy) a řídí ho lidi. Lidi se domluvili, že udělají stát, že budou spolupracovat a všichni se budou mít lépe, než když jsou sami.
Úřady, sněmovna apod. jsou pouze řídící orgány. A vládnoucí lidi vybral kdo..? Zase lidi. Máme nepřímou demokracii, takže obyčejní lidé vybírají většinu řídících úloh. Ale i kdybys měl třeba království, tak i tak lidé vybírají svého krále - pokud se jim nelíbí, můžou ho svrhnout. Jakákoliv moc vychází z lidí. Pokud x lidí podpoří člověka y, tak ten pak má moc. Pokud svou podporu zruší, o moc přichází a nemůže nic..
Dočetl jsem diskusi cca do poloviny, často se zasmál, občas pročetl
nějaký odkaz.
Smál jsem se třeba u příkladů s pozemky, u srovnání Švýcarska a Řecka
(srovnávat tyhle dvě země je ukázka totální neznalosti), ale nejvíc mě
šokoval argument o desítkách případů, kdy byl lidský život zničen
nějakým absurdním zákonem.
Hromada lidí se v poslední době přiklání k podobným směrům, naprosto to chápu, sám se přikláním k mnoha naivním směrům, které v praxi fungovat nemohou, ale chtěl bych, aby alespoň část z toho směru co se mi líbí byla aplikovaná do současnýho světa.
Obecně v týhle diskusi je vidět hromada naivity a nezkušenosti jak s reálným životem, reálným fungováním světa, chováním a psychikou lidí.
Hromada teorií perfektně funguje na papíře a v představách, ale je neslučitelná s reálným světem.
Taky přemýšlím o svobodě, hodně mě štve, že mě o ní v poslední době kdosi připravuje. Ale i svoboda má určitou hranici, určitý práh ideálního stavu, kdy je jí dost, ale jen tolik aby to člověk snesl.
Já bych se teďka chtěl zeptat na jednu konkrétní věc, bez toho aniž bych tvou filosofii vyvracel - jak by ve tvém systému fungovaly firmy? - Tím myslím, byl by tu vůbec někdo, kdo by vyráběl např. počítače, kdo by řídil správu Internetových uzlů (ta se sama nezařídí). Kdo by vymyslel standarty a protokoly, na kterých je dnes založený Internet a spoustu jiných věcí? Tohle přeci nemůže dělat jednotlivec...
To jsou právě ty filosofie Ono je příjemné a asi i zábavné budovat si na papír či ve své hlavě představy jakéhokoliv druhu (např. nový vynález nebo třeba tady uspořádání lidstva). Jenomže pak přijdou praktické otázky a otázky realizace, no a zatímco u (užitečného) vynálezu se tyto věci postupně vyřeší, tak většina takových filosofií prostě neobstojí - Alexandr veliký, Napoleon, Hitler (všeci chtěli vytvořit světovou říši), Francouzské kaskády revolucí, Komunismus, a desítky dalších co ani neznám My se přece vůbec nepotřebujeme hádat mezi sebou, když máme svoje předky, kteří to odzkoušeli za nás, často dost krvavě. Ale vždy se najde někdo, kdo si myslí, že bude lepší a jemu se to povede. Nepovede. Tento cyklus se opakuje a opakovat se bude, dokud se lidé nebudou schopni ohléhnout za sebe a vzít si ponaučení z praxe.
jak by ve tvém systému fungovaly firmy?
Na takovéhle otázky ti odpovědi dát nemůže, protože je prostě nemá. Stačí si pročíst jeho skvost o budování silnic http://picoviny.g6.cz/…d-the-roads/ kde s naivitou 15ti letého chlapce rozvíjí teorie plné logických nesmyslů a přešlapů. Úsměvné je, že někde v půlce toho elaborátu sám pokládá základ jakéhosi předchůdce státu: "Nebyl by taky problém, kdyby se třeba sešli všichni obyvatelé nějaké vesnice a dali na hromadu nějakou částku a najali nějakou soukromou firmu, která by tuto vesnici napojila na nějakou hlavní dálnici, aby tato vesnice byla přístupná."
To URL webu mimochodem vystihuje některý obsah Ale jinak čtu, čtu, zatím dobrý. Ještě dobrý u věty "Kdo by stavěl silnice? No kdo by chtěl." Řekněme, že bude opravdu někdo, kdo bude chtít stavět silnice pro jednoduchost. A hned poté "řejněme, že já vlastním firmu A, která..." Ale moment, jaké "já vlastním firmu". A jak seženeš zaměstnance, když si každý může dělat co chce? Proč by nějací lidé chtěli zrovna stavět silnice? Dobře, dobře, tak nějací se najdou. A kdo je kvalifikuje na práci se stavebními stroji? No přece školy. Moment, jaké školy? Žádné přece nejsou. Komu by se chtělo zakládat nějaké školy, kdo by chtěl být učitel, že? No, třeba by za to byly dobrá peníze... Ale jaké peníze, kdo by je asi tak tisknul? Ale nebudeme používat žádnou fyzickou měnu, použijeme bitcoin a platby budou přes internet.... A jaký asi tak Internet? Kdo by vyvinul tak komplexní systém protokolů a kdo by spravoval uzly? Internet pokud vím byl z počátku vytvořen pro propojení Univerzit - jakých Univerzit? Univerzity neexistují. Někdo by je musel založit, řídit, a sehnat jim učitele... No prostě když postupujeme takhle rekurzivně, tak najdeme tolik problémů, že lidé s mozkem to vidí jasně - dnešní systém společnosti a států nikdo nevymyslel kompletně na papíře a pak okamžite neuvedl do praxe. Byl to desetitisíciletý vývoj, vesměs metodou pokus-omyl, který vedl k postupnému vylepšování situace. Jaksi z toho vyplývá, že lidský mozek nemá kapacitu na to vynalézt naprosto nový systém řízení světa.
Zobrazeno 11 zpráv z 61.