Diskuze: Uloha obchodního cestujíciho

Člen

Zobrazeno 19 zpráv z 19.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Je to NP-úplná úloha, která se dá řešit jen intuicí nebo hrubou silou. Možná by to zvládl nějaký kvantový počítač, ale těch je zatím málo.
Tak toto by ani Einstein nevyřešil. Co takto tu úlohu nám říct ?
Ja vim,ale bude se mě na to u zkoušky ptat a nic nám o tom neřekl ani ve školním systemu nic neni...Tak co byste mi poradili abych tam řekl prosim?
Jako asi nejsem jediný který nechápe absolutně na co se ptáš ? Jak to souvisí s matematikou ?
Jakých 5 měst ?
Uděláš všechny možné permutace měst a spočítáš vzdálenosti mezi nimi. Z výsledků vybereš ten, který bude mít minimální součet.
Problém obchodního cestujícího je obtížný diskrétní optimalizační problém, matematicky vyjadřující a zobecňující úlohu nalezení nejkratší možné cesty procházející všemi zadanými body na mapě. My máme 5 měst a popsat mu co s tim jakým zpusobem tu optimální trasu najít
Aha tak to je moje
neznalost že něco takovéhle existuje
bohužel neporadím
TO KIT .Jo ja vím,ale to je právě to co je špatně...protože nejaké
faktory a podobné blablbla čím nás krmí,ale nic nevysvetli pořádně...
Tahle uoha neni moc na logiku tady se hraje na nejaký algoritmus a Hamiltona
To Zirko.O nic nepřicházíš ,je to strašná haluz:-)
Podobný je i Problém batohu. Jsou to úlohy, které na které člověk dokáže najít přijatelné řešení za přijatelnou dobu, ale počítač si na nich vyláme zuby. Už 20 měst se standardním postupem nedá na počítači vyřešit a proto se hledají přijatelná, i když ne zcela správná řešení.
Místo TO jméno používej prosím tlačítko odpověděd pod příspěvkem na který reaguješ.
No ono by to taky chtělo říct, co přesně vám o tom říkal:
Hamiltonovská cesta v grafu je taková cesta, která prochází každým vrcholem grafu právě jednou. Hamiltonovský cyklus je Hamiltonovská cesta, která začíná a končí ve stejném vrcholu.
Algoritmus pro nalezení optimálního řešení obchodního cestujícího musí ve váženém grafu najít Hamiltonovský cyklus s co nejnižším ohodnocením. Neznáme žádný deterministický algoritmus, který by úlohu řešil rychleji než v O(2N), ale existuje polynomiální nedeterministický algoritmus řešící úlohu - úloha je tedy NP.
Také ji lze převést na další NP-úplné úlohy použitím polynomiálního deterministického algoritmu, takže problém obchodního cestujícího je NP-úplný.
Na internetu najdeš tunu materiálů k problému.
NP = nondeterministic polynomial time
No problemo si můžeš říkat před zkouškou ze složitosti, protože
zrovna NP-complete problems jsou složité jako sviňa
No tak to si toho z přednášek pamatuješ opravdu hodně...
je to distancni studium...takze vicemene samostudium...tech par prednasek co mame 3x za semestr je spis takovy chaos co vse kde vse jak dokdy a tak
No jo, jenže já nevím, co po tobě chtějí. Po nás chtěli převoditelnost NPC problémů KACHL->SAT->k-klika->HK. To, že obchodní cestující je HK (hamiltonovský cyklus), jsem ti ukázal už v předchozím příspěvku.
Na začátku píšeš o vysvětlení pro matematickou lamu - tohle je jenom matematika a bez ní to nejde.
Zobrazeno 19 zpráv z 19.