NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Diskuze: Vývoj IT?

Aktivity
Avatar
Andrea P.
Člen
Avatar
Andrea P.:29.6.2016 21:35

Ahoj,

chtěla bych rozvést diskuzi na téma "Kam se bude ubírat IT v budoucnu?", jeho vývoj, mobilita, ad. Dělám si průzkum a zpracovávám projekt na toto téma a zajímá mě názor okolí. Ať už amatérů (kteří i tak mohou velkou měrou přispět, jelikož na to mohou mít svůj názor) nebo lidí z oboru. Budu ráda za jakýkoliv příspěvek k věci. Myslím, že toto téma je velice aktuální a není od věci se nad tím takto filozoficky či fakticky zamyslet. Děkuji za pomoc a těším se na příspěvky.

 
Odpovědět
29.6.2016 21:35
Avatar
Honza Bittner
Tvůrce
Avatar
Honza Bittner:29.6.2016 22:14

Webové technologie mají velký potenciál - neustále se vylepšují, dávají se postupně všude a jsou poměrně jednoduché...

Nahoru Odpovědět
29.6.2016 22:14
FIT ČVUT alumnus :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Avatar
pocitac770
Tvůrce
Avatar
pocitac770:29.6.2016 22:25

Já mám na to takovýto názor: teoreticky jsou 2 možné scénáře. (Zaměřené obecně na technologie do budoucnosti)

První, cituji přibližně Einsteina (tedy myslím, že je to jeho citát): "Ve 4. světové válce se bude bojovat klacky a kameny", neboli, že lidstvo bude zdokonalovat techniku tak hodně, až bude použita na kompletní zničení lidské civilizace, ať už ve smyslu biologickém (všichni, nebo alespoň většina lidstva zemřeme), nebo technologickém (vše, co jsme doposud vytvořili bude ztraceno). Ani nemusí jít o cílený útok, můžeme sami vytvořit něco jako "Pandořinu skříňku", které nás sama zničí naší neopatrností. Viz globální oteplování, zničení atmosféry kvůli smogu, ničení přírody, která nám dává život,.... V tu chvíli IT bude plnit

  1. Před koncem světa tu ničící funkci
  2. Po konci světa žádnou funkci :D

Druhý se zakládá na principu, že se nám tu nějakým prapodivným způsobem podaří vydržet, a budeme mít stále svojí techniku, a svět se bude "lepšit". V tu chvíli, jak si většina lidí může všimnout se snažíme co nejvíce vložit technologie do našeho života, a taktéž se přiblížit k nim (Wearables, VR). Proto se bude čím dál tím více dostávat technologie k člověku blíže a blíže. Pravděpodobně to začne rozšiřováním VR do všech oborů, a koutu života, zároveň se taktéž bude zlepšovat kvalita (všechny nejrůznější detektory pohybů a dalších věcí, co člověk může do VR přenést). Nakonec se bude snažit věda člověka do VR rovnou "dostat přímo". Tzn. rozvoj neurologie -> "neurotechnologií", které budou nakonec vézt k rozvoji kybernetiky v tom "sci-fi" smyslu, neboli fyzické spojení člověka a stroje.

Editováno 29.6.2016 22:26
 
Nahoru Odpovědět
29.6.2016 22:25
Avatar
Odpovídá na Andrea P.
Neaktivní uživatel:29.6.2016 23:15

Ahoj. Myslím, že co se týče technologií obecně, se vidí veliký potenciál v holografech a podobných věcech. Dále dotykové telefony, kterých se nemusíte dotknout, nebo zaměření se na internet - ať už přenos rychlejší než světlo, či další sociální sítě, jak být s přáteli bez přátel. Když k nám pronikl Facebook, myslela jsem, že po jiných serverech a komunikačních prostředcích už nic přijít nemůže. A najednou Instagram, Snapchat a nevím, co víc... někdo zase něco vymyslí. Internet to určitě jistí! :-)

Nahoru Odpovědět
29.6.2016 23:15
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
jakubho
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
jakubho:30.6.2016 12:18

Nejsem fyzik, ale to co jsi napsala je obrovský blábol. Internet o rychlosti světla? To my mít nikdy nebudeme. Už jen proto, že nemůžeš tahat optický kabel všude. Co mě ale udeřilo do očí je podle tebe možné překročení rychlosti světla. Promiň, ale i malé dítě ví, že světlo je nejrychlejší věc ve vesmíru. Nic rychlejšího prostě nemůže být!

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 12:18
Chyba-Jediná jistota v životě programátora.
Avatar
Odpovídá na jakubho
Neaktivní uživatel:30.6.2016 12:22

Promiň, měla jsem to dát do uvozovek. Byla to samozřejmě hyperbola, nadsázka, ironie. Narážka na reklamní taháky telefonních operátorů, kteří nám nabízejí neustále rychlejší a rychlejší internetové připojení. :-D :-D :-D

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 12:22
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na jakubho
Tomáš Maňhal:30.6.2016 12:28

To taky není tak úplně pravda :-) Zvlášť pokud platí, že rychlost světla je ovlivněná tím, kudy prochází. Ano, všude se řeší rychlost ve vakuu, ale co když jsou někde ve vesmíru látky nebo prostředí, které umožní vést světlo rychleji než ve vakuu? :-) Nejde přece tvrdit, že je něco nejrychlejší, největší nebo nejkrásnější ve vesmíru, když ho celý nemáme objevený a zmapovaný :-) Před námi se stále schovává neuvěřitelný objem dat a informací, na který zatím nedokážeme dosáhnout :-)

 
Nahoru Odpovědět
30.6.2016 12:28
Avatar
Alexej Haman
Člen
Avatar
Alexej Haman:30.6.2016 12:51

Já vidím největší potenciál ve všem co se točí kolem pornografie. :P

 
Nahoru Odpovědět
30.6.2016 12:51
Avatar
Odpovídá na jakubho
Marian Benčat:30.6.2016 12:52

To mení pravda, nevím jeslti už je to potvrzené, ale vědci jsou přesvědčeni, že třeba subatomární částice jsou rychlejší než světlo.. jak napsal tomáš nademnou.. k měření rychlosti potřebuješ způsob měření a k tomu měření musíš být schopný vlbec tu danou věc detekovat.. a jak jistě víš, tak plno věcí objevujeme až nyní, že vůbec existujou.

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 12:52
Totalitní admini..
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Marian Benčat
Martin Dráb:30.6.2016 13:05

AFAIK to jsou hrátky se zápornými energiemi, hmotnostmi a bodobnými věcmi. Případně s principem neurčitosti (nemožnost změřit přesně zároveň rychlost a polohu částice, podobně pro její energii v určitém časovém okamžiku – pak můžeš ale tvrdit, že v době, kdy tyhle veličiny "nevidíš", se mění a vysvětlit tak třeba tunelový efekt. Je to taková hříčka, jak převést věci do světa pravděpodobností a tím se vyhnout nutnosti nalézt neznámé příčiny, protože ta teorie prostě funguje).

Běžná subatomární částice (vynecháme-li ty s "nulovou klidovou hmotností") rychlost světla ve vakuu překonat nemůže. V jiném prostředí tomu tak být nemusí (myslím, že v jaderných reaktorech se tak celkem běžně děje), viz Čerenkovův jev.


Co se týče tématu vlákna, budoucnost vidím tak, že se vývoj SW bude ubírat směrem k využití stále jednodušších (a méně efektivních) prostředků (např. prog. jazyků), což si budeme moci dovolit vzhledem k přebytku výkonu pro běžné úlohy. Ono u se to dávno děje. Naštěstí nutnost těch, co řeší věci na úrovni operačních systémů a HW nikdy tak docela nevymizí.

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 13:05
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Pjanus
Člen
Avatar
Pjanus:30.6.2016 13:23

Zaráží mě, že tu nikdo ještě nezmínil umělou inteligenci, protože v tom vidím největší budoucnost já. Programy které se sami učí s všemožnými využití.

 
Nahoru Odpovědět
30.6.2016 13:23
Avatar
Makaron
Člen
Avatar
Makaron:30.6.2016 13:39

Einsteinova teória relativity (či už všeobecná alebo špeciálna) je založená na tom, že žiadna informácia nemôže cestovať rýchlejšie ako je rýchlosť svetla. Dosiahnuť ju môžu len častice s nulovou pokojovou hmotnosťou (pr. fotón). Čím bližšie sa hmotná častica dostáva k rýchlosti svetla, tým menej rastie jej rýchlosť a naopak sa zvyšuje jej hmotnosť. Aby dosiahla rýchlosť svetla, tak by musela dosiahnuť nekonečnú hmotnosť, čo nie je možné. Táto teória je nespočetne krát experimentálne overená a vo fyzike zaužívaná.

O kvantovo prepojených častiach (anglicky Quantum Entanglement) dokážeme získať informáciu na akúkoľvek vzdialenosť, tj. rýchlejšie ako svetlo -> zmeraním spinu jednej častice vieme okamžite spin tej druhej častice (opačný). Problém je, že toto sa nedá využiť na prenos HOCIJAKEJ informácie (všetko je založené na pravdepodobnos­tiach), a preto to neporušuje Einsteinov princíp.

Ak by sa chcel niekto o tejto problematike dozvedieť viac, tak odporúčam YT kanály Veritassium a Looking Glass Universe.

 
Nahoru Odpovědět
30.6.2016 13:39
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Pjanus
Martin Dráb:30.6.2016 13:53

Zaráží mě, že tu nikdo ještě nezmínil umělou inteligenci, protože v tom vidím největší budoucnost já. Programy které se sami učí s všemožnými využití.

To máš pravdu, že se to tu už určitě mělo objevit. Na druhou stranu bych umělou inteligenci nepřeceňoval (což se podle mě v dnešní době začíná dít). Ale s rostoucím výkonem bude samozřejmě lepší a lepší.

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 13:53
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Ondřej Krsička:30.6.2016 14:08

Hodně důležité budou taky baterie.
Vymyslí se baterie se super poměrem hmotnost kapacita. Budou taky levný na výrobu. Baterku v autě vyměním nebo nabiju jednou za 10 000 km a bude to úžasný.

Zlom přijde až se objeví a objasní vše (asi ne úplně vše) o kvantech.

 
Nahoru Odpovědět
30.6.2016 14:08
Avatar
Makaron
Člen
Avatar
Odpovídá na Martin Dráb
Makaron:30.6.2016 14:11

Kvantové počítače (podľa mojich informácií už existujú funkčné prototypy) radikálne zlepšia AI, hlavne kvôli tomu, že nebudú musieť zvažovať každú situáciu jednu za druhou ako dnešné, ale vďaka princípu superpozície ich dokážu zhodnotiť všetky naraz a tak sa rozhodnúť.

 
Nahoru Odpovědět
30.6.2016 14:11
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Makaron
Martin Dráb:30.6.2016 14:20

Kvantové počítače (podľa mojich informácií už existujú funkčné prototypy) radikálne zlepšia AI, hlavne kvôli tomu, že nebudú musieť zvažovať každú situáciu jednu za druhou ako dnešné, ale vďaka princípu superpozície ich dokážu zhodnotiť všetky naraz a tak sa rozhodnúť.

Máš pravdu, že v tomto ohledu mohou pomoci. Ale není to tak jednoduché. Co jsem ze svého studia pochopil, tak kvantovému počítači nasypeš všechny možné situace naráz, on je naráz všechny posoudí a vyplivne ti výsledek, který je kombinací všech těchto situací. To znamená, že ty z toho kombinovaného výsledku musíš nějak dopočítat to, co potřebuješ. Navíc jsou ty výstupy pravděpodobnostní.

Moc se ale o toto téma aktuálně nezajímám, takže mi třeba něco uniklo. Moje poslední znalosti jsou, že aktuálně dostupné kvantové počítače disponují malým počtem qubitů a pořád jim do schopností teoretického kvantového počítače něco schází (nemají stejnou výpočetní sílu). Navíc pochybuji, že by v dohledné době se staly tyhle věci tak levné a odolné, aby se mohly rozšířit do každé domácnosti.

Ale určitě bych si na takovém stroji něco rád naprogramoval, to by bylo hodně zajímavé.

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 14:20
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Andrea P.
Člen
Avatar
Odpovídá na Andrea P.
Andrea P.:30.6.2016 20:14

Děkuji za příspěvky. Právě mě dost zajímá, jestli se tady budou objevovat spíše názory, že to vede ke zkáze, nebo naopak v tom někdo vidí opravdu čistě jen komfort a prostředek ke zkvalitnění našeho života. Protože úroveň IT dnešní doby je lidmi vítaná a vyžadována, jelikož to prostě poskytuje všem teď komfort. Otázkou je ale stále, kam to povede.

 
Nahoru Odpovědět
30.6.2016 20:14
Avatar
Odpovídá na Andrea P.
Neaktivní uživatel:30.6.2016 20:41

Já spíš věřím, že it bude sloužit. Nemyslím, že nastane něco jako v R. U. R. nebo Matrixu :-)

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 20:41
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin Dráb:30.6.2016 21:40

Já spíš věřím, že it bude sloužit. Nemyslím, že nastane něco jako v R. U. R. nebo Matrixu :-)

Pokud taková situace nastane, tak za velmi velmi dlouho.

IT sloužit asi bude (i když by to člověk při řešení problémů s některými technickými podporami někdy ani neřekl :-) ). Může se to ale trochu zvrtnout, např. z důvodů bezpečnosti. Až tedy bude dostatek agendy veden třeba jenom elektronicky.

Nahoru Odpovědět
30.6.2016 21:40
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
mixxy
Člen
Avatar
mixxy:2.7.2016 11:29

Letame do vesmíru,jezdíme se super rychlýma autama,nosíme na sobe metamaterialy a za dverma je nositelna elektronika.Tak teďka už jenom ty bankovní transakce o víkendu a bude to baaaaaajo ;-)

Nahoru Odpovědět
2.7.2016 11:29
Neni dulezite mnoho vedet a znat. Dulezite je vedet, co je treba.
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Andrea P.
Petr Čech:2.7.2016 13:03

Lidstvo se IMHO zničí dříve než toho budou schopné technologie :P

Nahoru Odpovědět
2.7.2016 13:03
the cake is a lie
Avatar
Atrament
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Atrament:2.7.2016 13:50

Souhlas :) Kámoš kdysi předpovídal lidstvu trvanlivost maximálně do 2050, tehdy jsme se mu smáli, ale dneska už vidím, že byl možná ještě i trochu optimistický :)

 
Nahoru Odpovědět
2.7.2016 13:50
Avatar
Neaktivní uživatel:2.7.2016 14:35

Místy tu zazněly opravdu pěkné názory, místy trochu přestřelené předpovědi zkázy lidstva. Dovolím si také úvahu, lidstvo nezničí technologie ale právě lidstvo samo, zbraně nezabíjejí lidí. Důležitost této myšlenky, může být pro běžného člověka skrytá, já ale věřím, že to právě v ní spočívá ona destruktivnost a předurčenost ke zkáze. Lidstvo se naučilo hezky pojmenovávat věci a svádět na ně negativní důsledky svojí povahy, to je onen problém. Jak se všechno někam odsouvá. "Tohle je problém technologie, ať to řeší technolog.", či naopak, "Toto je politika, do toho budou mluvit politici.". Tohle je chorej princip. Pokud v nadcházejících deseti letech fyzika projde extrémním pokrokem, skokem, nebo třeba chemie, takovým typem akcelerace, který zažívá IT dnes, opět se vrátí spekulanti a spekulace na téma: To, či ono nás zahubí, vlaky způsobí požáry a zničí naší úrodu. Vidíte kde jsme? Tohle se dělo a děje celou historii, je to strach z nového, který tu je a koncentruje se hlavně na prvky lidského pokroku spojené s velkou akcelerací. Kdybychom se místo strachu a nenávisti všichni vzdělávali a snažili se nové pochopit, nebylo by tak snadné pro destruktory společnosti zneužít nové technologie k ničení a škodám. To je ale už v nás samotných, bát se a mudrcovat. Negativně.

Ze střízlivých názoru se mi líbil ten o webu a jeho důležitosti a také o investicích do jednodušších vyšších jazyků, věřím ale, že nižší úrovně stále zůstanou nutností.

Já věřím v pokrok, věřím v setrvačnost a lidskou touhu přežít, věřím v inteligenci, takovou pro mě představují lidé jako S. Hawking, A. Einstein, A. Turing, I. Newton, N. Tesla ... mnoho dalších. Věřím, že lidstvo se nechce zničit úmyslně, věřím, že až se moudrost světa rozhodne, rozhoupe, že bude možnost naši zkázu odvrátit a nebude to nutně muset být za pět minut dvanáct.

Nahoru Odpovědět
2.7.2016 14:35
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Petr Čech:2.7.2016 16:51

Souhlasím s tebou, vetšina lidí si žádnou zkázu nepřeje, ale často nevědomky konají obráceně. Viz např. Trumpovi voliči v USA... (nerozebírejme to tady, pokud se vám to nelíbí, najděte si lepší příklad)

Kdybychom se místo strachu a nenávisti všichni vzdělávali a snažili se nové pochopit...

To je pravda, ale normální lidé prostě nechtějí či co (viz lidé, kteří se neinstalují W10 čistě proto, že slyšeli, že špatně vypadají a složitě se ovládají). Většinová populace je zkrátka hloupá a neuvědomuje si často důsledky svého jednání.

Nahoru Odpovědět
2.7.2016 16:51
the cake is a lie
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Neaktivní uživatel:2.7.2016 17:34

Podle mě není hlavní problém v hlouposti, přeci jenom ne každý má IQ vysokoškoláka. Podle mě je problém v omezenosti pohledu, řekněme, že většina lidí je považována za hlupáky proto, jelikož nepřemýšlí například nad tím, co by vlastně chtěli, co by jejich OS (auto, dům, cokoliv) měl umět a k čemu ho potřebují, neřeknou si, "Žiješ v 21. století, všechno je možné, tak pojď zkusím si vyhledat na YouTube videa, jak vypadá ta desítka, zkusím si to nainstalovat a když tak se vrátit a jde to vůbec? Jak je těžký se vrátit? Někdo koho znám a dělá do IT by mi to mohl říct, moment, on by mohl mít ty desítky nainstalovaný, třeba by mi ukázal jak se s tím pracuje." No a jsme doma, lenost je obrovský akcelerátor, pouze v rukách chytrého a přemýšlivého člověka, když jsem tak líný, že odmítám strávit pár hodin vybíráním svého smartphonu a koupím první šunku co mi "expert" v Datartu naservíruje jako "super top", pak se nemůžu divit, když ta šunka je fakt jen šunka. Bohužel lidé místo toho, aby převzali zodpovědnost na sebe, budou chodit prudit na fóra a hejtit "ten blbej Android" protože je snazší učinit prohlášení, než se na pár minut zamyslet. Navíc naše generace je vychovávána v tom, že mít názor je něco hrozně cool, mít názor je půlka znalosti a zkušenosti, protože kdo má názor, ten tomu přece rozumí. Opět lenost, jednoduchost, vychytralost, potřeba někoho očůrat. Tohle je problém, tohle je ta celá "hloupost" když ji otevřeš v 7zipu, lidí si neuvědomují důsledky svých činů, to jsi řekl velmi přesně, málokdo si uvědomuje, že učůrat všechno prostě nejde. Jenže náš systém školství a výchovy dětí je právě utvrzuje v tom, že jde. Nechci vinit školu, politiku, nebo cokoliv, já jsem se věnoval pozorování dost a tak můžu s klidným svědomím jen představit svůj názor, zároveň se snažím ukazovat lidem kolem, že tvrdá práce a zájem se časem zhodnotí. Jít trochu příkladem i když jde jen o mého mladšího bráchu, v tohle ale věřím, každý by měl udělat trochu, abychom dohromady mohli mít opravdový dopad. Omlouvám se za OT.

Nahoru Odpovědět
2.7.2016 17:34
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 25 zpráv z 25.