IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Základy 3D grafiky v Google SketchUp

Spousta z vás by si určitě ráda vymodelovala nějaký 3D model ale programy, které na to jsou dělané, jsou většinou cenově nedostupné (3DS MAX, Cinema 4D) anebo příliš složité ( Blender - sám v něm příliš neumím a to proto, že je velmi složitý a musíte mít spoustu trpělivosti, aby jste se v něm naučili a to já moc nemám :-).

Prostředí

Když spustíte SketchUp 8, objeví se vám okno "Welcome to SketchUp". Jednoduše klikneme na tlačítko "Start using SketchUp". Chcete-li se dozvědět více, tak klepněte na tlačítko "Choose Template" a můžete si vybrat určitou šablonu, každou vhodnou pro jiný projekt. Ale pokud modelujete jen jednoduché modely, nemusíte si volit nějakou specifickou šablonu. Doporučuji si zvolit millimeters, což znamená, že vzdálenosti se budou počítat na milimetry.

Po spuštění se vám objeví zhruba toto prostředí:

Google SketchUp - Google SketchUp

Teď se ale podíváme, co jednotlivé ikonky znamenají

Obdélník

Díky němu lze tvořit obdélníky a čtverce

Kruh

Vytváří různé kruhy

Úsečka

Můžete vytvořit libovolnou úsečku. Když na klávesnici zadáte číslo, znamená to délka úsečky v milimetrech nebo ve stopách, podle toho, jakou šablonu si zvolíte.

Vylévající se kýbl barvy

Zde se vybírá textura. Když na ikonku kliknete, zobrazí se vám okno jménem "Materials". Pomocí rolovacího pole (vedle ikonky domu) si vyberete oddíl, ve kterém najdete určité textury.

Dvě modré šipky

Po kliknutí můžete pohybovat kamerou. Nemusíte klikat na ikonu, stačí zmáčknout rolovací tlačítko myši. Zrušíte kliknutím na kurzor myši.

Guma

Poměrně důležitý nástroj. Jednoduše kliknete na objekt. Lze také kliknout na objekt a zmáčknout klávesu Delete.

To bylo prozatím asi vše. V příštím díle si ukážeme jak vymodelovat dům


 

Všechny články v sekci
Google SketchUp
Článek pro vás napsal adam440
Avatar
Uživatelské hodnocení:
2 hlasů
Aktivity