Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Úvod a předstřihová příprava v Sony Vegas

Vítám vám u prvního tutoriálu, který by vás měl naučit základy střihu videí a předstřihové přípravy a to na ukázkách v programu Sony Vegas. Všechny ukázky budou ve verzi Sony Vegas Pro 10, kterou vlastním. Jiné verze se mohou mírně odlišovat, ale nic co by měl být problém.

Software

Jak už jsem říkal, já budu používat Sony Vegas Pro 10, ale ten bohužel není zdarma ke stáhnutí (existují trial verze). Jiná možnost je místo Sony Vegas Pro tvořit ve Vegas movie Studio (prakticky stejné, jen nemá některé funkce, které nás ale stejně nezajímají), ten je sice také placený, ale není tak drahý a dají se objevit například i studentské licence za rozumné peníze. Alternativy pro střih ještě Movie Maker (je zadarmo, ale umí jen základní funkce), After Effect a mnohé další.

Účel článku

Tyto články jsou pro všechny, kteří se střihem nemají moc velké zkušenosti, protože experti v nich nenajdou žádné moudro, maximálně si mohou připomenout užitečné postupy.

To co zde budu tvrdit nemusí být žádné absolutní dogma, píšu z vlastní zkušenosti nebo z dobrých rad mého okolí. Tudíž se nebráním žádným opravám, či diskuzím, dokonce za ně budu rád.
Mé zkušenosti se střihem videí jsou omezené převážně na střih kreslených filmů a seriálů, proto budu uvádět příklady převážně na nich. A třeba při střihu videa z dovolené to znamená že se tomu budou muset přizpůsobit efekty a přechody.

Začátek

Nyní si zkusíme otevřít nový projekt v Sony Vegas. Po chvilce spouštění by se mělo objevit něco takového:

Úvodní obrazovka - Úprava videa ve Vegas Nyní se na ni pořádně podíváme a naučíme se kde přibližně co je. Abychom se dále nemuseli zbytečně zdržovat hledáním. Důležité části: menu, obrazovka vpravo nahoře, spodní polovina obrazovky, a najít nápisy Project Media,Explorel,Tran­sitions, Video FX, Media Generators

Nyní si s tohoto odkazu:

Video

Stáhneme testovací video. Důvod proč zrovna toto je vysvětleno o kousek níž v článku, důležité je, že s tímhle videem je jistota, že ho otevřeme (a to prakticky v čemkoliv). Napřed klikneme na nápis Project Media (vlevo uprostřed) a nyní se pokusíme přidat naše video.

Otevírání/import videa do projektu jde několika způsoby

  1. File (vlevo nahoře) - Open - najdeme si stáhnuté video klikneme na open a video je přidáno (máme klávesovou zkratku Ctrl+O)
  2. Pod kousek pod nápisem File máme malou ikonu složky, klikneme na ni a znovu najdeme otevřeme
  3. Najdeme si stáhnuté video a přetáhneme video na velký šedý obdelník vlevo nahoře

Samozřejmě existuje ještě několik dalších způsobů, které jsou víceméně podobné, a dělají to stejné. Důležité ale je, že se nám tímhle podařilo importovat video (Sony Vegas si ho při importu prohlídl, a nyní s ním může pracovat). Tohle video by nyní mělo být viditelné v záložce Project Media. Pokud budeme chtít něco dělat, stačí přetáhnout video z Project Media na časovou osu (spodní polovina obrazovky). SonyVvegas je chytrý program a sám nám v tu chvíli přidá nový Video Track (řádek pro video), a kdyby naše video obsahovalo i audio, přibily by tam řádky dva.

Nyní si náš project uložíme (file-save/save as, nebo jen Ctrl+S) někam kde se nám bude příště hodit.

Příprava zdrojů do Sony vegas

Pozorný čtenář si jistě všiml několika zvláštnosti v předchozím postupu.

  • Museli jsme stáhnout nějaké konkrétní video, abychom měli jistotu, že se nám ho podaří otevřít (zvláštní, a rozhodně ne praktické).
  • Na to, že video má 4 vteřiny a je v mizerném rozlišení zabírá podezřele moc místa (mělo by zabírat okolo desetiny).

Čím je to způsobeno? Sony Vegas umí otevírat pouze některé formáty (kontejnery) videí, pro nás je důležité že umí otevřít .avi, .mp4 .wmv, což jsou jedny z nejrozšířenějších formátů. Bohužel neumí (je to dáno i formátem/kontej­nerem samotným) otevřít .mkv, který je dneska stále populárnější. Mimo jiné neumí ani .rmvb, .mov pokud vím. To je velmi nepříjemné, nikoliv však neřešitelné.

Druhým problém je, že i když budete mít video ve správném formátu, je stále možné, že se vám jej nepodaří otevřít. Kromě formátu má video (audio) i druhou důležitou část a to je kodek. Pokud nevíte co je to kodek, tak si to najděte na internetu, pro naši práci to není důležité, jediné co potřebujeme, abychom ty kodeky v našem PC měli a pak je mohl Sony Vegas použít pro přečtení a zpracování videa.

Video, které jste si stáhly, bylo nekomprimované video (nemá kodek, všechno je uloženo bez komprese), proto je tak velké, a proto jej není problém otevřít. Velmi pravděpodobně už nějaký ten kodek u sebe máte, protože jej potřebujete při přehrávání videí (pokud používáte VLC, je dost možné že nemáte a proto si je budete muset dostahovat).

Jaké kodeky byste měli mít? Rozhodně je dobré mít DivX. Xdiv jsou sice starší, ale spoustu videí je v nich. Následně je dobré mít x264 (můžete taky najít pod H264) je velmi dobrý a spousta nových videí je právě v něm (i když už se chystá další generace), minimálně pro to, že i přes vysokou kompresi si zachová velmi dobrou kvalitu. S těmito třemi dokážete otevřít docela dost a značně vám to zjednoduší život. Alternativou je si třeba stáhnout nějaký velký KodekPack, ale to nedoporučuji (dělá to zbytečný bordel v pc, a muže způsobit hlavně při střihu pády a jiné problémy).

Co se stane, když i přes tyhle kodeky vám video nejde otevřít, nebo ho máte v špatném formátu? Pak ho musíte konvertovat. Na základní konverzi doporučuji Format Factory, je zdarma, je v češtině a umí konvertovat spoustu věcí, nám stačí, že umí konvertovat mezi formáty, ale také umí změnit kodek (stačí se podívat do nastavení a nastavit si jeden z těch výše zmíněných).

Nyní nám ale na scénu přichází zmiňované .mkv. tento formát umí v sobě mít více stop videa, audia a titulků a velmi často se stává, že při konvertování se program snaží všechny stopy hodit do jedné (více video stop, a nebo hlavně titulky-hardsub, který z takto konvertovaného videa prakticky nejde odstranit. Proto se při práci s mkv používají napřed programy já doporučuji MKVToolNix, které z původního souboru vytáhnou jen ty stopy které potřebujete, a ty následně pošlete do konvertoru.

Hotovo, všechno jasné? Nyní máme jsme schopni vytvořit videa, která půjdou v Sony Vegas otevřít a půjde v nich pracovat. To ovšem neznamená, že jsme skončili. Nyní jsme sice schopni videa otevřít, ale takhle bychom se daleko nedostali. My pokud chceme stříhat kvalitně (a to my chceme), to musíme udělat jinak. Musíme být schopni dostat videa do lepších kodeků pro střih, než jsou Xdiv, DivX, H264. Musíme je dostat do takzvaných bezztrátových kodeků.

Bezztrátové kodeky

Bezztrátové kodeky, jak už název napovídá, jsou kodeky, které uchovávají všechny informace o videu a žádné neztrácejí (na rozdíl od výše zmiňovaných). Pokud vás toto téma více zajímá, tak prostudujte například: I, P, B frame. Pro střih je důležité, že každý snímek/frame je reprezentován samostatně a proto můžeme stříhat a dělat efekty s přesností na snímky bez strachu, že nám nějaká informace bude chybět.

Na to dostat naše video do správného formátu a s bezztrátových kodekem, budeme potřebovat již trochu lepší programy. Já doporučuji Avidemux (zdarma, ale mívá problém se stabilitou), nebo jde použít AvySinth (nikdy jsem nepřišel na chuť). Důležité je že oba dokáži konvertovat do mnoha formátů s mnoha kodeky, ale do kterých? Nejznámější jsou Huffyuv AVI lossless video codec a Lagarith Lossless Video Codec. Mě se osobně zalíbil kodec FFV1, který jsem našel v Avidemux 2.5, a který má nejlepší kompresní poměr z bezztrátových kodeků co znám.

Nyní je potřeba si vybrat kodek (doporučuji nainstalovat alespoň dva z nich) a vyzkoušet si konvertovat (skrze Avidemux je to mnohem uživatelsky přívětivější) své video do formátu .avi (jistota) a do svého vybraného bezztrátového kodeku. Video, které vám vyleze z tohoto procesu je připraveno pro střih. Nenechte se zmást, že Avidemux umí konvertovat video s kodekem který nemáte nainstalovaný, to neznamená že to potom dokážete otevřít v Sony Vegas)

Shrnutí

Pokud jste se ještě neztratili, anebo pokud ano tady je shrnutí co je ideální udělat přes začátkem stříhání.

  1. Seženeme náš zdroj videa.
  2. Pokud je to .mkv, tak použiejeme př MKVToolNix, abychom konvertovali jen to co chceme (šetří to i místem).
  3. Hodíme ho ideálně do Avidemuxu/AviSinth nebo do něčeho takového (když nic aspoň do Format Factory).
  4. Nastavíme formát videa na .avi/.mp4 a kodek na Hyuff/Lagarith/FFV1 (nebo aspoň na H264), dle kodeku který máme nainstalovaný.
  5. Výsledek si hodíme někam zvlášť do složky, která bude pro zdroje pro konkrétní střih.
  6. Konečně otevíráme v Sony Vegas a začínáme stříhat.

Upozornění:

  • neděste se toho, co jste si teď přečetli, vypadá to složitě, ale jak se to člověk jednou naučí dělá to automaticky, a je to velmi užitečný zvyk
  • až budete stříhat trochu déle, naučíte se výjimky kde třeba není nutné konvertovat do bezztrátu, ale pro začátek všechno co stříháte do něj
  • čím méně konverzí videa tím lépe, proto je lepší to nacpat jednou do složitějších programu než jít přes více jednodušších (MKVToolNix atd se nepočítají)
  • video v bezztrátovém kodeku zabírá poměrně hodně místa (jednotky desítky GB dle kvality) dejte si na to pozor
  • zdroje si nechávejte uložené tak jak jste si je stáhli, a konvertujte jen když s nimi potřebujete stříhat (zabírají moc místa, a spousta přehrávačů si s bezztrátovým kodekem neporadí, nehledě na to že váš HW taky nebude mít radost sledovat film o velikosti 20GB)
  • nemyslete si, že přechodem k jinému stříhacímu programu se tomu vyhnete, pokud chcete stříhat kvalitně je to všude stejné
  • nezmiňoval jsem audio, pro které by mělo platit to stejné, ale u audia nebývají takové problémy s kodeky, ani s formáty (pokud ano stejný postup jen jiné kodeky)
  • obrázky jako jiné zdroje jsou jednoduché, Sony Vegas podporuje prakticky všechny známé (hlavně třeba .png)

Závěr

Příští díl by měl být už trochu zajímavější. Budeme se věnovat ještě trochu zdrojům a nějakým tipům při přípravě a konverzi, dále pak nastavováním projektů v Sony Vegas, základními funkcemi v Sony Vegas a možná se dostaneme i na první renderování.


 

Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Článek pro vás napsal martinsakra
Avatar
Uživatelské hodnocení:
1 hlasů
Autor programuje v C# a Javě + dělá v Unity3D
Aktivity