Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount week 30

Diskuze: Transformace příkazu v reálný pohyb

Aktivity
Avatar
Mikoláš Chromík:8.1.2016 8:23

Ahoj, vyšel jsem střední, umím takové to středoškolácké programování v C, v podstatě se to všechno týká software, ale to mi přijde k životu neužitečné.

Hodně mě zajímá to, jak se proměňuje příkaz napsaný ve zdrojovém kódě a reálný, mechanický pohyb nějakého periferního zařízení, např. ramena. Vím že tam asi bude figurovat nějaký mikroprocesor, ale nevím jak fyzicky a prakticky takový mikroprocesor mám naprogramovat, resp. jak to tam strčit ... Nevím kde rozumě začít, tak abych tomu rozuměl ... a pak bych nechtěl zůstat jen u naprogramování mikroprocesoru, ale vážně bych chtěl dojít k tomu, jak reálně vidím, že se to rameno hýbe. Takže zapojení té části, která má něco dělat a jak k tomu přistupovat, jaké to má mýt napájení, jakou konstrukci zvolit, prostě deterministicky jedno po druhém. Na internetu nic není, hledal jsem dlouho ...

 
Odpovědět
8.1.2016 8:23
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Mikoláš Chromík
Adam Ježek:8.1.2016 9:06

Jestli chces zacit s mikroprocesory, tak zkus Arduino, tam de psat i v C. Nebo si kup nejaky mikroprocesory od Atmelu, jen je nepouzivej jako Arduino, pokud se nepletu, tam se musi psat primo v C a je to slozitejsi. Ale jestli teprve zacinas, tak doporucuju Arduino.

Nahoru Odpovědět
8.1.2016 9:06
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
David Novák
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
David Novák:8.1.2016 10:47

Tak v praxi tam máš nějaký mikročip, co to řídí. V rameni máš typicky nějaký motorek (nebo více) a podle toho, jaké mu pustíš napětí, tak se bude rychle točit.. Takže mikročip hodí nějaký povolovací signál do 1 a případně tam může být nějaký několikabitový signál k multiplexoru, který vybírá výstupy děličky napětí..

Ty signály jsou normálně namapovány na piny mikročipu a vevnitř to může fungovat různě - buď používáš nějaký obecný, co si někde koupíš.. Tam budeš mít jasně daná pravidla, co to umí a jak to programovat.. Nebo si můžeš klidně vyrobit vlastní řídící čip (ať už z jednotlivých součástek nebo zakoupením FPGA a naprogramováním vlastního obvodu).

A programování takového mikročipu z PC může být různými způsoby - většinou tam je nějaká vnitřní paměť, do které nahraješ svůj zkompilovaný program, který se pak vykonává.. A nebo si můžeš udělat přímé rozhrání - kde by ten mikročip měl rozhraní, na které bys hodil kód instrukce, nějaké nastavení a dal mu pokyn z vnějšku něco vykonat..

Nahoru Odpovědět
8.1.2016 10:47
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Mikoláš Chromík:8.1.2016 14:13

Zajímavé, určitě by se mi líbilo, kdybych to dokázal soběstačně vyrobit. Věděl bys o něčem, co by mě to mohlo vysvětlit, nebo naučit? A pak kdybych chtěl udělat něco silnějšího, kdy už pravděpodobně i ty motory vlastní napájení. Chtěl bych se vrhnout do něčeho, co má potenciál konat skutečnou práci ...

Jinak když jsem se díval třeba na to Arduino, tak tam se ten program myslím házel z počítače, přes USB do té paměti ne? To by se mi taky líbilo! =D

 
Nahoru Odpovědět
8.1.2016 14:13
Avatar
Mikoláš Chromík:8.1.2016 14:14

Ještě dodávám, že bych se klidně spokojil s postupem takové konstrukce

 
Nahoru Odpovědět
8.1.2016 14:14
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Mikoláš Chromík
Adam Ježek:8.1.2016 14:43

Do Arduina to teče přes USB jak říkáš, to je na něm to snadné, že je v něm již připravený bootloader,který přečte data ze sériové linky auloží je do flashpaměti čipu, tudíž ani nepotřebuješ programmer, což je výhoda oproti přímýmu programování Atmelovskejch procesorů, kdy potřebuješ ještě programmer a taky to je celkově složitější.

Jednou jsem chtěl postavit menší robotickou ruku, nakonec z toho sešlo, ale vpodstatě jde jen o to sehnat silná servomotory a ty nacpat do kloubů. S tím, jak dělat design ti neporadím, u mě to bylo stylem "co mě napadlo ve sprše", ale základní znalosti ti na to stačej, a pokud si jako malej měl LEGO Technic nebo Merkura, tak tam se taky něco naučíš. Zkus možná pogooglit něco o modelování robotů.

Nahoru Odpovědět
8.1.2016 14:43
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Mikoláš Chromík:8.1.2016 15:13

Myslíš, že by to třeba nevyžadovalo nějaký dodatečný zdroj napětí?

 
Nahoru Odpovědět
8.1.2016 15:13
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Mikoláš Chromík
Adam Ježek:8.1.2016 15:26

Tak jakykolliv motor k Arduinu ho potrebuje. I ty co berou proud v rozmezi, na ktery je Arduino delany by ho mely mit. A ony jsou i 5V motory, takze pokud koupis zdroj, tak s nim muzes napajet jak motory tak i Arduino a nepotrebujes k tomu pocitac.

Nahoru Odpovědět
8.1.2016 15:26
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Mikoláš Chromík:8.1.2016 15:39

Když jsi se pokoušel o to rameno, měl jsi k dispozici nějakou dobrou předlohu? Protože to naše softwarové programování ve škole bylo takové na nic, nevím moc jak to skloubit s tímhle tím ...
Jinak ty motory zvlášť mají napájecí dráty a zvláště ty datové? Jestli jsem to dobře pochopil ..

Editováno 8.1.2016 15:41
 
Nahoru Odpovědět
8.1.2016 15:39
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Mikoláš Chromík
Adam Ježek:10.1.2016 11:13

Předlohou bylo částečně co sem se naučil ze stavebnic a pak sem projížděl Google jak to asi tak vypadá v reálu.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
10.1.2016 11:13
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Mikoláš Chromík:10.1.2016 23:20

Dík, tak to zkusím, a uvidím, když tak se zase ozvu :)

 
Nahoru Odpovědět
10.1.2016 23:20
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 11 zpráv z 11.