Diskuze: Rada pro Netbook
V předchozím kvízu, Online test znalostí Technického vybavení PC (expert), jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Člen
Zobrazeno 14 zpráv z 14.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
V předchozím kvízu, Online test znalostí Technického vybavení PC (expert), jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Tak ono celkově na dnešní dobu je ten notebook hodně pozadu.
Asi bych ti doporučil koupit nějaký levnější notebook do 7 tisíc.
Mám doma velice podobný. Windows 7 ani omylem.
Pokud chceš Windows, dej tam XP nebo 8. XPčka běží bez problému, 8 občas dojde RAMka.
Pokud nepotřebuješ nutně Windows, dej tam nějaký Linux. Lubuntu, Xubuntu, teoreticky i Ubuntu. Vše tam poběží líp než W7.
Ahoj,
Taky jsem měl do nedávna podobný stroj jen trochu lepší CPU a GPU byl jsem
na tom zhruba stejně s tím vytížením. Start trval asi 3 minuty bez antiviru
s antivirem to bylo okolo 4 až 5 minut záleží který máš . Proto jsem přešel na Linux
(měl i jiné důvody ale tento byl hlavní).
Hlavní je vybrat si dobrou distribuci. Pokud jsi Linux ještě nikdy nepoužíval tak ti doporučím skoro jako kolega nahoře Lubuntu či Xubuntu (pozor s Xubuntu bývají na noteboocích občas problémy proto ti spíš doporučím Lubuntu) a ještě je tu jedna alternativa a tou je Linux Mint (s Xfce ). Ubuntu bych ti nedoporučil protože Unity je dosti náročné. Pokud jsi z Linuxem alespoň někdy pracoval tak ti doporučím Manjaro Linux (s Xfce), nebo třeba OpenSUSE (s Xfce), ale je i spousta dalších, vyjmenoval jsem jen ty ze kterými mám zkušenosti. Nepředpokládám že jsi natolik zkušený Linuxový uživatel aby jsi provozoval třeba Arch Linux, Scienfic Linux, Gentoo (pokud vybíráte předkomplimované balíčky tak není taky problém s výkonem). Hlavně se dívej zda daná distribuce podporuje "odlehčená" prostředí jako jsou Xfce a LXDE (jsou ještě lehčí ale ty bych ti už nedoporučoval).
Pokud jsi jednu ze zmíněných distribucí nainstaluješ (budu brát v úvahu Xubuntu) tak start trvá minutu (většinou méně, např. mě Xubuntu na již zmíněné konfiguraci nastartuje za zhruba 40 sekund), vytížení pamětí po startu je ňákých 15% +- a CPU asi 8% +-. Při zapnutém prohlížeči je vytížení pamětí asi nějakých 35-X% záleží na počtu záložek .... Antivir na Linux dávat nemusíš byla by obrovská náhoda kdyby jsi chytil vir (spíše taková jako že dnes nebo zítra vyhraješ ve sportce alespoň 1 000 000 Kč ) .
Tak to je můj názor, teď mně můžete začít kamenovat (když už tu máme ty lidi z blízkého východu ).
Jako už ti doporučili všichni, musím podpořit jejich názor a to ten, že by bylo nejlepší přejít na Linux. S aktualizacemi nejsou problémy a nemůsíš ho platit. Narozdíl do ostatních bych ti ale doporučil spíš Elementary OS. Prostředí je relativně nenáročné, dovoluju si říct že méně než xfce a co se vzhledu týče, je to na špičce. Prostředí je jednoduché a je to založeno na Ubuntu, takže můžeš využívat třeba ten jejich obchod s aplikacemi. https://elementary.io
A ne, opravdu mu to neradím proto, že to vypadá podobně jako OS X. Na 1GB RAM a 1.73GHz single-core procesoru (GPU integrovaná Intel GMA 900) nemám problém se dvěma monitory, s čímž jsem měl problémy například na Xubuntu.
Pantheon je dobrý pro uživatele kteří chťejí mít gui hned po
nainstalování hotové a připravené k použití a nehodlají nic časem
nastavovat.
Xfce může také tvořit hotové gui, ale na rozdíl od Pantheonu má obrovské
možnosti nastavení a to celkem jednoduše.
Rychlost je v "hotovém" stavu zhruba stejná, ale Xfce si můžeš líp odladit
takže pak je rychlejší.
Rychlost v hotovém stavu mi rozhodně stejná nepříjde, Xfce má na tom mém starém železe problém s během na dvou monitorech, a věř mi že jsem se snažil to nastavit co nejlépe.
Tak to nevím, ale mě Xfce běhá normálně, a když potřebuju tak i na dvou monitorech. Ono taky záleží, jaká je to distribuce, co tam běží dál apod.
Jasně, ale co máš za HW? Nejde o to, že by byly třeba problémy se zobrazením. Jen Elementary OS mi běhá úplně v pohodě s otevřeným Firefoxem, hudbou, mailem a phpstormem na těch dvou monitorech zatímco Xfce s tím má problémy, trhá se a UX je celkově nižší.
No pokud jsi tam měl Xubuntu, tak se nedivím, sám jsem z něho šel pryč, v klidu žralo 2 GB a bylo neuvěřitelně pomalé. Ohledně toho HW :
Xfce je ale prý nejsvižnější a nejúspornější linuxové prostředí a mělo by běžet na 512MB RAM, aspoň mi to všichni tvrdí.
Ono je úsporné. Když se okolo něho nenapasuje 50 dalších hovadin (rozuměj Xubuntu). Na Fedoře 22 v mém prostředí (rozuměj IDE, mailový klient, prohlížeč, VMko a pár daemonů v pozadí) mi sežere 1.7 GB RAM.
Ohledně té RAMky, už se to zvedlo, to využití bylo po probuzení ze suspendu a čerstvém zapnutí Chromu.
Zobrazeno 14 zpráv z 14.