Diskuze: PC Sestava
V předchozím kvízu, Online test znalostí Technického vybavení PC (expert), jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Člen
Zobrazeno 14 zpráv z 14.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
V předchozím kvízu, Online test znalostí Technického vybavení PC (expert), jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
S tím rozpočtem bych to viděl asi takhle:
https://www.alfa.cz/basket.php?…
Namiesto toho chladiča nech radšej kúpi lepšiu grafiku. Je to zbytočnosť. Sám mám i5 s originál chladičom a v pohode to uchladí aj pri hraní.
Tohle není moc dobrá rada, ten originální chladič to sice jakž takž uchladí, ale za cenu strašného kraválu a vyšších teplot. Sám jsem fungoval na originálním chladiči docela dlouho, a ani jsem si neuvědomoval jak hlučný je, než jsem si pořídil pořádný Cooler Master. (Když jsem to tehdy namontoval a spustil, tak jsem chvíli myslel, že se počítač nezapl, tak tichounké to bylo Dalším negativním aspektem originálního chladiče je, že nedokáže CPU uchladit na tak nízkou teplotu jako pořádný chladič. A vyšší teploty procesoru dlouhodobě neprospívají, teoreticky mohou docela výrazně snížit jeho životnost.
S hlukem mas jiste pravdu, ale se zivotnosti to tak zhave nebude - mam origo chladic uz od r 2004, pocitac (klasicke PC, P4 3GHz HT) jede temer non-stop od te doby, monitor hlasi vetsinou 50-55 stupnu
Tak jasně, proto jsem psal, že to tu životnost může snížit 'teoreticky'. Jinak 50-55℃ je velmi slušná teplota na originální chladič, já jsem se u čtyjádrového i5 nedostal pod 60℃ u běžné práce, při hraní to lítalo mnohem výš. S Cooler Masterem jsem se stejným procesorem někde kolem 30℃
Dnešním CPU vysoké teploty vůbec nevadí a není pravda, že by se snižovala životnost, když ti CPU pojede na 60°C.
Např. procesory od Intelu jsou navržené pro dlouhodobý běh na 100°C, přičemž je experimentálně ověřeno (je na to napsáno několik zpráv od různých odborníků v oboru - trochu pogoogli), že ani při stálých teplotách okolo 80-85°C se životnost procesoru nijak výrazně nesnižuje a stále platí, že ti mnohem dříve odejde jiná komponenta (typicky MB), než bude problém s CPU.
Co ubližuje čipům jsou změny teploty, kdy probíhá smršťování a roztahování materiálu. Pro současnou elektroniku je naprosto ideální jet na stabilní teplotě a častým vypínáním a zapínáním uškodíš výrazně více, než když to budeš provozovat neustále na 100% zatížení a při teplotách okolo 80°C
Zkus si řádně nastudovat (a pochopit) danou technologii, kterou používám, než začneš šířit hoaxy.
Můžeš své tvrzení podpořit nějakými odkazy? Neříkám, že nemůžeš mít pravdu, technologie se neustále vyvíjejí a já se popravdě o hardware zas až tak detailně a aktivně nezajímám, tak je docela dobře možné, že mám zastaralé informace. Ale nikde jsem nic takového co tvrdíš neviděl, a ani jsem teď nebyl schopen teď rychle nic na dané téma vygooglit - kromě věcí co spíš dávají za pravdu mně.
Hned prvních pár odkazů:
https://www.pugetsystems.com/…ormance-606/
http://www.overclock.net/…ence-warning
Detailnější popis:
V tom druhém je i pěkně a jednoduše vysvětlený princip číslicové techniky. Jinak většina článků, co se povalují na netu, se zabývá spíše vlivem teploty na výkon - tj. kdy začne CPU omezovat množství vykonané práce.
Souhrnně řečeno: Vyšší teplota => vyšší leakage => vyšší spotřeba. Pokud to není extrémní teplota, tak ale nemá výrazný vliv na životnost Lepší chladič bych osobně doporučoval jako must-have jen těm, kteří vyžadují tichý běh PC. Pokud někdo chce co nejvýkonnější PC s co nejnižším rozpočtem, je hloupost utrácet okolo 1000 za nějaký TOP chladič - BOX chladiče naprosto dostačují.
Hned v prvním odkazovaném článku - We certainly don't advocate letting your CPU run at those kinds of temperatures, however. While this article is about performance there are plenty of non-performance based reasond to keep your CPU temperature at a more reasonable level.
Sensitive electronics like CPUs have a finite lifespan and running them at higher temperatures shortens it. So unless you want to have an excuse to upgrade your system often, higher temperatures are counter-productive.
To ale mluví o teplotách okolo 100°C (tj. garantované provozní maximum; to bývá cca 100-115°C).. A i při provozu na max. teplotě to bude žít dlouho.. Viděl jsem laptopy, které měli teplotu CPU permanentně okolo 90°C a fungovaly v pohodě celou životnost (tj. 5 let), než jim chcípla základovka (té možná teplo ublížilo) nebo displej.
Už jen závěrečné doporučení mluví za vše: For the average system, our rule of thumb at Puget Systems is that the CPU should run around 80-85 °C when put under full load for an extended period of time. We have found that this gives the CPU plenty of thermal headroom, does not greatly impact the CPU's lifespan, and keeps the system rock stable without overdoing it on cooling. Lower temperatures are, of course, better (within reason) but if you want a target to aim for, 80-85 °C is what we generally recommend.
I v tom tvém závěru, který mluví za vše jasně stojí že vyšší teploty mají negativní vliv na procesor a jeho životnost a že nižší teploty jsou rozhodně lepší. Mohu se zeptat na úroveň tvé angličtiny? Přijde mi jako bys moc nerozuměl textům, které mi sem předhazuješ.
Zajímavé.. Stejný pocit jsem měl, když jsi na zmíněný text reagoval ty - nejspíš nějaké selektivní vnímání informací nebo neporozumění textu (jak článku, tak mých komentářů). Nemám ale rád, když diskuse přechází z faktické roviny do snahy (ať už vědomé nebo podvědomé) útočit na oponenta.
Lower temperatures are, of course, better (within reason) but if you want a target to aim for, 80-85 °C is what we generally recommend.
Nikde jsem neřekl, že vyšší teploty nemají negativní vliv. Říkám, že ten vliv je naprosto zanedbatelný, pokud se držíš v rozumných teplotách. Jako rozumná teplota je zde doporučeno 80-85°C. Ty mluvíš o 60°C jako by to byla málem katastrofa, která ti sníží životnost CPU na polovinu (nebo tak to alespoň působí a obzvláště BFU, tak tak pravděpodobně bude chápat).
Je to poplašná zpráva. Jsou dvě situace, kdy ti BOX chladič nestačí. Pokud chceš přetaktovat svůj procesor, nebo pokud chceš méně hluku. Argument s životností je bezpředmětný.
Je fajn, že jsi pro něco nadšený a rád si vyhraješ se svým chlazením, ale OP to nepomůže při sestavování lepšího PC. Chce výkon a co nejnižší cenu.. Utrácet za chladič je hloupost.
pavel: Nepotřebuješ vůbec žádné přídavné chladiče do skříně a ani jiný chladič na CPU. Ano, bude to slyšet, ale fungovat to bude bezproblémově. Možná by stálo ale za zvážení koupit i7 (renderování je typicky jedna z úloh, které využijí 8 vláken).
CPU should run around 80-85 °C when put under full load for an extended period of time.
Těch 80-85 je doporuceni pro plnou zátěž. Oněch 60 o kterých jsem se zmiňoval bylo v klidu. V plné zátěži to s originálním chladičem klidně prelezlo přes 95. Při hraní Fallout 4 mi tak párkrát spadl systém, proto jsem taky šel tehdy koupit ten Cooler Master. Nešířím žádné poplašné zprávy, pouze se snažím dobře poradit na základě vlastní zkušenosti.
Zobrazeno 14 zpráv z 14.