Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme koordinátorku kurzů a programátora, 100% home office, 100% flexibilní. Prozkoumej aktuální pozice
discount week 30 - hiring
Avatar
Antonín Dolejš:20.2.2021 21:55

Ahoj,
sehnal jsem nový server, který bych chtěl používat jako router místo starého notebooku, který mi už přestává dostačovat a všiml jsem si, že základní deska, která je vněm by pravděpodobně měla podporovat na portech 5 a 6 PoE výstup. Kdyby se to povedlo zprovoznit, tak bych mohl dát pryč PoE injectory od AP, které mi tedy teď jen hloupě visí v racku a dělají bordel. A stejně 6 portů na routeru nepotřebuju, stačí mi 3 (WAN/LAN/DMZ), takže ty poslední bych mohl využít přímo pro AP a interně v pfSense bych na ně nasměroval příslušné VLAN pro jejich SSID.

Jedná se o MB N38SL, ale je to nějaký čínský výrobce a všechny informace od něj jsou buď úplně k ničemu a nebo jsou čínsky... Podle jména výrobce na nálepce casu a následně podle obrázků na jejich webu jsem dohledal, že celý server bude asi toto.

V jejich datasheetu píší: Six Gigabit Ethernet Ports; Intel I210-AT Gigabit Ethernet Controller; Support Wake on LAN/PXE; 48V 1.5A PoE @ LAN5 & LAN 6 (optional). Nic dalšího tam ale o tom PoE není, v návodu je spousta pinoutů apod. popsaných, ale o PoE tam taky není ani slovo...

Zkoušel jsem googlit ale PoE na MB je asi tak nestandardní záležitost, že jsem prakticky nic užitečného nenašel... Máte někdo alespoň nějaký směr, kde hledat? Potřeboval bych 1) pinout toho konektoru a 2) co do něj zapojit a jestli se to dá někde koupit... Nejjednodušší by bylo, kdyby tam stačilo připojit 48V zdroj, ale jelikož tuším, jak funguje PoE PSE a ten konektor má 4 piny, tak čekám, že to budou spíš jen vyvedené center tapy sekundární strany ethernet transformátoru a bude potřeba tam připojit nějaký modul i s PSE logikou a zdrojem...

Díky moc za jakýkoliv tip :)

 
Odpovědět
20.2.2021 21:55
Avatar
lostak.petr
Člen
Avatar
lostak.petr:22.2.2021 13:03

Ahoj,
zkus se podívat pod chladič co jsou tam za součástky (asi nějaký mikrokontroler) a ten dej hledat na webu a možná dostaneš další info. Nebo pomocí Ohmetru, si najdi zem a kladné napájení v konektoru. Pokud správně vidím, tak je to 4 pinový konektor, takže 2 piny budou zem a 2 piny plus 48V. Pokud máš regulovatelný zdroj napětí, tak ho připoj na ty piny a zapoj si TP kabel na voltmetr a pomalu zvedej napětí regulovatelného zdroje. Může se stát, že ti nebude dávat na výstupu žádné napájení klidně i do 24V. Samozřejmně obezřetně, ať si neodpálíš desku.

 
Nahoru Odpovědět
22.2.2021 13:03
Avatar
Odpovídá na lostak.petr
Antonín Dolejš:22.2.2021 22:49

Díky za reakci :) Já tu desku upřímně nechci moc rozebírat, abych to potom dal ještě někdy zpátky :D Kdyby tam byl mikrocontroller, k čemu by tam sloužil? Podle mě jsou pod tím chladičem jen ty dva Intel I211-AT controllery, pro ty dva porty. Úplně stejný chladič je i u těch ostatních portů, které PoE nepodporují.

Myslíš, že tam bude stačit připojit 48V zdroj? Já si teda upřímně myslím, že ne. Je mi totiž velmi podezřelé umístění těch konektorů hned vedle portů. Takhle mezi tím konektorem a portem není vůbec žádné místo pro součástky pro to PoE. Takhle blízko bych je umístil pouze pokud bych je chtěl přímo propojit s tím portem. A i to, že mají 4 piny odpovídá počtu center tapů na tom transformátoru.
Ten RJ45 magjack je totiž interně zapojen pravděpodobně jako na přiloženém schématu. Piny P1:P10+P15:P18 jsou zapojené do PHY, která je součástí toho Intel controlleru a ty zbývající piny P11:P14 jsou podle mě pouze vyvedeny na ten 4pin konektor.

Když tu desku vyndám z casu, tak to vlastně asi můžu proměřit continuity testem a toto ověřit... Ale vsadil bych se, že to tak bude. Teď je ale otázka co teda s tím. Ideální by byl nějaký modul do kterého bych připojil těch 48V a výstup bych připojil do té desky...

Jak tak teď googlím, tak jsem našel třeba tohle, to je podle mě přesně to, co bych tam potřeboval, ale nenašel jsem žádný normální obchod, kde by se to dalo koupit...

Co myslíš?

 
Nahoru Odpovědět
22.2.2021 22:49
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
lostak.petr
Člen
Avatar
lostak.petr:23.2.2021 13:08

Tak nyní nevím co poradit. Jedině zkusit otestovat Ohmetrem, zda opravdu jdou piny z toho konektoru na ty piny PHY, pokud ano, tak pak za mne je o konečná.

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2021 13:08
Avatar
Antonín Dolejš:23.2.2021 21:15

Promiň, teď jsem tě asi nepochopil... Vždyť ty piny P1:P10+P15:P18 mě pro účely PoE vůbec nezajímají... Těma jdou data ze primáru transformátoru do PHY. Napájení se přivádí na jednu z dvojic center tapů sekundární strany (P11:P14). Tam jsou dvě možnosti:

  • Buď vedou do PoE controlleru a z něj na konektor, což by bylo pro mě lepší (stačil by mi 48V zdroj), ale myslím si, že PoE controller na té desce není.
  • Nebo jsou vyvedeny přímo na ten konektor, kde k ním mám plný přístup. To mi přijde pravděpodobnější a je jen potřeba sehnat vhodný obvod na externí desce, který k ním připojím...

Jakmile budu doma, tak to proměřit určitě zkusím. Zkusím také napsat mail výrobci té desky, třeba se tam najde někdo, kdo bude umět anglicky a alespoň mě někam nasměrují... Přišlo by mi divné, kdyby tam umístili konektor jen tak, bez toho, že by věděli o něčem, co se do něho dá zapojit... Naopak bych čekal, že by ten modul mohli sami i vyrábět. Na jejich webu jsem ale nic takového nenašel... Zkusím i výrobce serveru, ty jsou z británie, tam snad problém s komunikací nebude, ale zase nevím, jestli to semnou budou ochotni řešit. Mohli by mít ale od výrobce nějakou lepší dokumentaci k té desce...

Jako nouzové řešení mě napadlo vzít ty injektory, které mám. Rozebrat je a připojit jejich výstup na ten konektor... Je to takové prasácké řešení, radši bych něco elegantnějšího, ale účel by to asi taky splnilo a nemusel bych shánět ani 48V zdroj.

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2021 21:15
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.