IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Stavíme si počítač - Komponenty case - Zdroj

V minulé lekci, Stavíme si počítač - Vývoj PC a case, jsme se krátce podívali do historie vývoje osobních počítačů a řekli jsme si, jaký je standard dnešního PC a ukázali jsme si, jak vypadá case a z jakých částí se skládá.

V dnešním dílu hardware tutoriálu věnovaného stavbě osobního počítače si blíže popíšeme jednotlivé komponenty case. Zaměříme se zejména na zdroj a v závěru shrneme kritéria, která jsou klíčová pro výběr správného zdroje i počítačové skříně.

Již jsme zmínili, že se budeme držet PC standardu a budovat svůj osobní počítač pomocí case. Popsali jsme si krátce jednotlivé komponenty, jež se nacházejí v počítačové skříni. Byly to zdroj, grafická karta, základní deska, chladič procesoru, SSD disk a procesor.

Pojďme se nyní blíže podívat na některé uvedené komponenty, které tvoří základní součásti case.

Napájecí zdroj

Velmi důležitou součástí case je napájecí zdroj (power supply). Tomu proto bude věnována většina prostoru dnešní lekce.

Zdroj je skříňka, která je nejčastěji v dolní části case. Lze jej vyndat a vyměnit např. za silnější.

Samotný zdroj však nikdy nerozebíráme. Je v něm vysoké napětí a interakce s ním není úplně příjemná!

Na dolní straně zdroje se nachází ventilátor, slabší zdroje ho mít nemusí:

PC zdroj corsair - Stavíme si počítač

Na zadní straně má zdroj konektor na klasický napěťový kabel (230 V) a obvykle i vypínač, kterým lze z bezpečnostních důvodů zdroj vypnout. Současné zdroje používají totiž technologii ATX a jsou aktivní, i když je PC vypnuté. To aby mohly zareagovat na povel k zapnutí.

V minulosti se používaly tzv. AT zdroje s výkonem kolem 200 W. Zapínací tlačítko bylo napojené přímo na napájecí kabel a o přívodu proudu počítač vůbec nerozhodoval (např. operační systém nemohl počítač na povel uživatele vypnout).

Výkon zdroje

Postupně vzrostl výkon zdrojů na hodnoty kolem 700 W. Důvodem je samozřejmě vysoký výkon procesorů a to jak CPU, tak především GPU (grafických karet), pro které se dokonce vyčlenilo přídavné napájení.

Vždy používáme zdroj dostatečně silný, aby utáhl odběr jednotlivých komponent. Pokud máte někde v záloze starý zdroj, třeba i ATX, 250-350 W, je pro dnešní PC většinou nepoužitelný. Nekvalitní a slabé zdroje mohou totiž při přetížení odpálit nějaký hardware.

Díky rezervě zdroj také nejede pořád na plný výkon a zvyšuje se jeho životnost. Kromě celkové wattáže zdroje je dobré vědět, kolik ampér dokáže dodat do jednotlivých větví. To je důležité např. pro grafickou kartu, která toto specifikuje. Každopádně koupí silného zdroje se těmto problémům vyvarujete.

Konektory a pojistka

Ze zdroje poté vede velké množství kabelů s různými typy konektorů pro napájení různých komponent:

Konektory ATX zdroje - Stavíme si počítač

Červený drát označuje +5 V, žlutý +12 V. Ty černé jsou zem. Další barvy jsou speciální napětí, která pro nás obvykle nebudou důležitá. Voltáže zmiňujeme hlavně z toho důvodu, že např. molex je oblíbený zdroj napětí pro různé LED pásky a další zařízení pro tunning našeho PC.

Pokud se nám někdy podaří zdroj zkratovat, obvykle obsahuje tavnou pojistku, která se pod vysokým (zkratovým) proudem roztaví a zdroj vypne. Ačkoli to vypadá, že jsme zdroj odepsali, za chvíli se pojistka zase slije a zdroj začne pracovat.

Uchycení základní desky

Na levý bok skříně (case) se umísťuje základní deska, a to pomocí šroubů a distančních matic (sloupků). Do ní poté vkládáme další komponenty, hlavně grafickou kartu, kterou zajistíme šroubem.

Zadní strana case obsahuje otvory na jednotlivé komponenty a na konektory základní desky. Otvor pro periferie je vyříznutý jako větší obdélník, do kterého se vloží záslepka. Tu získáme se základní deskou v podobě rámečku s otvory přesně tam, kde se nacházejí konektory desky.

Základní desce se budeme blíže věnovat v následujících lekcích.

Výběr skříně a zdroje

Na závěr si ještě uveďme, na co si dát pozor při výběru zdroje i samotné skříně.

Výběr skříně je zejména otázkou vkusu. Již dávno nevypadají jako ty bílé, kancelářské krabice, ale dělají se v opravdu zajímavých designech. Stejně si však dejte pozor na následující parametry:

  • Šířka skříně - Se stále větším výkonem procesorů se zvyšují i tepelné ztráty. Musíme tak zajistit stále efektivnější chlazení a časem instalovat vyšší chladící žebra. To neplatí v případě, že chladíte vodou, což je však ve většině situací zbytečné. I když se počítače dříve zmenšovaly, nyní se kvůli tomuto problému paradoxně opět trochu zvětšují. Svou skříň o šířce 18cm neuzavřu levou bočnicí, protože zde o několik milimetrů přečnívají vrcholy heatpipes z chladiče. Vyplatí se tedy myslet i na místo na chlazení. Chladiče ovlivňují svou velikostí i další komponenty, např. paměti RAM. O tom ale až dále v seriálu.
  • Výkon zdroje - Určitě se podíváme na výkon zdroje. Měl by být kolem 700 W, protože v budoucnu budeme pravděpodobně upgradovat např. grafickou kartu.
  • Počet větráků - Počet větráků dnes neovlivňuje výrazně výkon. Máme-li ale méně větráků, bude počítač více hučet a snižuje se jeho životnost. Současné skříně obvykle mají tři nebo čtyři větráky, z toho jeden vzadu.
  • Prachový filtr před větráky - Ačkoli se to zdá jako samozřejmost, prachové filtry ještě často u skříní chybí. Je to ale velmi důležitá součást skříně zabraňující vstupu prachu do skříně.

Doporučuji všem, aby si pořídili nejen výkonný, ale i kvalitní zdroj, který zajistí vyšší ochranu před přepětím, přetížením a také nižší spotřebu. Pokud hodláme kupovat opravdu kvalitní komponenty, určitě koupíme i kvalitní zdroj. Nebudeme pořizovat zdroje, jež jsou již součástí case, ty jsou průměrné nebo spíše podprůměrné. Vyvarujeme se toho, že nám zdroj za pár set korun zničí grafickou kartu za 20.000 Kč. Mezi kvalitní zdroje patří značky Seasonic nebo Corsair. Pro levné počítače stačí zdroj, který koupíme s case.

Pokud si nejste před nákupem jistí, můžete se vždy poptat na našem hardwarovém fóru .

V příští lekci, Stavíme si počítač - Základní deska - Historie a popis, se začneme věnovat základní desce, která je již podle názvu úplným základem každého počítače.


 

Předchozí článek
Stavíme si počítač - Vývoj PC a case
Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Stavíme si počítač - Základní deska - Historie a popis
Článek pro vás napsal Noe Novák
Avatar
Uživatelské hodnocení:
51 hlasů
Aktivity