NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!
Avatar
Verquido
Tvůrce
Avatar
Verquido:28.3.2016 2:15

Zdravím, Chtěl bych se zeptat co bych měl jako člověk co dělá webové stránky znát a umět. Určitě ještě všechno neznám a tak bych se chtěl dozvědět více :) Nevím do jaké sekce sem to měl dát tak sem to dal sem, ale týká se to webové tvorby obecně. Takže mi sem můžete psát kdo co kdy použil k čemu se mu to hodilo atp. Znalost jazyků beru jako samozřejmost :) Díky moc.

 
Odpovědět
28.3.2016 2:15
Avatar
Argo5
Člen
Avatar
Argo5:28.3.2016 10:40

Koukni se třeba na tohle http://www.vzhurudolu.cz/…webovy-koder

 
Nahoru Odpovědět
28.3.2016 10:40
Avatar
Odpovídá na Verquido
Neaktivní uživatel:28.3.2016 12:55

Podle me, kazdej webar by mel mit nekolik zdroju, ze kterych cerpa svoje snalosti - dokumentace, skvela je ta od Mozilly - MDN Network ... super tutorialky jsou na w3schools ... samozrejme nase ITN patri taky mezi hodne obsazny zdroje vseho moznyho navic v cestine s aktivni komunitou (je treba to ocenit :) ) ...

Jak psal Argo5 typek co pise vzhurudolu ma opravdu vyborny poznatky ohledne tvorby webu ... pak se oplati sledovat ruzny javascriptovy kouzelniky, co obcas pisou blogy o vsem moznym.

Ohledne jazyku, jsem si jistej, ze vybornou znalost HTML a CSS povazujeme vsichni za samozrejmost, ne vsichni webari si ale uz tak zakladaji na javascriptu, no ja osobne ocekavam od prumernyho webare alespon prumernou znalost javascriptu. Jednak se opravdu hodi umet vic nez kodovat v HTML a stylovat v CSS a jednak, javascript je na vzestupu, nikdy nevis kdy to budes chtit vyuzit.

A moderni browser API, jako file API, push notification API a spousta dalsich, ktera prisla s HTML5 ... to je dneska nutnost.

Nahoru Odpovědět
28.3.2016 12:55
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Honza Bittner
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Honza Bittner:28.3.2016 19:11

Ono je obecně dost jednoduché říkat u HTML a CSS "píšu výborný kód", protože i když to napíšeš jako prase, bude to fungovat, klient (nezasvěcený) tě bude milovat a milovat tě budou i méně zkušení kodéři.

Ze zkušeností však mohu říci, že snad u všech, kteří mi tvrdili, že píšou "výborný kód" jsem jej dokázal optimalizovat a třeba ze 100 řádků CSS jsem vykouzlil jen 50.

Není až tak těžké se naučit psát HTML a CSS, protože jazyky sami o sobě jsou velmi jednoduché; složité je naučit se psát kód tak, abys napsal co nejméně pravidel s co nejlepšími výsledky a optimalizací pro prohlížeče.

Pokud mluvíme o optimalizaci - pro většinu webíčků co budete dělat se tím v podstatě zabývat nemusíte, ale pokud děláte interaktivní javascriptovou aplikaci, kde chcete skrývat, zobrazovat, měnit stavy atp., už je docela rozdíl jestli je daná "věc" složena ze 3 elementů nebo z 10, když se ta "věc" využívá např. 1000x, rychlost skládání a práce s DOM bude pomalejší.

:-)

Obecně je potřeba znalost na takové úrovni, abys dokázal vytvořit cokoli, nebo si cokoli dokázat vyhledat a poté plynule navázat. Což třeba vyjmenovat selektory pro id elementu, např. <div id="pes">, jaké selektory bys pro tento element dokázal vymyslet? Co třeba vytvořit rozklikatelný "dropdown" pouze v HTML a CSS? Třeba takto http://codepen.io/HoBi/pen/MyjeJz.

Lidé si často nespojí věci, které jsou zřejmé a vytváří neoptimální řešení, která jsou na první pohled fajn a zákazníka tím uspokojíš, ale budoucí úpravy budou problém.

Nahoru Odpovědět
28.3.2016 19:11
FIT ČVUT alumnus :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Neaktivní uživatel:28.3.2016 22:09

Souhlasim s poznatkem, nicmene casto je to veci praxe, clovek se posouva casem a prilezitosmi a v nasem oboru plati vic nez kdekoliv jinde, ze nejvetsi hruzu bys mel mit z predstavy, ze te dostihne tvuj x let starej (spatnej) kod.

Nicmene me k tematu napadlo jeste tohle, frameworky, knihovny a podobny doplnky, veci jako bootstrap, ember, react, angular, ne proto, ze by byly vsechny nutne skvely (v dnesni dobe), jen to je par jmen za skupinu nastroju, kterym se nevyhnes, dobrej webar by mel jit temhle vychytavkam vstric.

Nahoru Odpovědět
28.3.2016 22:09
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.