IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
relycanx:16.4.2013 10:00

Když je HTML takhle sporné a když dokážu sám vytvořit takovýhle web, přibližně tak z 80% a zbytek si dohledat, má smysl se dál čistým HTML zabývat, nebo už můžu přejít na PhP? Ptám se proto, protože se tu dozvídám, že dost věcí zjednodušuje (třeba např. to kopírování záhlaví a zápatí a tvorba dynamického webu) Taky často přemýšlím nad tím, kdy se mám učit pořádně databáze (SQL), protože samotné jsou asi úplně na nic, že?

Editováno 16.4.2013 10:02
 
Odpovědět
16.4.2013 10:00
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:16.4.2013 10:37

HTML není sporné. Je to značkovací jazyk. Napíšeš text, který označkuješ tagy podle významu a doplníš CSS, aby to "nějak vypadalo". Lepší editory toho hodně udělají za tebe. Nejpodstatnější je text, ten za tebe nikdo nevymyslí. Tedy pokud ho někde neobšlehneš.

PHP je programovací a pro menší weby také šablonovací jazyk. Pokud se chceš zaměřit na tvorbu textů, bude možná lepší sáhnout po nějakém kvalitním editoru nebo redakčním systému. Pokud chceš dělat webové aplikace, bude PHP docela dobrou volbou.

Jazyk SQL byl původně určen pro přímou interakci s uživatelem. Je na to velmi dobře vybaven, uživatelé však už méně. Zjistilo se, že SQL je tak komplexní, že uživatelé přenechali vývojářům i tvorbu různých rozhraní k databázím. Samotný jazyk SQL však stále má svůj význam. Běžně dělám v SQL dotazy, které se například v OOP dělají velmi obtížně.

Je mnoho cest, jak dosáhnout požadovaného výsledku. Každý z jazyků je optimalizován pro jiný účel, ale jejich schopnosti se dost prolínají. Je tedy možné napsat celý web v HTML, PHP, XSLT nebo SQL (ano, i to je možné). Daleko výhodnější je však rozdělit kompetence na všechny tyto komponenty do vrstev tak, aby každá dělala jen tu část úlohy, kterou umí nejlépe. Tedy SQL na manipulaci s daty, PHP na řízení zpracování, XSLT na výstupní šablonu, HTML jako strukturovaný text a CSS na layout.

Pro malé weby to však nemusí být tak komplexní řešení. Vyberou se jen ty komponenty, které budu pro daný účel potřebovat a zbytek "nějak dolepím", protože se ve schopnostech překrývají.

Nahoru Odpovědět
16.4.2013 10:37
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
relycanx:16.4.2013 10:48

Jinak tu taky není myslím doplněna úprava textu v nabídce menu. Text je stále zbarven a podtržen jako odkazy a proto jsem si tam musel přidat do .css souboru

#menu li a{
text-decoration:none;
color:rgb(255,255,255);
}

A pak ještě "hover", atd., ale asi se s tím počítá, že se to doplní z předchozího článku :)

 
Nahoru Odpovědět
16.4.2013 10:48
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:16.4.2013 10:52

Odkazy v menu mají být podtržené, aby bylo poznat, že to jsou odkazy. Je také vhodné, aby byly odlišeny i barvou textu. Proto je tvůj doplněk do CSS zbytečný.

Nahoru Odpovědět
16.4.2013 10:52
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
relycanx
Člen
Avatar
Odpovídá na Kit
relycanx:16.4.2013 10:59

dík moc za upřesnění :) koukám, že o SQL si toho budu muset dohledat víc. Já byl furt v domnění, že je to jen databáze, ze které není cesta dovnitř ani ven, bez toho, aniž by se na něco navazovalo. Myslel jsem, že je to jen pytel, který slouží různým jazykům, se kterými spolupracuje pomocí toho svého jazyka SQL :D Jinak mě dost zaujal JavaScript, protože se tam dají, jak jsem zjistil, krásně dávat prográmky a vychytávky na web. Jediné tedy s čím mám celkem problém, je ten jazyk PhP, vůbec se mi do něj nechce. Jednak z důvodu, že jsem se poslední dobou dost učil C# a v minulosti Javu a také, protože mám docela problém to z Mircosoftových tutoriálů vyčíst,jak přesně na to krok po krůčku. Vypsat nějakou větu je pohoda, ale zbytek je docela složitý. Java, nebo C# šlo hned, ale tady jsem bloumal v textu a přitom na netu píšou, že PhP je hrozně jednoduchý a že se dá i vyčíst, takže asi budu dohledávat ohnisko mých problémů :D

 
Nahoru Odpovědět
16.4.2013 10:59
Avatar
Kit
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na relycanx
Kit:16.4.2013 11:13

Nauč se psát zkratku "PHP" tak jak se má, ten tvůj zápis trochu mate.

Zápis v PHP se hodně podobá zápisu v Javě. Jen proměnné nemusíš deklarovat, před jejich názvy musíš psát $ a před komponentami objektu $this-> nebo self::. Tutoriálů na PHP je hodně a referenční příručka na http://php.net je k dispozici také.

Nahoru Odpovědět
16.4.2013 11:13
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.