Diskuze: Znaková sada zápis meta tagu
V předchozím kvízu, Online test znalostí HTML a CSS, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.

Neregistrovaný

Zobrazeno 15 zpráv z 15.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
V předchozím kvízu, Online test znalostí HTML a CSS, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Znaková sada Windows-1250 se používá jen někdy. Zejména pokud autor stránky používá k jejímu vytváření Notepad z Windows. Vždy tam musí být uvedena znaková sada, která byla použita při psaní textu.
Pokud jsi tedy soubor napsal v kódování Windows-1250 (například ve zmíněném Notepadu) napíšeš tam, že jsi použil Windows-1250. Pokud jsi použil UTF-8 (hodně editorů to už umí), napíšeš tam UTF-8.
Úplně zde nerozumím otázce. U každého HTML dokumentu musíš specifikovat jeho znakovou sadu. CP1250 zde bylo zvoleno proto, protože je to výchozí kódování v editorech (jako Notepad++ nebo PSPad) a začátečníci se tak o něj nemusí starat. To ostatně v článku ale píši. Čili upřesni, na co se ptáš.
Není to pravda. V HTML dokumentu nemusí být specifikována znaková sada.
Stačí ji specifikovat v protokolu HTTP. Sám to tak používám na serveru,
kde exotický admin natvrdo nastavil Windows-1250 a žádná hlavička
http-equiv
to není schopna změnit. Musel jsem to nastavit v
.htaccess
.
U jiných typů dokumentů (TXT, CSV,...) by to ani jinak než přes HTTP nešlo.
Pokud ji neuvedeš, prohlížeč nebude vědět v jaké znakové sadě je text psaný a pokud to sám nerozpozná, tak se návštěvníku zobrazí otazníčky místo diakritiky a některých znaků. Dále pak nevalidita.
Jen připomínka: v HTML5 (jak značí první řádek ZK*) se charset píše jako atribut tedy ne takto:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250"/>
, ale takto:
<meta charset="windows-1250" />
. Také doporučuji kódování UTF-8.
"Specifying the character-set using the http-equiv attribute is still allowed"
Je možné používat oba zápisy. Ten nový je kratší a snáze zapamatovatelný. UTF-8 také doporučuji, ostatní jsem přestal používat.
Na čo je teda ten prvý zápis, keď to funguje aj s tým druhým?
Ten první je přežitek ze starší verze HTML. V HTML5 se preferuje ten druhý zápis.
Znaková sada se tu řešila již milionkrát a i v článku píši, že CPčko je pro začátečníky prostě lepší. Po milionté řeknu, že s UTF mají začátečníci problémy kvůli Notepadu nebo BOM a CPčko je všude výchozí. Jak píše Kit, zápis není špatně, pouze jde udělat jednodušeji, v manuálu to tady tak máme, v tomto seriálu tomu tka není a až se dostanu k tomu, abych to upravil ve všech dílech, tak to udělám. Ale není to chyba ani mi to nepřijde extra důležité.
Záměrem HTML5 bylo mimo jiné zjednodušení zápisu. Začíná to zjednodušením DOCTYPE, pokračuje charsetem, hlavičkou, patičkou, menu a dalšími syntaktickými prvky, jejichž název vyjadřuje i sémantiku.
XHTML šlo opačným směrem (snižováním počtu tagů na minimum) a neujalo se. Téměř nikdo ho nepoužívá. Ano, XHTML má zase jiné vychytávky, které HTML5 nemá, jako např. přímé vkládání matematických vzorců, vektorové grafiky apod.
Zobrazeno 15 zpráv z 15.