IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Pechtirate
Člen
Avatar
Pechtirate:26.8.2021 12:54

Ahoj všem,

mám pár otázek pro front-end zdejší vývojáře a freelancery. Započnu malým představením sebe a mého problému, který řeším na jehož řešení bych rád našel odpovědi. Jsem .NET junior vývojář a prozatím v rámci volného času chci vytvářet jednoduché prezentační stránky na zakázku. Touto cestou bych chtěl vypracovat mé front-end dovednosti, ke kterým ve svém zaměstnání přijdu již zřídka kdy. Jsem otevřený novým věcem a od doby co se plně věnuji IT a programování se snažím osahat si i svět z druhé strany barikády (učím se shell a systémovou administraci v linux) a také si takzvaně přičuchl i k vývoji Android nativních a react-native aplikací. Předem se omlouvám, pokud níže mluvím z cesty, tím pádem se rád nechám poučit v daných oblastech.

Většina lidí chce od svých webových stánek přinejmenším dvě základní věci. Poptávkový formulář, který si myslím, že jsem schopný vyřešit službou 3. strany nebo jejich ukládáním v databázi či mailingu pod samotným hostingem a správu jeho obsahu. Jak řešit druhý problém, na to jsem bohužel nedokázal najít odpověď ani pomocí vše znalého internetového vyhledávače.
Ano, pochopil jsem, že tu jsou CMS systémy jako WordPress a Joomla, které se jednoduše nahraji na hosting, ale zároveň také z jednoduché HTML5 vytvoří plnohodnotnou webovou aplikaci (která dynamicky vytváří obsah pro každou návštěvu stránku i třeba že tam je cache pro nezmeněný obsah, netuším, nechci si tu hrát na chytráka). Do CMS se uživatel/zákazník potom přihlásí do CMS fontendu kde si může spravovat svoji šablonu a jejích obsah. Zní to báječně.

Co tak jsem pochytil, většina lidí, ať už vývojářů nebo správců webů o wordpress šablonách nemluví kladně. Je velmi složité je jakkoliv přizpůsobovat a na vytváření vlastních šablon je (prý) zapotřebí i dobrá znalost PHP. Pro přidání nových funkcí na web je zapotřebí se seznámit (a ve většině případech i platit) s pluginy, které se obtížně dolepují na stávající web.

Předpokládám, že existují i Node.js CMS. V návaznosti na to, našel jsem i cosi pod pojmem generátor statických stránek. Jak taková věc funguje v praxi? Předpokládám, že i tady jsou jakési šablony, skrze které se pak vložený obsah vygeneruje. Co jsem již nepochopil je způsob generování samostatných stránek. Řekněme že já dokážu vyplnit markdown a příkazem celý projekt zkompilovat, avšak je to nesmysl pokud chci aby uživatel byl schopný si upravit obsah sám. Dejme tomu že Jekyll dokáže přegenerovat web na základě git commitu. Jak však takový commit zprostředkuji uživateli? Nic jako knihovnu nebo grafický front end jsem pro to nenašel.

Navíc, jak Node aplikaci budu hostovat. Většina cenově dostupných hostingů nabízí Windows .NET/Linux PHP servery. Pokud mám v budoucnu svoje úsilí soustředit na Node.js, jaké používáte hostingy? Co jsem pochopil tak Node aplikace musí být spuštněna a webovém serveru.

Nejspíše v tom mám pěkný zmatek. Zdá se mi, že na celkem triviální problém nacházím jen příliš komplexní řešení. Cítím se až ostudně, že na to že jsem dá se říci full-stack vývojář webových aplikací nedokážu sestavit (tím nemyslím napsat, ostylovat, napsat si vlastní JS) jednoduchý prezentační web s i třeba omezenou možností jeho správy.

Prosím tedy znalce, aby mě pomohli jít správným směrem.

Děkuji

LB

 
Odpovědět
26.8.2021 12:54
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:27.8.2021 10:09

Spoustu radku textu...
php Wordpress? Mozna je i varianta v asp. Nebo, kdysi mi doporucovali Joomlu, Drupal. Ale nevim, kde jsou ty systemy dnes.

Objednavkovy formular resit pomoci tretich stran je hrozne spatny napad. Dokonce protizakonny. Davas osobni udaje svych zakazniku treti strane. Naprosto porusujes GDPR. Nehlede na to, ze z te treti strany muzou byt pouzity k volani na tel. cisla, mailovani na maily. Viz ti otravni lide, co neco nabizeji pres telefon. Kde asi berou cisla? Koho kdo zas hacknul nebo, kdo prodal osobni udaje?

 
Nahoru Odpovědět
27.8.2021 10:09
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:28.8.2021 12:21

Jeste mne napada, ze by mozna slo pouzit doku-wiki. To je takovy mini system. Ale, nevim, jak dalece v tom jde delat formulare. U nas to pouzivame na dokumentaci pro ajtaky, pro ruzna nastaveni tiskaren pro ruzna pc, budovy a jine... At si nemusime posilat porad mailem totez.

 
Nahoru Odpovědět
28.8.2021 12:21
Avatar
Pechtirate
Člen
Avatar
Odpovídá na Peter Mlich
Pechtirate:20.9.2021 8:53

Spise jsem mel namysli neco vice orientovaneho pro koncoveho uzivatele. Asi budu hledat dal, nasel jsem sice odlehcene CMS (jmeno je Sitecake kdyby to nekomu nekdy pomohlo), ale bojim se, ze to nebude reseni na prilis dlouho.

Jinak nic neporusuju, udelal jsem jsem to nejjednoduzsi a to je zasilani mailu z API a kdyby tomu bylo jinak, uzivatel webu by o tom byl obeznamen.

 
Nahoru Odpovědět
20.9.2021 8:53
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:20.9.2021 10:23

Nerozumis. Treti strana ti poskytne api a odesle mail. Pri zaslani mailu ma od uzivatele mail adresu, text, predmet, tvoji mail adresu. V textu zpravy muze byt dalsi kontakt, telefon, treba. Nebo jine fakturacni udaje. Uz jen mail adresa zakaznika poskytnuta treti strane muze byt brano jako poruseni GDPR.
Je uplne jedno, jakym zpusobem to ta treti strana odesila, zda pres google nebo tak. V prvnim kroku dostane vsechna data a muze si z nich udelat kopii :)
Ale, asi se tomu uplne nevyhnes. A asi to zakon fakt moc neresi, nevim. V podstate, to by musel mit kazdy svuj vlastni mail server.

 
Nahoru Odpovědět
20.9.2021 10:23
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:20.9.2021 10:36

https://www.wpbeginner.com/…ms-compared/

  1. WordPress.org
  2. HubSpot CMS Hub - neznam
  3. Joomla
  4. WooCommerce - neznam, ale slysel jsem o tom
  5. Drupal
  6. Wix - neznam
  7. BigCommerce - neznam
  8. Shopify - neznam
  9. WordPress.com
  10. Ghost - neznam
  11. Magento - s tim jsem chvili delal, kod je celkem hnus, pro uzivatele prijatelne
  12. Textpattern - tohle je takovy zjednoduseny system
  13. Blogger - neznam, ale blogovaci system by mohl byt pro uzivatele fajn, ale ten formular bude asi trochu pracnejsi tam udelat
  14. Bitrix24 - neznam
  15. TYPO3 - neznam, slysel jsem o tom

Bonus: PrestaShop - ten je myslim tez hodne pouzivany

Which is the Best CMS Platform?

  • Over 42% of all websites on the internet is powered by WordPress (On WordPress, you could run an eCommerce store, an online forum, a LMS (learning management system), a membership site, an auction site, a marketplace, and almost anything else you can think of. )

Which CMS platform is best for eCommerce?

  • The best eCommerce CMS platform is WordPress with WooCommerce.

Which CMS platform is best to build a small business website?

  • WordPress makes it super easy to build a small business website. (to bych uplne nevtrdil, ze je super easy, ale v podstate to ujde)

Pro blogy tam maji zase jiny clanek. Jakoze, postavit to na blogovacim systemu nemusi byt spatne. Blog funguje tak, ze pridavas novy a novy clanek (novou stranku do denicku, co jsi delal dnes), ktery uzivatele komentuji. Udelas nekolik clanku: O firme/o nas, Kontakt, Objednavka, fotogalerie... A pak je roky nemenis :)
https://www.wpbeginner.com/…ng-platform/

WordPress.org
Web.com
Wix
HubSpot CMS
Gator
WordPress.com
Blogger
Tumblr
Medium
Squarespace
Ghost
Weebly

 
Nahoru Odpovědět
20.9.2021 10:36
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.