Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 12 - Inkscape - Sprej, guma, diagramové spojky a pravítko

V minulé lekci, Inkscape - Barevné přechody a výplň vzorkem, jsme naučili používat barevné přechody a jejich nastavení. Jednalo se o lineární, kruhový a síťkový přechod. Ukázali jsme si praktický příklad pro použití režimu prolnutí. Naučili jsem se také výplň vzorkem.

V tomto Inscape tutoriálu se naučíme používat nástroje Sprej pro tvorbu kopií nebo klonů, Gumu pro mazání objektů nebo cest, nástroj zvaný Vytvořit diagramové spojky a pomocníka na měření pod názvem Měření objektů pomocí pravítka.

Tvorba kopií nebo klonů objektů v Inkscape

Nástroj Sprej Inkscape na Panelu nástrojů vytváří náhodné kopie nebo klony. Tyto kopie (klony) lze náhodně rozmístit, otočit či měnit:

Inkscape

Lišta nástroje umožňuje dát náhodě nějaké mantinely. Režim poskytuje tři možnosti, které si ukážeme na obrázku níže:

  1. První je Sprejovat kopie výchozího výběru Inkscape. Kopie (první řádek na obrázku) jsou vytvořeny podle původní hvězdy v červeném čtverci. Kliknutím levým tlačítkem myši při aktivním Výběru můžeme hvězdy editovat (výplň, tah...).
  2. U druhého režimu, Sprejovat klony výchozího výběru Inkscape, se změnou vlastností zdrojové hvězdy změní i všechny její klony (druhý řádek na obrázku).
  3. Poslední možnost, Sprejovat objekty v jedné cestě Inkscape, vygeneruje hvězdy tvořící jeden objekt. Jednotlivé hvězdy jsou převedeny na cesty. Editovat je lze samostatně:
Inkscape

Odstranit nasprejované položky z výběru umožňuje Guma Inkscape, která vybrané objekty smaže. Zda všechny najednou nebo po jednotlivých hvězdách záleží na tom, jaký režim jsme použili.

Šířka oblasti sprejování

Nastavíme si, v jaké šířce (vzhledem k viditelné ploše plátna) se budou kopie/klony generovat. Toto nastavení je spojené i s nástrojem Odstranit nasprejované položky z výběru – mění se tak velikost gumy.

Množství a Rotace

Nastavení Množství asi netřeba více vysvětlovat – ovlivní množství nasprejovaných objektů. Rotace zase jejich polohu vůči zdrojovému objektu. Nastavení 0 způsobí, že vygenerované objekty budou natočené stejným směrem.

Rozptyl a zacílení

Rozptyl a zacílení určují rozptyl šířky sprejované plochy. Nastavení je dominantní vůči nastavení Šířky oblasti sprejování, tedy u nízkého nastavení rozptylu bude sprejovaná oblast nízká i přesto, že Šířka bude mít hodnoty vysoké.

Další možnosti volby jsou Aplikovat přes průhledné nebo neprůhledné prostředí. Zaškrtnout můžeme obě volby, kdy sprej bude fungovat na všechny objekty, tedy průhledné nebo neprůhledné.

Kapátko

Kapátko, které najdeme na Liště nástroje Sprej zcela vpravo, funguje v aktuální verzi zcela odlišně. Je mu přiřazena funkce, která s kapátkem nemá nic společného. Nicméně užitečné rozhodně je. Kliknutím na toto Kapátko se zobrazí dialogové okno Dláždit pomocí klonů:

Inkscape

Na obrázku je ve výběru jeden zdrojový objekt, hvězda. Nastavením počtu řádků a sloupců se vygeneruje daný počet klonů. Pokud se nám například barva výplně hvězdy nelíbí, musíme označit všechny hvězdy (nebo aspoň jeden klon spolu se zdrojovou hvězdou) a ty pak obarvit. Na dalších kartách dialogového okna si lze s dlážděním klonů pohrát. Příklad nastavení posunu je na dalším obrázku:

Inkscape

Dále si můžeme měnit měřítko klonů, kdy se nám mohou klony zvětšovat/zmen­šovat:

Inkscape

Nastavení nabízí hodně vzájemně kombinovatelných variant a pouze zkoušením si uživatel získá praxi a přehled, jak nejlépe klony vygenerovat. Je velmi příjemné, že změny v nastavení můžeme dělat průběžně a dialogové okno je stále aktivní. Není třeba ho tedy stále zapínat po mazání špatně vytvořených klonů a opět ho vyvolávat.

Guma

Možností, jak v Inkscape něco vymazat, je celá řada. Nástroj Guma Inkscape na Panelu nástrojů však nabízí ještě další rozšíření, které lze využít. Na Liště nástroje je možné toto nastavení editovat:

Inkscape
  • První ikona je Odstranit objekty Inkscape, kterých se guma dotkne. Guma někdy přestane pracovat, pak je nutné dát objekty do výběru (zde se ovšem nabízí zmáčknout klávesu Delete a gumu vůbec neřešit) nebo je aspoň gumou obkreslit.
  • Vystřihnout z cest a tvarů Inkscape nám daný obrazec rozkouskuje. Tyto kousky mohou být stále součástí jednoho celku nebo samostatné. Vše ovlivní ikona Rozdělit přeřezané položky Inkscape, která je zcela vpravo.
  • Aktivní nástroj Oříznout z objektů Inkscape ikonu Rozdělit přeřezané položky k dispozici nemá, guma tedy části umazává. Na prvním obrázku jsou gumou rozdělené části objektu, na druhém nikoli:
Inkscape

Vytvořit diagramové spojky

Nový nástroj Vytvořit diagramové spojky Inkscape na Paletě nástrojů. Slouží k vytváření spojů mezi diagramy, například vývojovými.

Využití tohoto nástroje je možná výhodnější než si spoje nakreslit s pomocí Bézierových křivek. V Liště nástroje je sice několik možností nastavení, obecně je s ním ale trochu méně komfortní práce. Jednotlivé značky vývojových diagramů si musíme nakreslit s využitím předvolených tvarů. Následně pouze přidáváme spoje mezi nimi:

Inkscape

První tři ikony ukazují, jak budou mezi jednotlivými objekty probíhat spoje:

Inkscape

Zakřivení znamená, že případně spoje nebudou v pravém úhlu. Konkrétně u vývojových diagramů se zrovna toto nevyužije:

Inkscape

Při přesunu jednotlivých značek diagramu se přesouvají i spoje. Při větších přesunech se ale spoje různě kříží a nastává zmatek. Přesuny tedy mohou být pouze malé:

Inkscape

Spoje, které se nedotýkají objektů, se ale nepřesouvají. Závěrem lze napsat, že pro klasická nepříliš složitá schémata lze tento nástroj využít, ovšem třeba na vývojové diagramy spíše ne:

Inkscape

Schéma vytvoříme snadno, nicméně v případě vložení nějakého textu si ho musíme napsat vedle a následně označit schématickou značku i text levým tlačítkem myši (nástroj Výběr) a na Panelu nabídek zvolit Text/Vlít text do rámce. Zatím se tento nástroj jeví zbytečně komplikovaně a pro tyto účely je výrazně snazší využít této funkce například v MS Word.

Měření objektů

Při pečlivější práci je třeba občas něco změřit. Pravítko Inkscape k měření objektů nalezneme na Panelu nástrojů. I nástroj Měření objektů má svou Lištu nástroje:

Inkscape
  • Velikost písma nastaví velikost v bublině, která se při měření zobrazuje. Příliš velké písmo trochu zhoršuje komfort měření. Velikost písma se zoomováním nemění.
  • Přesnost udává, na kolik desetinných míst chceme mít objekt změřený. Vlevo přesnost 10, vpravo 2. Aby se údaje zobrazily i při jiném měření (jinak při každém měření předchozí mizí), musíme je po naměření Převést na položku Inkscape (třetí ikona zprava na Liště nástroje). Když myší najedeme na Lištu nástroje, zobrazí se nám význam ikony v bublině. Takto převedená měření se budou chovat jako klasický objekt, můžeme jednotlivé části nástrojem Výběr přesouvat, otáčet, měnit barvu nebo mazat. Zachováme si tak například jen ty informace, které jsou pro danou práci žádoucí:
Inkscape
  • Měřítko zobrazuje hodnotu výsledků podle nastavení. U hodnoty 100 % máme vzdálenost například 70 mm, u hodnoty 50 % pouze 35 mm.
  • Měřit pouze vybrané Inkscape změří základní míry, neměří například mezery mezi objekty. Tuto volbu lze aktivně přepínat, lze tedy změny v měření vidět.
  • Funkci Ignorovat první a poslední Inkscape si názorně ukážeme:

Vypnutá funkce vypadá takto:

Inkscape

A zde je aktivní ikona:

Inkscape
  • Zobrazit skryté průsečíky zobrazí místa, kde se protínají překrývající obrazce s měřítkem.
  • Obrátit měření Inkscape a Změřit všechny vrstvy Inkscape je významově jasné dle názvu.
  • Fantomové měření Inkscape opět nejlépe vysvětlí obrázek. Na prvním obrázku je zobrazeno měření a posun měření, kde původní hodnoty zmizí:
Inkscape

Při aktivaci ikony pro další měření původní hodnoty zůstávají:

Inkscape

Vodítka

Vodítek (aktivace touto ikonou Inkscape) se pak zbavíme kliknutím na Panelu nabídek na Soubor > Vlastnosti dokumentu. V dialogovém okně na kartě Vodítka vybereme Smazat všechna vodítka:

Inkscape

Posun udává, jak daleko se nám od měřené vzdálenosti zobrazí rozměr. Tedy zaměříme rozměr, nastavíme posun a klikneme na šipku vedle posunu Vyznačit rozměr.

Měření objektů nás určitě chvilku potrápí. Pouze opakovaným používáním získáme jistotu v měření i ve výsledcích.

V následujícím kvízu, Kvíz - Výplň objektů, přechody, vzorky a nástroje v Inkscape, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Inkscape - Barevné přechody a výplň vzorkem
Všechny články v sekci
Inkscape
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Výplň objektů, přechody, vzorky a nástroje v Inkscape
Článek pro vás napsala Denisa Honsejková
Avatar
Uživatelské hodnocení:
5 hlasů
Aktivity